Sposoby na obniżenie ciśnienia tętniczego
W Polsce na nadciśnienie tętnicze cierpi co trzeci dorosły. Może ono prowadzić do innych chorób krążenia i wyniszczać liczne narządy. Objawia się w taki sposób, że łatwo to zrzucić na karby stresu, co nie jest do końca błędnym założeniem, gdyż ciśnienie wzrasta przy podenerwowaniu. To jednak utrudnia diagnozowanie choroby. Jak obniżyć ciśnienie?
Spis treści:
Zobacz też: Czym są bezdechy senne? Objawy i leczenie
Czemu warto wiedzieć, jak obniżyć ciśnienie?
Bezsenność, potliwość, bóle głowy, drżenie rąk, ogólne osłabienie czy pobudzenie to tylko niektóre skutki. Tak zwane objawy. Tymczasem nieleczone nadciśnienie tętnicze prowadzi również do:
- Uszkodzeń nerek,
- Retinopatii,
- Udarów mózgu,
- Zawałów.
A w konsekwencji do utraty wzroku i nawet śmierci. Dlatego dobrze mieć świadomość, jakie ciśnienie jest niebezpieczne, mierzyć je i konsultować z lekarzem, gdy przekracza 140/90 milimetrów słupa rtęci.
Leki na ciśnienie
Powszechna wiedza, jakie ciśnienie jest niebezpieczne czy samobadania automatem, który to oznaczy (np. podświetli ekran na czerwono przy nieprawidłowości), na pewno ułatwiłyby wielu osobom przeciwdziałanie. Chociażby udanie się do przychodni, w której dostaną receptę na jedną z poniższych grup substancji:
Pierwsze blokują enzym, przekształcający angiotensynę w formę, która wraz ze specyficznymi białkami wywołuje szereg reakcji, prowadzących do wzrostu ciśnienia krwi. Drugie nie pozwalają jej się połączyć z tymi białkami. Chroni to między innymi przed zwężaniem się naczyń krwionośnych i stopniowym utwardzaniem się ich ścian.
- Blokery kanałów wapniowych
Wapń jest potrzebny do skurczów mięśni, dlatego stosowanie miejscowych blokerów, które uniemożliwią mu dostawanie się do ścian naczyń krwionośnych, rozluźnia je i obniża ciśnienie krwi.
Zmniejszają aktywność współczulnego układu nerwowego, który jest odpowiedzialny za reakcje organizmu w stanie pobudzenia, takie jak przyspieszenie akcji serca czy wzrost ciśnienia krwi.
Powodują zwiększone wydalanie moczu, a tym samym obniżenie stężenia płynów i ciśnienia w naczyniach.
Problem w tym, że leki na ciśnienie z reguły trzeba brać na stałe. Dlatego dobrze przed wybraniem się do przychodni wypróbować inne metody.
Co można zrobić na własną rękę?
Jest kilka sposobów na to, jak obniżyć ciśnienie bez farmaceutyków, które warto sprawdzić.
Udowodniono, że redukcja 5% masy ciała pozwala obniżyć ciśnienie, a 10% zmniejsza ryzyko migotania przedsionków. Ogólnie rzecz biorąc, zrzucanie zbędnych kilogramów wpływa korzystnie na układ krwionośny, bo zmniejsza stopień zwężenia naczyń przez blaszki miażdżycowe, a tym samym ułatwia swobodny przepływ krwi.
Naukowcy z American College of Cardiology w swoich badaniach przedstawili dowody, że osoby pijące 7-13 porcji alkoholu w tygodniu o ponad połowę częściej chorują na nadciśnienie tętnicze. Z tego wynika, że maksymalna ilość, która nie wywołuje takich problemów, to porcja dziennie, czyli lampka wina, małe piwo lub kieliszek wódki.
Jednym ze sposobów, jak obniżyć ciśnienie, jest dbanie o odpowiedni wypoczynek. Ciepła kąpiel, olejki eteryczne, muzyka klasyczna czy masaż to powszechnie znane metody regulacji napięcia, które powoduje przyspieszenie akcji serca i zwężenie naczyń.
Chlorek sodu podnosi ciśnienie krwi poprzez zwiększanie stężenia płynów ustrojowych. Z tego powodu zaleca się zjadanie w ciągu dnia tylko łyżeczki soli.
Warto wiedzieć, jak obniżyć ciśnienie krwi, bo podwyższone prowadzi do uszkodzenia nerek, zawałów czy utraty wzroku. Na szczęście, istnieje na nie szereg leków, jak również domowe sposoby. Dużą rolę odgrywają zdrowe nawyki - właściwa dieta, ograniczenie soli i alkoholu czy redukcja stresu w życiu codziennym. Jeśli one nie pomogą, trzeba udać się do lekarza, by uniknąć przykrych konsekwencji.