UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Skuteczne sposoby które pomagają w piciu wody

23594 Views

Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest nawadnianie organizmu. W końcu z pragnienia umiera się znacznie szybciej niż z głodu. W codziennym pośpiechu jednak często zapominamy ile trzeba pić wody. Sięgamy po nią, kiedy nam się przypomni. Czyli zdecydowanie zbyt rzadko, by spożyć w ciągu doby zalecane ilości. Jak pić więcej wody? Podpowiadamy!

Dzienne zapotrzebowanie na wodę

Niestety na to proste pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Podejdźmy do tematu niestandardowo:

 1. Absolutne minimum: Dla osoby dorosłej absolutne minimum to 2 litry wody dziennie.
 2. Zapotrzebowanie na wodę można też przeliczyć bardziej indywidualnie.  W zależności od masy ciała, ile trzeba pić wody?
  Istnieją dwa wzory na obliczenie zapotrzebowania na wodę:
 • Dokładniejszy: przy pierwszych 10 kilogramach masy ciała należy przyjąć 100 ml wody na kilogram, przy następnych 10-ciu o połowę mniej, czyli 50ml wody na kilogram. Każde kolejne kilogramy, to 20ml wody na kilogram. Na przykład: zapotrzebowanie na wodę dla osoby ważącej 90kg wyniesie: (10kg x 100 ml) + (10kg x 50 ml) + (70kg x 20 ml) = 2900 ml => 2,9l wody
 • Uproszczony - na każdy kilogram należy pić 30ml wody. Na przykład:
  90kg x 30 ml = 2700ml => 2,7l wody

Rodzaj okoliczności a wpływ na zapotrzebowanie wody

Co zwiększa zapotrzebowanie na wodę? Między innymi:

 • Ciąża - wtedy woda jest potrzebna również dziecku
 • Gorączka - tracimy wodę przy wydzielaniu potu
 • Palenie papierosów - potrzeba wody, by wypłukać toksyny
 • Infekcje - wydalamy drobnoustroje wraz z wodą
 • Biegunka i wymioty - należy uzupełnić straty

Składamy się w większości z wody. Jest nam potrzebna do przeprowadzania procesów życiowych. Oto, dlaczego trzeba pić wodę:

 • Buduje nasze komórki;
 • Jest środowiskiem zachodzenia procesów metabolicznych;
 • Pomaga utrzymać organizm w bio-chemicznej równowadze;
 • Wypłukuje z organizmu drobnoustroje i toksyny;
 • Obniża ciśnienie krwi, redukując napięcie w stresującej sytuacji;
 • Jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania nerek i każdego innego narządu.

5 sposobów na to, jak pić więcej wody

Nie każdy lubi wodę.  I to właśnie najczęściej z tego powodu sięgamy po nią zwykle zbyt rzadko niż powinniśmy. Co zrobić, żeby pić więcej wody? Są na to sposoby!

Sposób pierwszy: miarka z godzinami

Jeśli ogólnie pamiętamy o wodzie, tylko nie o wypijaniu odpowiednich jej ilości, warto podzielić dzienne zapotrzebowanie na godziny aktywności. Wtedy na butelce możemy zaznaczyć, ile mililitrów powinniśmy wypić do danej godziny.

Na przykład:

Jeśli śpimy 8 godzin, wstajemy o 7:00, a w ciągu dnia chcemy wypić 2,4 litra wody, to: Powinniśmy wypić 2400ml w 16 godzin, 2400ml:16h=150ml/h. Możem zaznaczyć, że do 8:00 chcemy wypić 150ml wody, do 9:00 300ml, i tak dalej. To naprawdę bardzo pomocna opcja.  

Sposób drugi: wody smakowe

Jeśli to nie kwestia pamięci, tylko smaku, możemy wzbogacać wodę miętą czy owocami. Woda z cytryną nawet lepiej nawodni organizm.

Sposób trzeci: przypomnienia w telefonie

Mogą przyjmować różne formy: Specjalnej aplikacji, liczącej ilość wypitej wody, lub alarmów ustawianych w telefonie, by na przykład pić co 2 godziny szklankę wody, albo też mogą to być przypomnienia od znajomego, członka rodziny, koleżanki, czy kogoś, z kim nawzajem się motywujemy do zmiany nawyków.

Sposób czwarty: butelka z wodą zawsze pod ręką

Czasem zapominamy o właściwym nawodnieniu tylko dlatego, że nie mamy pod ręką źródła wody. Warto się chronić przed takimi sytuacjami i wszędzie nosić ze sobą butelkę.

Warto zaprzyjaźnić się z butelkami filtrującymi wodę. To fajna opcja, dzięki której można sporo zaoszczędzić.  

Sposób piąty: system nagród

Możemy śledzić swoje postępy w kalendarzu. Wyznaczyć nagrodę za każdy dzień, tydzień czy miesiąc picia odpowiednich ilości wody. Ważne, by nie stosować kar. Chodzi o pozytywne wzmocnienie, a nie przestrzeganie nawyku z lęku przed konsekwencjami. Wystarczająco straszne powinny być skutki zdrowotne niedoboru wody.

Niedobór wody może prowadzić do sporych konsekwencji. Jeśli wciąż doskwiera Ci ból głowy, osłabienia, masz zaparcia, to mogą być skutki odwodnienia. Staraj się nigdy nie dopuszczać do takiej sytuacji.

W kategorii: ŻYWIENIE
Paula Banot

Vice Mistrzyni Świata, Vice Mistrzyni Europy, Mistrzyni Polski w kategorii Bikini Fitness. Specjalizuję się w kształtowaniu kobiecej sylwetki, pozbywaniu się niechcianej tkanki tłuszczowej, jak i w budowaniu masy mięśniowej. Ze sportem związana jestem od najmłodszych lat, zawsze był on obecny w moim życiu, stąd wybór AWF’u, jako uczelni wyższej. Uczestnictwo w zawodach sportów sylwetkowych, pozwoliło mi mocno zagłębić się w teorię i praktykę pracy, nad kobiecym ciałem. Mimo moich dużych osiągnieć sportowych na arenie międzynarodowej uważam, że moim największym osiągnięciem jest to, że mogę wykonywać pracę, która jest moją pasją.