UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jak i na co stosować pluskiwcę groniastą?

333 Views

Pluskiwca groniasta jest rośliną stosowaną na wiele różnych dolegliwości. Najczęściej polecana jest jednak w problemach ginekologicznych i menopauzie. Czym jest i jakie właściwości zdrowotne ma pluskwica groniasta? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszym artykule.

Pluskwica groniasta właściwości

Pluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa) to wieloletnia roślina należąca do rodziny jaskrowatych. Charakteryzuje się czarnym korzeniem, pierzasto podzielonymi liśćmi, a także silnie pachnącymi, białymi kwiatami. Jej naturalne występowanie obejmuje Amerykę Północną dlatego też rdzenni Indianie wykorzystywali jej właściwości na różne dolegliwości, w tym podobno nawet ukąszenia grzechotnika. Jej pierwotne wykorzystywanie dotyczyło bolesnych miesiączek i porodu. Surowcem zielarski pluskwicy groniastej jest kłącze i korzeń (Cimicifuga radix).

Właściwości lecznicze pluskwicy groniastej wynikają z obecności glikozydów triterpenowych - cimifuginy, deoksyakteiny, akteiny i glikozydów goryczowych. Wartość odżywcza pluskwicy groniastej obejmuje również kwasy fenolowe, izoflawony, garbniki, żywice i substancje estrogenne. Jakie są właściwości pluskwicy groniastej?

 • przeciwzapalne,
 • przeciwbakteryjne,
 • przeciwbólowe,
 • przeciwgorączkowe,
 • rozkurczowe,
 • wykrztuśne,
 • napotne,
 • uspokajające,
 • estrogenne - regulujące układ rozrodczy i menstruację, łagodzi objawy menopauzy.

Pluskiwca groniasta w kosmetyce również jest wykorzystywana i można dostać ją w postaci kremów.

Dowiedz się więcej o właściwościach zdrowotnych roślin, np. o właściwościach rutwicy lekarskiej: Rutwica lekarska - właściwości, zastosowanie, skutki uboczne. 

Pluskwica groniasta działanie

Działanie pluskwicy groniastej jest wszechstronne, ale głównie skupione wokół jej wpływu na układ hormonalny i rozrodczy kobiet. Dodatkowo pluskwica groniasta polecana jest w przypadku różnego rodzaju bólu, np. w nerwobólach (neuralgii), bolesnym miesiączkowaniu, bólach mięśniowych czy o podłożu zapalnym. Działanie pluskwicy groniastej polecane jest również w chorobach układu oddechowego, np. kaszlu, zapalenia oskrzeli i krztuścu. Poniżej znajdziesz opis działania pluskwicy groniastej na najczęściej przypisywane jej dolegliwości.  Pluskwica groniasta - na co?

Pluskwica groniasta menopauza

Pluskwica najczęściej kojarzona jest z jej pomocnym wpływem podczas menopauzy. Wynika to z obecności niektórych związków, np. izoflawonów i triterpenów. Związki te wpływają na równowagę hormonalną oraz redukują objawy menopauzy, takie jak: uderzenia gorąca, kołatanie serca, potliwość.

Pluskwica groniasta a tarczyca

Hormonalny wpływ pluskwicy groniastej obejmuje również tarczycę. Uważa się, że pluskiwca może być pomocna w zapaleniu tarczycy Hashimoto, ale potencjalną suplementację preparatami z pluskwicą należy uzgodnić z lekarzem endokrynologiem.

Pluskwica groniasta na szumy uszne

Pluskiwca groniasta ze względu na swoje działanie uspokajające polecana bywa na szumy uszne, które dodatkowo mogą występować u kobiet w trakcie menopauzy. 

Zastosowanie pluskwicy groniastej może być warte wykorzystania, ale pod warunkiem, że jest ona dodatkiem do prozdrowotnego trybu życia. Pozytywnie działające na zdrowie preparaty ziołowe nie mogą być zamiennikiem zdrowej, zbilansowanej diety pełnej witamin, ani regularnej aktywności fizycznej, odpowiedniej regeneracji czy rezygnacji z używek. 

Pluskwica groniasta jak stosować?

