UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Wazektomia - 7 powodów, dla których podwiązanie nasieniowodów to dobra opcja

16960 Views

Wazektomia - dlaczego warto?

Trudno się skutecznie zabezpieczyć. Prezerwatywy pękają, środki hormonalne zwiększają ryzyko raka piersi, a żele plemnikobójcze są niehigieniczne, bo nie wolno ich zmywać przez wiele godzin po stosunku. Stąd wazektomia jest dobrym rozwiązaniem, jeśli tylko jesteśmy pewni, że nie chcemy mieć (czy to w ogóle, czy więcej) dzieci. Choć w teorii zabieg mógłby być odwrócony. Jednak to bardzo skomplikowane.

Spis treści:

Jak wygląda wazektomia?

Najprościej zrozumieć, co to jest wazektomia, poznając cały zabieg krok po kroku. Wtedy też nie wydaje się on taki straszny.

Zaczyna się od przygotowań, czyli:

 • Badań krwi, by wykluczyć ewentualne komplikacje, jak np. problemy z krzepnięciem czy obecność zakaźliwego wirusa zapalenia wątroby typu B,
 • Wypełnienia wymaganych formularzy,
 • Zgolenia włosów nad spojeniem i tam, gdzie przebiegają nasieniowody.

Potem następuje przecięcie nasieniowodów. Warto wiedzieć, że:

 • Ich ściany są na tyle grube, że da się je wyczuć palcami, więc nie ma mowy o pomyłce w trakcie zabiegu,
 • Obecna technologia pozwala wykonać otwór w skórze przy użyciu specjalnego narzędzia, którym rozdziela się jej warstwy - bez skalpela, nacięcia i często bez szwów, bo same się zasklepiają,
 • Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym,
 • Nie wpływa na sprawność seksualną,
 • Nie zawsze jest odwracalny, ale za to skuteczny w 99% przypadków,
 • A podwiązanie nasieniowodów to po prostu zabezpieczenie ich w odpowiednim miejscu po przecięciu.

Uwaga: plemniki mogą żyć w męskich narządach rozrodczych jeszcze przez 3-5 miesięcy po zabiegu, dlatego nie należy rezygnować z innych metod antykoncepcji zaraz po nim. Pierwsze badanie nasienia wykonuje się po upływie 8 tygodni i powtarza co 4 w razie wątpliwości.

7 powodów, dla których warto wybrać tę metodę antykoncepcji

Nawet wiedząc, co to jest wazektomia i znając jej skuteczność, trudno zdecydować się na zabieg, który ma na stałe pozbawić nas płodności. Ma on jednak swoje zalety. Takie jak:

 • Redukcja stresu

Dobrze jest się nie martwić o kupno środków antykoncepcyjnych, zakładanie prezerwatywy, codzienne łykanie tabletki czy zwyczajnie o to, że zawiodą nas te metody.

 • Oszczędność czasu

Partnerka nie musi umawiać wizyty u ginekologa, by dobrał tabletki, a partner nie musi tracić czasu w sklepach czy aptekach na kupienie prezerwatyw.

 • Niezależność

Wazektomia daje pewność, że żadna partnerka nie „złapie nas na dziecko”, co oznacza niezależność od woli i szczerości drugiej osoby.

 • Jednorazowość

Nie jest to zabieg, który trzeba by było powtarzać, co na pewno zalicza się do jego zalet.

 • Wazektomia cena

Czasem wazektomia cena zniechęca ludzi, bo zaczyna się od 2000zł, ale gdyby przeliczyć 30zł tygodniowo na prezerwatywy, to wydamy ponad 1500zł w roku. Co oznacza, że inwestycja w dwa lata się zwróci, nawet odejmując miesiące zabezpieczania się po zabiegu.

 • Wygoda

Niektóre osoby twierdzą, że prezerwatywy są niewygodne. Inne mają uczulenie na lateks. Dla kolejnych pamiętanie o tabletkach jest źródłem uciążliwości. Nie wspominając już o żelach, które niehigienicznie trzeba pozostawić w miejscu na wiele godzin. Podwiązanie nasieniowodów rozwiązuje wszystkie te problemy.

 • Dłuższe życie

Badania wykazały, że mężczyźni po wazektomii żyją dłużej. Po części przyczynia się do tego poprawa życia seksualnego, dzięki nieskrępowaniu w kontaktach płciowych perspektywą niechcianej ciąży. Ale znaczenie ma też poddawanie się kontrolom lekarskim.

Wazektomia jest najbardziej i najdłużej skuteczną metodą antykoncepcji. A także najtańszą w perspektywie czasu i nieszkodzącą zdrowiu, w przeciwieństwie do uczulających prezerwatyw. Czy zwiększających ryzyko nowotworu piersi środków hormonalnych. Często da się ją odwrócić. Jednak podjęcie się zabiegu wymaga pewności, że nie chcemy mieć dzieci, w razie gdyby doszło do komplikacji. I dla zdecydowanych osób jest idealnym sposobem zapobiegania ciąży.

W kategorii: ZDROWIE