UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Działanie, zastosowanie i rodzaje aminokwasów

29438 Views

Nasza wiedza na temat aminokwasów jest obszerna. Wiele osób zdaje sobie sprawę, że aminokwasy to nie tylko suplementy diety dla sportowców. Są to składniki, których potrzebuje organizm każdego człowieka, bez względu na to, czy jesteśmy aktywni fizycznie, czy jesteśmy doświadczonymi sporowcami. Funkcje aminokwasów są zależne do ich rodzaju. Czas więc dowiedzieć się czym są aminokwasy, jakie są ich rodzaje i kiedy najlepiej je stosować.

Czym są aminokwasy

W chemii aminokwasy są inaczej nazwane kwasami aminowymi. Są to więc związki, które zalicza się do grup organicznych. Budowa aminokwasów jest charakterystyczna, więc łatwo je rozpoznać. Wszystkie aminokwasy składają się z przynajmniej jednej zasady, czyli muszą mieć grupę aminową oraz jedną grupę kwasową hydroksylową.

To sprawia, że aminokwasy są jednocześnie zasadami i kwasami, więc wykazują one działanie charakterystyczne dla obu tych grup. Białka są zbudowane z aminokwasów, które pełnią ich główną funkcję budulcową. Aż dwadzieścia białek, które składają się z kwasów aminowych pełnią funkcję budulcową. W chemii są one również nazywane aminokwasami białkowymi.

Ze względu na to, że istnieją aminokwasy białkowe nasuwa się więc pytanie, czy istnieją również aminokwasy niebiałkowe? Tak są to jednak aminokwasy, które nie pełnią funkcji budulcowej. To jednak nie oznacza, że są one niewarte uwagi. Te aminokwasy pełnią inne ważne funkcje fizjologiczne, których zachodzenie jest niezbędne dla utrzymania prawidłowego poziomu zdrowia. Jednym z aminokwasów niebiałkowych jest beta-alanina.

Jest to składnik, który znajduje się w silnym przeciwutleniaczu jakim jest koenzym typu A. Ze względu na swoją charakterystyczną budowę kwasy aminowe są rozpuszczalne w wodzie i mają wysoką temperaturę topnienia. Mają one barwę białą i krystaliczny kształt, dlatego mogą one przypominać budowę soli. Ich smak jest lekko gorzki lub słony. Najlepiej w wodzie rozpuszcza się prolina, a najsłodszym aminokwasem jest tryptofan.

Rodzaje aminokwasów

Rodzajów aminokwasów jest naprawdę dużo, więc dzisiaj skupimy się na tym podstawowym podziale.  Kwas aminowy możemy podzielić na egzogenne i endogenne. Aminokwasy endogenne to takie, które organizm człowieka jest w stanie samodzielnie wytwarzać. Tak więc nie musimy przejmować się tym rodzajem aminokwasów, kiedy zaczynamy ustalać plan diety. Nie musimy zwracać szczególnej uwagi na ten rodzaj związków chemicznych, ponieważ dostarczenie ich do organizmu wraz z pokarmem nie jest konieczne.

Do aminokwasów endogennych zaliczamy:

 • tauryna,
 • alanina,
 • ornityna,
 • cysteina,
 • karnityna,
 • glicyna,
 • homoseryna,
 • glutamina,
 • kwas asparaginowy.

Jeśli chodzi o aminokwasy egzogenne to są to związki, które inaczej są nazywane aminokwasami niezbędnymi. Przyczyną tego jest to, że ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć tych związków chemicznych. Dlatego naszym obowiązkiem jest stworzenie tak zbilansowanej diety, by dostarczała ona do organizmu niezbędny pakiet wszystkich aminokwasów egzogennych w odpowiednich ilościach. Jest to konieczne szczególnie w przypadku osób aktywnych fizycznie. To dlatego na rynku możemy spotkać tak wiele suplementów diety, które zawierają w składzie te ważne składniki chemiczne.

Do aminokwasów egzogennych zaliczamy:

 • walinę,
 • izoleucynę,
 • leucynę,
 • metioninę,
 • lizynę.

Są jednak aminokwasy, które są uznawane za egzogenne tylko do pewnego wieku. U osób młodych takie kwas aminowy jak arginina, czy histydyna są o charakterze egzogennych. Jednak u osób te same związki chemiczne są już aminokwasami endogennymi.

Poznaj działanie aminokwasów

Aminokwasy rozgałęzione BCAA w  skład tego suplementu diety wchodzą takie składniki jak walina, leucyna i izoleucyna. Zaliczają się one do grupy niezbędnych związków chemicznych. Mają one wpływ na działanie metabolizmu, przemiany energetyczne, czy zmiany zachodzące w układzie mięśniowym. Ze względu na to, że są one egzogenne naszym zadaniem jest dostarczenie ich do organizmu wraz z dietą lub przy pomocy suplementów diety. Nie często występuje niedobór aminokwasów rozgałęzionych, ale może pojawiać się przy skrajnym niedożywieniu lub przez zmiany w pracy metabolizmu. Co może zmniejszyć przyswajalność aminokwasów. Osoby dorosłe powinny spożywać około 40 mg aminokwasów rozgałęzionych BCAA na dobę.