Stosowanie pluskwicy groniastej zależne jest od formy preparatu, a także jego przeznaczenia (np. jednostki chorobowej). Pluskwica groniasta dostępna jest w formie suplementów, leków oraz surowców zielarskich. Pluskiwcę groniastą można stosować zewnętrznie oraz wewnętrznie. Surowce zielarskie pluskwicy groniastej pozwalają na przyrządzenie odwarów czy nalewek.  Każde stosowanie należy uzgodnić z lekarzem specjalistą, który dopasuje preparat oraz dawkowanie odpowiednie do osoby i jednostki chorobowej.

Poznaj właściwości szczodraka krokoszowatego: Szczodrak krokoszowaty - właściwości, działanie.

Pluskwica groniasta dawkowanie

Dawkowanie pluskwicy zależne jest od preparatu i przeznaczenia. Nie należy przekraczać dawek ustalonych przez producenta na opakowaniu lub na ulotce leku. Zgodnie z dostępnymi informacjami tabletki z pluskwicą groniastą mogą być stosowane przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, a ilość tabletek to zazwyczaj 1-2 na dobę. Dostępne są ekstrakty z pluskiwcy oraz suszone i sproszkowane kłącza pluskwicy groniastej - w zależności od formy preparatu należy dopasować dawkę względem informacji na opakowaniu. 

Cena pluskwicy groniastej również zależy od formy preparatu. Dla przykładu tabletki z ekstraktem pluskwicy groniastej to koszt ok. 25 zł za 60 kapsułek i 40 zł za 90. Cena zależna będzie od różnych czynników - np. zawartości ekstraktu w jednej kapsułce. Gdzie kupić pluskwicę groniastą? Preparaty z pluskwicą dostępne są w sklepach zielarskich i aptekach, zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.

Sprawdź również dostępne suplementy na odchudzanie

Pluskwica groniasta skutki uboczne

Działanie uboczne pluskwicy groniastej związane jest np. z wchodzeniem w interakcje  z niektórymi lekami. Pluskwica może osłabiać działanie leków lub nasilać hepatotoksyczność. Osoby w trakcie farmakoterapii, szczególnie hormonalnej, powinny skonsultować stosowanie pluskwicy groniastej z lekarzem i/lub farmaceutą. 

Pluskwicę można przedawkować, a to wiąże się z wystąpieniem skutków ubocznych, np.: nudności, wymiotów, bólów głowy, zawrotów, drgawek. Pluskwica groniasta a stłuszczenie wątroby? Pluskiwca groniasta może mieć niepożądany wpływ na wątrobę i w konsekwencji doprowadzić do uszkodzenia lub stłuszczenia. Według niektórych źródeł pluskwica może działać hepatotoksycznie. Pluskwica nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży i w trakcie karmienia piersią. 

Codzienną dietę warto wzbogacić o niezbędne minerały - sprawdź dostępne preparaty! 

Bibliografia

 1. Senderski M., Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie, 2017
 2. Huntley A., et al., The safety of Black cohosh (Actaea racemosa, Cimicifuga racemosa), Expert Opinion on Drug Safety, 2004
 3. Salari S., et al., Ethnobotany, Phytochemistry, Traditional and Modern Uses of Actaea racemosa L. (Black cohosh): A Review, Pharmacological Properties of Plant-Derived Natural Products and Implications for Human Health, 2021
 4. Gryszczyńska A., i wsp., Zastosowanie roślin leczniczych w menopauzie, Postępy Fitoterapii 2/2012
W kategorii: KOBIETA, ZDROWIE
Izabela Daniel-Kalicka

mgr Izabela Daniel-Kalicka - Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Warszawie na kierunku dietetyka. Autorka książki "Zdrowe smaki BLW. Jak nakarmić całą rodzinę, nie spędzając dużo czasu w kuchni", a także propagatorka zdrowego podejścia do odżywiania. W przeszłości dietetyczka członków kadry narodowej w kick-boxingu, aktualnie stawiająca na specjalizację z zakresu żywienia niemowląt i małych dzieci. Uczestniczka wielu szkoleń i kursów z zakresu dietetyki klinicznej, sportowej i pediatrycznej. Więcej informacji znajdziesz na: www.zdrowe-smaki.pl, a także Instagramie: @zdrowe_smaki_blw.