UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jak przestać jeść słodycze? 8 skutecznych sposobów

29500 Views

Słodycze - praktyczne porady jak przestać jeść

Chyba nie ma osoby, które nie lubiłaby słodyczy, jednak ich nadmierne spożywanie może przynieść znaczne szkody dla organizmu. Zawierają one cukry proste oraz tłuszcze trans, które wpływają niekorzystnie na zdrowie. Jednak po ich zjedzeniu nagle podnosi się poziom cukru we krwi, a później gwałtownie spada dając uczucie uspokojenia. Ponadto następuje wyrzut endorfin i wzrost poziomu serotoniny, dający poczucie szczęścia, relaksu i zadowolenia. Zatem jak przestać jeść słodycze? Jest na to kilka sposobów.

Spis treści:

Wpływ słodyczy na zdrowie

Nie ulega wątpliwości, że słodycze, które zawierają duże ilości cukrów prostych, a także tłuszcze trans, mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Trudno jednak przestać jeść słodycze, ponieważ ich jedzenie uzależnia. Dzieje się tak z powodu wyrzutu endorfin i wzrostu poziomu serotoniny pod ich wpływem. Dają one uczucie szczęścia i wprawiają w dobry nastrój. Serotonina wprowadza w stan relaksu lub pozytywnego pobudzenia. Z kolei gwałtowny wzrost poziomu cukru w organizmie, a później jego spadek, wywołuje uczucie senności i uspokojenia, a takiego stanu nieraz oczekujemy. Nie można jednak zapominać, że ten stan jest krótkotrwały i wywołuje później wahania nastrojów oraz potrzebę ponownego sięgnięcia po słodkie.

Z czasem nadmierne spożywanie cukrów może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych - otyłości, cukrzycy typu II oraz insulinooporności. Zawartość tłuszczy trans powoduje także wzrost poziomu złego cholesterolu, przez co wzrasta ryzyko miażdżycy i zawału mięśnia sercowego. Cukry występujące w słodyczach stanowią też zagrożenie dla zdrowia naszych zębów, powodując powstawanie próchnicy.

Jak przestać jeść słodycze?

Wiedząc, jaki wpływ na nasze zdrowie mają słodycze, ale jednocześnie jaką dają przyjemność, niejednokrotnie zastanawiamy się jak przestać jeść słodycze? Czy to w ogóle możliwe? Jest to jednak nieodpowiednio zadane pytanie dla osób, które zjadają duże ilości cukru w pożywieniu. Powinno ono raczej brzmieć: jak jeść mniej słodyczy. Wiadomo, że im więcej cukrów prostych zjadamy, tym większe czujemy na nie zapotrzebowanie. Dlatego też ograniczając spożywanie cukru i zastępując słodycze, innymi produktami, osłabiamy u siebie chęć na słodkie przekąski, dzięki czemu jeszcze łatwej jest je dalej ograniczać.

Jak przestać jeść słodycze – 8 skutecznych sposobów:

 • Planuj swoje menu, zadbaj by nie dopuszczać do silnego głodu. Jeśli jesz zbyt mało, przez co dostarczasz swojemu organizmowi za mało kalorii, uruchamia on mechanizmy chroniące przed wygłodzeniem, skutkujące nadmiernym pobudzeniem ośrodka głodu czy zmęczeniem i sennością, uruchamiającymi potrzebę zjedzenia cukru. Regularne posiłki normują poziom glukozy we krwi, a wcześniejsze przygotowanie posiłków zmniejsza ryzyko poszukiwania szybkich przekąsek. W celu odpowiedniego zaplanowania swojej diety możesz np. skorzystać z aplikacji dietetycznej.
 • Uświadom sobie kiedy sięgasz po słodycze, co one tobie dają, a jakie szkody mogą przynieść. Kiedy zatrzymasz się na chwilę i zastanowisz w jakich sytuacjach sięgasz po słodycze, może uda ci się zaspokoić swoje potrzeby w inny sposób. Jeśli przyczyną jest stres, poirytowanie czy zmęczenie, może warto wyjść na spacer, porozmawiać z kimś bliskim, poczytać książkę, odpocząć? Jeśli to głód – zadbaj, by zjeść coś pożywnego.
 • Stopniowo zmniejszaj ilość spożywanych słodyczy. Jeśli słodzisz kawę i herbatę, co tydzień lub 2 używaj o pół łyżeczki cukru (najlepiej ksylitolu czy erytrolu) mniej. Jeśli do kawy zjadasz 5 herbatników, zjedz o 2 mniej, itd.
 • Pomyśl czym zastąpić cukier - zamień biały cukier na jego zdrowsze odpowiedniki, takie jak ksylitol, erytrol czy stewia. Możesz ich używać zarówno do słodzenia napojów, jak i wypieków.

