UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jak i gdzie badać poziom hormonów?

1210 Views

Badanie poziomu hormonów jest niezwykle ważne. Warto sprawdzać poziom hormonów co najmniej raz w roku, aby wiedzieć czy wszystko funkcjonuje tak jak powinno. Dzięki regularnej kontroli można wcześnie zdiagnozować rozwijające się problemy zdrowotne i szybko zacząć im przeciwdziałać. Z artykułu dowiesz się jak i gdzie zbadać hormony.

Badania hormonalne

Badania hormonalne kobiet oraz badania hormonalne mężczyzn pozwalają ocenić prawidłowość funkcjonowania organizmu. Myśląc o badaniach hormonalnych pierwsze co przychodzi do głowy to badanie hormonów płciowych (estrogenów, progesteronu, testosteronu i innych), ale to nie tylko one odgrywają ważną rolę. Tak naprawdę każdy hormon ma niezwykle wielki wpływ na organizm. Podczas badań sprawdzane są hormony wydzielane przez gruczoły, np. przysadkę, tarczycę, nadnercza, jajniki itp. Każdy z hormonów wydzielanych w naszym ciele powinien być w równowadze, aby nie doszło do zaburzeń całego organizmu. Dysfunkcje w jednym obszarze mogą przyczynić się do wystąpienia problemów w teoretycznie niepowiązanym miejscu. Dlatego tak ważne są badania hormonalne. Badania hormonalne wykonywane są w celach profilaktycznych, diagnostycznych, sprawdzających postęp leczenia lub przebieg zmian fizjologicznych (ciąża, menopauza).

Badania hormonalne cena

Badania hormonalne wiążą się zazwyczaj z dość dużym kosztem. Wynika to z kilku czynników. Przede wszystkim podczas badań warto zrobić więcej niż jeden hormon. Poza tym czasem jeden pomiar nie wystarczy, aby ocenić czy wszystko na pewno jest w porządku. Niekiedy pomiar jednego dnia lub w jednej godzinie okazuje się niewystarczający. Potrzebne są różne odstępy dzięki, którym można zauważyć zależności (np. podczas pomiaru stężenia insuliny w trakcie testu obciążenia glukozą). 

Ceny badań hormonalnych różnią się w zależności od rodzaju hormonu, laboratorium, a nawet od miasta, w którym wykonywane jest badanie. Większość hormonów, które są najczęściej analizowane  (estrogen, progesteron, tsh) kosztuje ok. 25-35 zł. Zdarzają się też droższe, np. insulina (ok. 70 zł). Na szczęście laboratoria oferują całe pakiety badań hormonalnych, które pozwalają zbadać określone hormony w niższej cenie. Powstają pakiety hormonalne dla kobiety, pakiety hormonalne dla mężczyzn, a także pakiety tarczycowe itp. Takie zestawy wychodzą zazwyczaj taniej niż badanie każdego hormonu osobno. 

Jak zbadać hormony?

Jeżeli chcesz zbadać hormony to warto umówić się do lekarza specjalisty, np. endokrynologa i ginekologa, aby uzyskać skierowanie na badania. Dzięki temu możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy. Nie zawsze jest to jednak możliwe dlatego najlepiej przejrzeć w sieci ofertę prywatnych laboratoriów i wybrać to, które jest najbliżej miejsca zamieszkania. 

Badania hormonalne jak wyglądają?

Jak wygląda badanie hormonów? Zazwyczaj nie różni się ono znacząco od zwykłej morfologii krwi. Badanie hormonów polega na pobraniu krwi żylnej przez pielęgniarkę. Niekiedy hormony badane są ze śliny, np. kortyzol. W zależności od badanych hormonów wymagania co do przygotowania przed pobraniem mogą się różnić. Nie zawsze trzeba być na badaniu na czczo, ale warto wybrać się rano. Zawsze przed badaniem sprawdź wymagania stawiane przez laboratorium.

Jakie hormony zbadać?

