UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Na czym polega aromaterapia? Jak wybrać dyfuzor i odpowiednie olejki?

35052 Views

Sekrety aromaterapii 

Medycyna alternatywna jest dość kontrowersyjna, ale na niektóre z jej odgałęzień patrzy się bardziej przychylnie od pozostałych. Na przykład olejki do aromaterapii znane są i chętnie wykorzystywane dla ich relaksacyjnych właściwości. Nie każdy jednak wie, że oprócz tego leczą choroby. Jak dobrać je pod tym kątem? Jaki dyfuzor do aromaterapii się sprawdzi? Na czym polega aromaterapia?

Spis treści:

Czy wiesz, co daje aromaterapia?

Stosowane w niej naturalne olejki zapachowe z dzikich roślin, ich części, takich jak liście mięty, płatki róż, korzeń imbiru czy kora cynamonu, pozwalają się odprężyć i wyleczyć różne dolegliwości. Przy których aromaterapia najlepiej się sprawdzi?

 • W profilaktyce infekcji dróg oddechowych

Olejek z eukaliptusa orzeźwia i odpręża, lecz także zabija bakterie, dzięki czemu zapobiega rozwojowi chorób.

 • Przy wzmacnianiu odporności

Drzewo herbaciane polecane jest osobom ze skłonnością do częstych przeziębień. Przy okazji, robienie inhalacji nie wypłukuje wody z organizmu, w przeciwieństwie do picia herbaty.

 • Leczeniu mokrego kaszlu

Naturalne olejki zapachowe z liści mięty ułatwiają odkrztuszanie.

 • Podczas menstruacji

Słodko pachnące olejek waniliowy i różany łagodzą skurcze i ból okresowy.

 • W ciąży

Relaks w stanie błogosławionym jest jak najbardziej wskazany. Należy jedynie skonsultować się z lekarzem i ostrożnie dobierać zapachy. Najbezpieczniejsze są z mięty i kwiatów róży. Z pozostałymi trzeba uważać, bo części nie można wdychać w pierwszym trymestrze (np. eukaliptusowy) a innych przez całe 40 tygodni (np. goździkowy).

 • Kiedy dokuczają oznaki menopauzy

W tym przypadku udowodniono korzystne działanie aromatów waniliowych.

 • Przy zasypianiu

Zarówno lawenda, wanilia, jak i pomarańcze, swoim zapachem koją nerwy i ułatwiają zasypianie, stąd stosowane są w leczeniu bezsenności.

 • W przeciwdziałaniu depresji

Różne olejki do aromaterapii, ze względu na ich uspokajające i odprężające właściwości, zalecane są osobom, cierpiącym z powodu depresji. Z nich najczęściej wybierany jest lawendowy.

 • W łagodzeniu objawów nerwicowych

Czy to wyciąg ze słodkiej, czy gorzkiej pomarańczy, działa korzystnie na układ nerwowy. Pozwala mimo stresu się uspokoić.

Jaki wybrać dyfuzor do aromaterapii?

Z olejkami jest łatwiej, bo wystarczy znać właściwości roślin, by móc dopasować je do swoich potrzeb. Za to dyfuzory różnią się ceną, rozmiarami i materiałem, z których są wykonane.

 • Kominki

Najtaniej wyjdzie kupić niskiej jakości, plastikowy komin, który prędzej nadaje się do dekoracji niż aromaterapii. Trudno kontrolować w nim wzrost temperatury, a nadmierny pozbawia olejki ich terapeutycznych właściwości.

 • Świece zapachowe

Mało efektywnie rozpraszają zawarte w nich wyciągi z roślin. Służą raczej perfumowaniu pokoju niż poprawie stanu zdrowia zapalających je osób. Podgrzewacze również mieszczą się w tej kategorii.

 • Lampy do olejków eterycznych

Są drogie, ale to wcale nie świadczy o ich wysokiej jakości. Poprawiają nastrój, ale o leczeniu chorób nie ma mowy.

 • Nawilżacze powietrza

Zimą, przy włączonym ogrzewaniu, świetnie się sprawdzą w rozpraszaniu prozdrowotnych właściwości, jakie mają olejki do aromaterapii, o ile tylko wybierzesz model z dozownikiem zapachów. Wystarczy wlać do niego 2-3 krople esencji, które nie należą do tanich, ale za to wydajnych i skutecznych środków medycyny naturalnej.

 • Aromatyzery

Dedykowane specjalnie metodzie, jaką jest aromaterapia, ultradźwiękowe dyfuzory rozbijają krople olejku na drobne cząsteczki i uwalniają w formie mgiełki. Ich zaletą jest również to, że nie powodują wilgoci w mieszkaniu.

Aromaterapia to gałąź medycyny niekonwencjonalnej, która ma wielu zwolenników ze względu na szeroki wachlarz efektów prozdrowotnych, z którego można w prosty sposób wybierać do woli. Kiedy zna się właściwości roślin, nietrudno zdecydować się na olejek o tym czy innym zapachu. Trzeba tylko uważać, czy nie wywołają efektów ubocznych. Na przykład wyciąg z eukaliptusa jest przeciwwskazany w pierwszym trymestrze ciąży, a całkiem niegroźny dla płodu jest olejek różany.

W kategorii: ZDROWIE