Co jeszcze możesz zrobić, aby przestać jeść słodycze?

 • Stosuj zamienniki słodyczy – owoce świeże i suszone, orzechy, płatki owsiane lub sam zrób domowe, zdrowsze słodycze. Jeśli zjadasz coś, co zawiera cukier, staraj się wybrać coś mniej słodkiego (by obniżyć swój próg odczucia słodkości) i zawierającego więcej błonnika (by nasycić się na dłużej).
 • Nie trzymaj słodyczy w domu „na zapas”. Staraj się kupować pojedyncze porcje, by uniknąć odruchowego sięgania po słodkie przekąski. Jeśli najdzie cię prawdziwa ochota na słodkie, będzie trzeba coś zrobić samemu lub iść do sklepu, co da czas na przemyślenie czy za ochotą na słodkie nie kryje się inna potrzeba.
 • Zapewnij sobie odpowiednią ilość ruchu – idź na spacer, na rower. Aktywność fizyczna pozwala zapomnieć o słodyczach i daje uczucie przyjemności.
 • Pij dużo wody, która pozwala pozbyć się uczucia głodu i zwiększyć ilość spalanych kalorii.

Zdrowe słodycze

Jeśli słodycze rozumiemy jako produkty zawierające cukry proste i tłuszcze typu trans, to w zasadzie zdrowe słodycze nie istnieją. Jednak kiedy zastąpimy cukier jego zdrowszymi odpowiednikami i sami przygotujemy przekąski, będą one znacznie mniej szkodliwe, a więc i zdrowsze. Czym zastąpić cukier? Można do tego celu użyć owoców, miodu, ksylitolu czy erytrolu. Warto zaopatrzyć się w różne przepisy na „zdrowe słodycze”, np. przepis na domowe żelki, brownie z czerwonej fasoli i inne.

Przepis na domowe żelki:

 • 150 ml soku 100% pomarańczowego lub jabłkowego
 • 9 łyżeczek żelatyny w proszku
 • 2 łyżki soku z cytryny
 • 1 łyżka ksylitolu

Żelatynę należy wsypać do rondelka i zalać sokiem owocowym. Po ok. 5-10 minutach, gdy żelatyna napęcznieje, dodać sok z cytryny i podgrzewać aż do rozpuszczenia żelatyny. Dosypać i rozpuścić cukier. Gotową mieszankę wlać w silikonowe formy i pozostawić do ostygnięcia, a następnie wstawić do lodówki, aż do stężenia płynu (minimum na godzinę).

Jedzenie słodyczy daje nam przyjemność, jednak przynosi też szkody naszemu organizmowi. Jeśli chcesz przestać jeść słodycze, pamiętaj by robić to świadomie i małymi kroczkami. Staraj się zastąpić cukier ksylitolem czy erytrolem, a na przekąski wybieraj owoce i orzechy. Nie zapominaj też o dostarczaniu sobie odpowiedniej ilości kalorii w codziennej diecie.

W kategorii: ODCHUDZANIE