UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Witaminy i minerały dla sportowców

23874 Views

Podczas wysiłku fizycznego zapotrzebowanie naszego organizmu na składniki odżywcze znacząco się zwiększa. Oczywiście dobrze zbilansowana dieta wspomaga nam po części pokryć to zapotrzebowanie, jednak w niektórych sytuacjach może dojść do niedoborów składników odżywczych, co prowadzić może do zmniejszenia się wytrzymałości siłowej oraz przetrenowania organizmu. Jakie więc witaminy i minerały powinny znaleźć się w diecie każdego sportowca?

Suplementy dla sportowców

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z treningami na siłowni, szczególnie wśród młodzieży bardzo szybko wpada w rzeczywistość, w której obok wielkich ciężarów pojawia się jakże skomplikowany temat suplementacji. Ogromny wybór preparatów i moda, przy często nie do końca zrozumiałych mechanizmach działania mogą przytłaczać. Wyszukane odżywki, bazujące na wysokooczyszczonych związkach aktywnych mogą być też znacznym obciążeniem dla kieszeni. Mnogość teorii na temat działania tej czy innej substancji sprawia, że tak naprawdę trudno jest się połapać w tym jakie suplementy i odżywki warto zastosować, by osiągać szybkie i  zadowalające efekty, dzięki którym przejdziemy na wyższy stopień wtajemniczenia.

Na wstępie najważniejsza zasada, którą sobie trzeba dobrze przyswoić. Postęp na treningach jest uzależniony przede wszystkim od odpowiednio dobranych ćwiczeń, a suplementacja może jedynie umożliwić, bądź przyspieszyć progres. Nawet jeśli będziemy kupować najlepsze odżywki na świecie i zajadać się nimi od rana do nocy, to bez aktywności fizycznej niczego nie osiągniemy. Przed zakupami trzeba jeszcze zadać sobie pytanie o cel, do którego zmierzamy. Oczywiście większość osób rozpoczynających treningi robi to po to by zbudować imponującą muskulaturę, wolną od nadmiaru tkanki tłuszczowej. 

Witamina D3 dla sportowców

Przez ostanie lata nasza wiedza na temat witaminy D bardzo się rozwinęła. Wiemy na przykład to, że coraz więcej osób cierpi na jej niedobory. Ostanie badania wykazały, że cierpią na nie szczególnie osoby aktywne fizycznie. A co ciekawe badanie to było przeprowadzone na grupie biegaczy w czasie lata. Tak więc wydawać, by się mogło, że podczas tej pory roku, nasz organizm będzie mieć pod dostatkiem witaminy D, której źródłem jest słońce. Okazało się jednak, że ci sportowcy już w okresie letnim cierpią na niedobór tak ważnej i kluczowej dla zdrowia witaminy. Lekarze alarmują, że taki stan, który będzie utrzymywać się zbyt długo  może doprowadzić do osłabienia układu odpornościowego, przez co zwiększy się nasza podatność na infekcje i pojawiać się zaczną stany zapalne. Warto również pamiętać, że witamina D ma ogromny wpływ na układ kostny. Jest ona więc ważna dla sportowców, ponieważ podczas ćwiczeń może dojść do kontuzji i uszkodzenia kości.

Witamina D3 dla sportowców na co wpływa?

Witamina D wpływa na wiele procesów fizjologicznych w organizmie człowieka już na poziomie genetycznym. Jest prohormonem o budowie sterydowej, bliźniaczo podobnej do testosteronu, nie dziwi więc, jak wykazano w licznych badaniach naukowych, że wpływa ona wymiernie na uzyskiwane wyniki sportowe.

Już na przełomie lat 80-tych i 90-tych zauważono, że w cyklu rocznym sportowcy najwyższe wyniki osiągali w miesiącach letnich, gdy naturalna ekspozycja na światło, a co za tym idzie podaż witaminy D jest najwyższa. Witamina D wpływała korzystnie na siłę i szybkość skurczu włókien mięśniowych, a w sezonach słonecznych odnotowywano np. że liczba wykonywanych powtórzeń podczas wyciskania ciężaru wymiernie wzrastała. W badaniu, w którym sprinterów naświetlano promieniami UV, po wcześniejszym podaniu witaminy D uzyskano blisko 10% poprawę wydolności podczas biegu sprinterskiego.