Ciężko odpowiedzieć jakie hormony zbadać nie znając powodów dla których dana osoba chce je sprawdzić. Powodów dla których decydujemy się na badania hormonalne może być mnóstwo. Najczęściej badania hormonalne wykonywane są gdy zauważymy objawy, takie jak: przewlekłe zmęczenie, brak energii, obniżona odporność, nieregularna miesiączka itp. Decyzję o zbadaniu hormonów podejmuje się również w przypadku planowania, w trakcie, oraz po ciąży, a także przy menopauzie czy trądziku.

Jakie hormony zbadać przed planowaną ciążą?

Wiele hormonów może wpływać na płodność dlatego niezwykle ważna jest ich równowaga. Jeżeli jesteś zdrową kobietą w wieku rozrodczym to nie musisz robić szczegółowych badań w kierunku płodności. Wiele badań zostanie przeprowadzonych w pierwszych tygodniach od zapłodnienia, gdy już zajdziesz w ciążę. 

Jeżeli jednak bezskutecznie staracie się z partnerem o dziecko to lekarz zaleci diagnostykę. Do badań w kierunku płodności należą badania hormonalne na płodność, szczególnie hormonu: folikulotropowego (FSH), antymullerowskiego (AMH), luteinizującego (LH) oraz prolaktyny i progesteronu.

Jakie hormony zbadać w ciąży?

W ciąży oczywiście badane są hormony. Pierwszym badaniem hormonalnym w ciąży jest sprawdzenie poziomu gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG). Beta-HCG to hormon, który produkuje najpierw zarodek, a następnie łożysko. Jego sukcesywnie wzrastające stężenie potwierdza zajście w ciążę oraz jej dalszy rozwój. W czasie ciąży sprawdzane są również inne hormony, w szczególności: TSH i progesteron. Ciąża to również czas, w którym niezwykle ważne jest, aby domową apteczkę zaopatrzyć w witaminy i minerały, które pomogą zadbać o zdrowie.

Po porodzie wszystkie zmiany hormonalne jakie działy się w tym wyjątkowym czasie wracają powoli do normy. Zmiany hormonalne po porodzie są bardzo duże i obciążające dla świeżo upieczonej mamy. Po pewnym czasie warto je zbadać, aby zobaczyć czy wszystko funkcjonuje tak, jak należy. Jakie badania zbadać po ciąży? To już warto uzgodnić z lekarzem na wizycie popołogowej. 

Jakie hormony zbadać przy menopauzie?

Jeżeli podejrzewasz u siebie rozpoczęcie menopauzy to przede wszystkim zapisz się na wizytę do lekarza. Pomoże on zweryfikować objawy i zleci dodatkowe badania. Najczęściej badanymi hormonami żeńskimi  przy menopauzie jest: TSH, FSH, LH, DEHA-SO4, SHBG, a także estradiol, testosteron i prolaktyna. 

Gdzie zrobić badania hormonalne?

Badania hormonalne - gdzie zrobić? Jeżeli chcesz sprawdzić poziom hormonów to możesz zrobić to w kilku miejscach. W  rodzinnej przychodni lub szpitalu, a także w prywatnych laboratoriach. Poza tym coraz powszechniejsza staje się metoda, w której pielęgniarka dojeżdża do domu pacjenta i pobiera krew w warunkach domowych. Jest to najdroższa opcja, ale najwygodniejsza. 

W kategorii: ZDROWIE
Izabela Daniel-Kalicka

mgr Izabela Daniel-Kalicka - Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Warszawie na kierunku dietetyka. Autorka książki "Zdrowe smaki BLW. Jak nakarmić całą rodzinę, nie spędzając dużo czasu w kuchni", a także propagatorka zdrowego podejścia do odżywiania. W przeszłości dietetyczka członków kadry narodowej w kick-boxingu, aktualnie stawiająca na specjalizację z zakresu żywienia niemowląt i małych dzieci. Uczestniczka wielu szkoleń i kursów z zakresu dietetyki klinicznej, sportowej i pediatrycznej. Więcej informacji znajdziesz na: www.zdrowe-smaki.pl, a także Instagramie: @zdrowe_smaki_blw.