Lizyna jest to aminokwas, który zostaje wykorzystywany do wytwarzanie białek ustrojowych. Jest to bardzo ważny składnik chemiczny dla organizmu człowieka. Lizyna ma wpływ na białko, które jest głównym składnikiem budulcowym skóry, kości, ścięgien, czy chrząstek. Lizyna ma również wpływ na ilość wapnia w jelicie cienkim oraz jego obecność w całym organizmie. Nie możemy również zapomnieć, że jest to związek chemiczny, który jest niezbędny dla układu odpornościowego. To dzięki niemu układ immunologiczny ma szansę pracować prawidłowo i zwalcza drobnoustroje chorobotwórcze. Na szczęście nie wiele osób cierpi na niedobór lizyny, ponieważ o ten stan naprawdę trudno. Związek ten występuje w jajkach, mięsie, serze, drobiu.

Zastosowanie aminokwasów

Aminokwasy są związkami, które są zróżnicowane pod względem budowy chemicznej. Dzięki temu znajdują się one w wielu produktach spożywczych oraz suplementach diety. Należy pamiętać, że są to kwasy, które budują białka, więc to właśnie w tym produkcie jest ich najwięcej. Jednak nie są one stosowane jedynie jako produkty w diecie. Wiele kosmetyków ma w swoim składzie aminokwasy i są to produkty pielęgnacyjne, które mają za zadanie zadbać o zdrowie i wygląd skóry, włosów i paznokci.

Najczęściej jednak stosuje się w suplementach diety dla sportowców. Najbardziej znane to aminokwasy rozgałęzione BCAA oraz suplement diety o nazwie EAA.  Spożywa się je przed lub po treningu. Celem tych suplementów diety jest zwiększenie wytrzymałości i wydajności siłowej, pomoc w regeneracji układu mięśniowego oraz zwiększenie masy mięśniowej. Warto jednak pamiętać, że suplementy diety powinny być stosowane jeśli prawidłowa zbilansowana dieta nie jest wystarczająca.

Synergizm aminokwasów z cukrami

Mało która grupa związków wzbudza ostatnio tyle kontrowersji, co węglowodany. Wiele osób zadaje sobie pytania czy zwiększać ich podaż, a może ograniczać ich ilość? Czy są niezbędne po posiłku, a może okno potreningowe, to czysta teoria? Czy są bezpieczne dla zdrowia?

Węglowodany są najszybciej i najchętniej używanym materiałem energetycznym przez nasz organizm. Cały problem z nimi związany, kręci się wokół jednej zasady. W zależności od rodzaju, mogą zostać szybko lub wolno włączone do krwioobiegu, przez co w różny sposób wpływają na hormony anaboliczne, a gdy nie są potrzebne, ich nadmiar magazynowany jest w formie tkanki tłuszczowej.

Węglowodany wpływają na poziom insuliny. Jest to hormon, którego zadaniem jest obniżanie poziomu cukru we krwi i przetransportowanie go do komórek mięśniowych, wątrobowych lub tłuszczowych. W podobny sposób insulina wpływa na aminokwasy, zwiększając ich dostępność dla potrzebujących komórek i wspomagając wzrost tkanki mięśniowej. 

Fakt wpływania pewnych aminokwasów na stymulowanie procesu anabolizmu jest powszechnie znany. Najskuteczniejsze w tym zakresie sią aminokwasy rozgałęzione (BCAA) oraz glutamina. Wpływają one na produkcję hormonów tj. testosteron, hormon wzrostu (GH) i insulina. 

L- leucyna służy jako wewnątrzkomórkowy sygnalizator, zmieniający odczyt genów, więc posiada ona 10-krotnie większą zdolność pobudzania syntezy włókien mięśniowych niż każdy inny aminokwas. Już zaledwie 2 g glutaminy podawanej doustnie, zwiększało ponad 4 krotnie poziom GH w porównaniu z placebo. Jedna porcja UNS BCAA G-POWDER dostarcza jednocześnie BCAA i ponad 4 g L-glutaminy!

Wykazano, że po spożyciu aminokwasów procesy anaboliczne były o 34% większe. Jak pokazały inne badania przyjmowanie aminokwasów i cukrów jednocześnie, podniosło anabolizm o 115%, w porównaniu do suplementacji pojedynczej. Wynika to z tego, iż poza zwiększonym poziomem produkowanej insuliny, optymalna retencja azotu niezbędnego do wzrostu, ma miejsce tylko wtedy gdy proteiny stosowane są równocześnie z cukrami. Dodatkowo ważne jest wydłużanie przez węglowodany czasu trawienia białek, przez co zwiększa się ich wykorzystanie i są one dostępne przez dłuższy czas dla komórek. Potreningowe spożycie wysokiej jakości źródła aminokwasów jednocześnie z produktem bogatym w szybkoprzyswajalne źródło energii daje najlepsze rezultaty.

W kategorii: SUPLEMENTACJA
Paula Banot

Vice Mistrzyni Świata, Vice Mistrzyni Europy, Mistrzyni Polski w kategorii Bikini Fitness. Specjalizuję się w kształtowaniu kobiecej sylwetki, pozbywaniu się niechcianej tkanki tłuszczowej, jak i w budowaniu masy mięśniowej. Ze sportem związana jestem od najmłodszych lat, zawsze był on obecny w moim życiu, stąd wybór AWF’u, jako uczelni wyższej. Uczestnictwo w zawodach sportów sylwetkowych, pozwoliło mi mocno zagłębić się w teorię i praktykę pracy, nad kobiecym ciałem. Mimo moich dużych osiągnieć sportowych na arenie międzynarodowej uważam, że moim największym osiągnięciem jest to, że mogę wykonywać pracę, która jest moją pasją.