Witamina D wpływa na syntezę około 200 białek w organizmie, ale szczególny silnie oddziałuje na wzrost szybkokurczliwych włókien mięśniowych typu II. To one są odpowiedzialne za siłę i kształtowanie muskularnej sylwetki. 

Ponadto wysokie stężenie witaminy D w organizmie ma istotny wpływ na produkcję testosteronu, jednego z najważniejszych hormonów anabolicznych. W licznych badaniach wykazano znaczącą korelację między poziomem witaminy D u mężczyzn, a całkowitym i wolnym testosteronem.  We krwi osób poddawanych suplementacji witaminowej odnotowano o prawie 30% wyższe stężenie testosteronu.

Jaka witamina D3 dla sportowców

Suplementacja specjalistycznym preparatem UNS Witamina D3, który w jednej porcji dostarcza, aż 8000 IU witaminy D3- cholekalcyferolu, może przynosić zatem wymierne korzyści sportowcom dążącym do zbudowania imponującej masy mięśniowej oraz poprawy skoczności, motoryki i ogólnej wydolności organizmu. 

Z raportów naukowych wynika, że sportowcy powinni regularnie monitorować poziom witaminy D3, gdyż systematycznie wykonywany wysiłek fizyczny, szczególnie wśród zawodników poddawanych dużym obciążeniom treningowym prowadzi do niedoborów. Nawet w okresie letnim, u osób trenujących, mimo znacznej ekspozycji na słońce, stężenie wit D we krwi znajdowało się poniżej wartości rekomendowanych. Te obserwacje potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia, że osoby aktywne fizycznie wymagają suplementacji witaminą D przez cały rok i to w wysokich dawkach z wykorzystaniem preparatów tj. UNS Witamina D3.

Wpływ witaminy D na gospodarkę wapniowo-fosforanową przełoży się też bezpośrednio na stan układu kostnego, a sam wapń jako pierwiastek ten jest konieczny do prawidłowego skurczu mięśni oraz przewodzenia impulsów nerwowych. Jak wykazano odpowiednia jego ilość wpływa na poprawę wytrzymałości treningowej oraz skraca czas regeneracji. 

Cynk dla sportowców

Mężczyźni, którzy chcą zwiększyć swoją masę mięśniową powinni pamiętać, że w ich codziennej diecie nie może zabraknąć takiego pierwiastka, jak cynk. Jest on bardzo ważny dla mężczyzn aktywnych fizycznie, ponieważ wspiera on pracę układu hormonalnego, a przede wszystkim wpływa na proces wydzielana testosteronu. Jest to jeden z ważniejszych męskich hormonów i wpływa on na zdrowie, wygląd i samopoczucie. Przy wahaniach stężenia testosteronu we krwi może pojawić się problem z cerą, włosami, co negatywnie wpłynie na samopoczucie mężczyzny.

Jednak to nie wszystko, hormon ten wspiera również rozbudowę masy mięśniowej. Jest wielu sportów oraz specjalistów, którzy są zdania, że bez odpowiedniej ilości testosteronu we krwi ćwiczenia nie będą efektowne, a rozbudowanie masy mięśniowej jest wręcz niemożliwe. Cynk wspomaga prawidłową pracę tego hormonu i pilnuje, by wydzielał się on w odpowiednich dawkach. Tak więc jeśli chcesz zwiększysz masę mięśniową i poprawić wygląd swojej sylwetki to koniecznie jest sięgnięcie po preparaty z cynkiem. Zwłaszcza, że w produktach spożywczych znajduje się znikoma ilość tego pierwiastka.

Magnez dla sportowców

W organizmie osoby aktywnej fizycznie nie może dojść do niedoboru magnezu. Zdarza się to jednak bardzo często, a jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Przy niedoborze magnezu pojawić się może wiele nieprzyjemnych dolegliwości takich, jak:

  • Częste i chroniczne bóle głowy,
  • Bóle i skurcze mięśni,
  • Drganie powiek,
  • Przeciążenie organizmu,
  • Brak energii,
  • Rozdrażnienie i wahania nastroju,
  • Problemy ze snem.

