Rozpoczynaniu współżycia towarzyszy wiele pytań. Między innymi o to, jak działają środki antykoncepcji. Wśród nich wysoko skuteczne tabletki nie cieszą się bezsprzecznie dobrą opinią przez skutki uboczne, na których nieraz cierpi uroda kobiety. Trądzik czy spore zmiany masy ciała potrafią zniechęcić. Jednak czy występują w każdym przypadku? Antykoncepcja a tycie – dlaczego waga po tabletkach rośnie?
Hormonalna antykoncepcja a tycie - progesteron kontra estrogeny
Nie jest łatwo wymienić wszystkie możliwe skutki uboczne każdej substancji na rynku, ale można zebrać cechy wspólne syntetycznych hormonów.
Tabletki antykoncepcyjne, po których się tyje to najczęściej te z zawartością estrogenów oprócz progesteronu. Hormony te są odpowiedzialne za ułatwione odkładanie się tkanki tłuszczowej, bo spowalniają procesy jej spalania, a dodatkowo potrafią zwiększać łaknienie. Dlatego otyłość jest do nich przeciwwskazaniem. Choć, oczywiście, odpowiednio dobrane leki w połączeniu z aktywnością fizyczną nie powinny dawać takich skutków ubocznych. Jeśli więc twoja historia idzie torem "przytyłam po tabletkach antykoncepcyjnych i nie mogę wrócić do swojej wagi", wymaga to konsultacji z ginekologiem w celu dokonania korekty.
Niestety, te z samym progesteronem to też często tabletki antykoncepcyjne po których się tyje. Z tą różnicą, że nie przez spowolnienie spalania tłuszczu a przez zatrzymywanie wody. Wykorzystywane w nich pochodne hormonu odwadniają organizm, wywołując taką reakcję obronną. Wtedy rozwiązaniem jest picie płynów w dużej ilości. Trzeba też kontrolować się z podjadaniem, bo czasem zwiększają apetyt lub wywołują pogorszenie nastroju, na które prostym lekarstwem jest sięganie po słodycze czy fast-foody.
Tabletki antykoncepcyjne powodujące spadek wagi
Jako że każdy produkt i każdy organizm jest inny, zdarza się, że skutki uboczne leków są przeciwne do tych, o jakich zazwyczaj się mówi. To prawda, że znacznie częściej słyszy się historie pod tytułem „przytyłam po tabletkach antykoncepcyjnych”, ale trzeba uważać również na gubione kilogramy. Warto przy tym pamiętać, że:
- Zdrowo jest chudnąć od 0,5 do 1 kilograma w tygodniu
Jeśli zatem przez leki tracisz 4-5kg w miesiącu, to nie ma powodu do paniki, jeśli jednak to tabletki antykoncepcyjne powodujące spadek wagi rzędu 15kg, powinnaś omówić z ginekologiem ich zmianę.
- Chudnięcie mogą powodować również inne hormony
Jeśli niepokoją cię zmiany twojej masy ciała, to warto wykonać kompleksowe badania krwi, bo winna może być nadczynność tarczycy czy niedoczynność nadnerczy. A to dlatego, że zaburzenia w gospodarce hormonalnej powodują wahania nastroju, brak apetytu czy przyspieszenie procesów metabolicznych.
Plastry antykoncepcyjne
Przy omawianiu zależności antykoncepcja a tycie z reguły na pierwszy ogień idą tabletki. To dlatego, że plastry, a przynajmniej te nowej generacji, komponowane są z mniejszych dawek hormonów. Gdyby tak nie było, jeszcze bardziej wzrosłoby ryzyko zyskiwania dodatkowych kilogramów, bo przez skórę jest większe wchłanianie substancji. Po prostu przenikają bezpośrednio do krwi. W żołądku są najpierw trawione i przez to tracą na swoim stężeniu. Jednak nie ma co panikować, jeśli początkowo występują objawy niepożądane, ponieważ, jak przy wprowadzaniu każdych leków, organizm może przeżywać szok, stopniowo przyzwyczajać się do nich. Dopiero po upływie dwóch miesięcy da się stwierdzić, czy to nie za duża dawka estrogenów (bo plastry są dwuskładnikowymi środkami) jak dla utrzymania zdrowej wagi.
Wiele osób zastanawia się, czy związek antykoncepcja a tycie jest nierozerwalny. Tymczasem chodzi głównie o odpowiednie dobranie jej typu i dawki. Zarówno estrogeny, jak i progesteron, mogą przyczyniać się do zwiększenia masy ciała poprzez spowolnienie procesów spalania tłuszczu lub zatrzymywanie wody. Dobrym rozwiązaniem okazują się plastry z małym stężeniem hormonów.