W czasie ćwiczeń może dojść do wypocenia tego ważnego pierwiastka. Może on się również wpłukiwać z naszego organizmu wraz z wodą, kawą, kofeiną, czy alkoholem.

Co zrobić by organizm zaczął budować mięśnie?

Ćwiczyć i jeść. Większe rozmiary są dla organizmu luksusem, więc trzeba go przekonać do tego, że może tego dokonać i że mu się to opłaci. Takim sygnałem dla organizmu, świadczącym o dobrobycie i dostępności materiałów budulcowych jest odpowiednia ilość białka i węglowodanów spożywanych w ciągu dnia. To wysokiej jakości białko, bogate w odpowiednie aminokwasy o tzw. rozgałęzionych łańcuchach bocznych (BCAA) jest wymagane do tego, by organizm zaczął gromadzić mięśnie. Preparat UNS BCAA GPOWDER, jest dobrym rozwiązaniem, z którego korzystają również zawodowcy. Odpowiednie spożycie węglowodanów jest znowu konieczne, by zdobyć energię potrzebną do ich gromadzenia. 

Gdzie znajdziemy wysokiej jakości białka i węglowodany?

W odpowiednio zbilansowanej diecie. Skutecznym jej uzupełnieniem będzie wzbogacenie poszczególnych posiłków w białka serwatkowe. Białka serwatkowe cechują się dobrą strawnością i przyswajalnością. O ich wysokiej wartości odżywczej decyduje wysoka zawartość metioniny i cysteiny, działających detoksykująco i ochronnie na organizm, ale także aminokwasów rozgałęzionych (BCAA), które muszą być dostarczane z pożywieniem, gdyż organizm ludzki nie potrafi ich wytwarzać.

Wykazano, że po spożyciu BCAA procesy anaboliczne były o 34% większe. Jak pokazały inne badania przyjmowanie aminokwasów i węglowodanów jednocześnie, podniosło anabolizm o 115%. Idąc tym tropem, idealnym rozwiązaniem będzie urozmaicenie diety o specjalistyczny preparat UNS MASS SHOCKER, typu gainer, wykorzystywany przy budowaniu beztłuszczowej masy ciała. Głównymi jego składnikami są wspomniane białka serwatkowe najwyższej jakości, w kombinacji z węglowodanami złożonymi, umożliwiającymi odpowiednie uwalnianie zasobów energii.

Nie możemy zapominać o tłuszczach. Kwasy tłuszczowe omega-3 muszą być dostarczane z diety, gdyż ich synteza w organizmie nie jest możliwa. Kwasy omega-3 nie tylko wywierają hamujący wpływ na tworzenie tkanki tłuszczowej, ale także aktywnie mobilizują jej rozpad. UNS OMEGA 3, który zawiera aż 1000 mg najwyższej jakości oleju rybiego, jest to również idealny wybór przy kontuzjach i problemach ze stawami, będących utrapieniem sportowców. Pamiętajcie, tajemnica tkwi w prostocie rozwiązań i najwyższej jakości!

W kategorii: SUPLEMENTACJA
Paula Banot

Vice Mistrzyni Świata, Vice Mistrzyni Europy, Mistrzyni Polski w kategorii Bikini Fitness. Specjalizuję się w kształtowaniu kobiecej sylwetki, pozbywaniu się niechcianej tkanki tłuszczowej, jak i w budowaniu masy mięśniowej. Ze sportem związana jestem od najmłodszych lat, zawsze był on obecny w moim życiu, stąd wybór AWF’u, jako uczelni wyższej. Uczestnictwo w zawodach sportów sylwetkowych, pozwoliło mi mocno zagłębić się w teorię i praktykę pracy, nad kobiecym ciałem. Mimo moich dużych osiągnieć sportowych na arenie międzynarodowej uważam, że moim największym osiągnięciem jest to, że mogę wykonywać pracę, która jest moją pasją.