Wazektomia - dlaczego warto?
Trudno się skutecznie zabezpieczyć. Prezerwatywy pękają, środki hormonalne zwiększają ryzyko raka piersi, a żele plemnikobójcze są niehigieniczne, bo nie wolno ich zmywać przez wiele godzin po stosunku. Stąd wazektomia jest dobrym rozwiązaniem, jeśli tylko jesteśmy pewni, że nie chcemy mieć (czy to w ogóle, czy więcej) dzieci. Choć w teorii zabieg mógłby być odwrócony. Jednak to bardzo skomplikowane.
Spis treści:
Jak wygląda wazektomia?
Najprościej zrozumieć, co to jest wazektomia, poznając cały zabieg krok po kroku. Wtedy też nie wydaje się on taki straszny.
Zaczyna się od przygotowań, czyli:
- Badań krwi, by wykluczyć ewentualne komplikacje, jak np. problemy z krzepnięciem czy obecność zakaźliwego wirusa zapalenia wątroby typu B,
- Wypełnienia wymaganych formularzy,
- Zgolenia włosów nad spojeniem i tam, gdzie przebiegają nasieniowody.
Potem następuje przecięcie nasieniowodów. Warto wiedzieć, że:
- Ich ściany są na tyle grube, że da się je wyczuć palcami, więc nie ma mowy o pomyłce w trakcie zabiegu,
- Obecna technologia pozwala wykonać otwór w skórze przy użyciu specjalnego narzędzia, którym rozdziela się jej warstwy - bez skalpela, nacięcia i często bez szwów, bo same się zasklepiają,
- Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym,
- Nie wpływa na sprawność seksualną,
- Nie zawsze jest odwracalny, ale za to skuteczny w 99% przypadków,
- A podwiązanie nasieniowodów to po prostu zabezpieczenie ich w odpowiednim miejscu po przecięciu.
Uwaga: plemniki mogą żyć w męskich narządach rozrodczych jeszcze przez 3-5 miesięcy po zabiegu, dlatego nie należy rezygnować z innych metod antykoncepcji zaraz po nim. Pierwsze badanie nasienia wykonuje się po upływie 8 tygodni i powtarza co 4 w razie wątpliwości.
7 powodów, dla których warto wybrać tę metodę antykoncepcji
Nawet wiedząc, co to jest wazektomia i znając jej skuteczność, trudno zdecydować się na zabieg, który ma na stałe pozbawić nas płodności. Ma on jednak swoje zalety. Takie jak:
Dobrze jest się nie martwić o kupno środków antykoncepcyjnych, zakładanie prezerwatywy, codzienne łykanie tabletki czy zwyczajnie o to, że zawiodą nas te metody.
Partnerka nie musi umawiać wizyty u ginekologa, by dobrał tabletki, a partner nie musi tracić czasu w sklepach czy aptekach na kupienie prezerwatyw.
Wazektomia daje pewność, że żadna partnerka nie „złapie nas na dziecko”, co oznacza niezależność od woli i szczerości drugiej osoby.
Nie jest to zabieg, który trzeba by było powtarzać, co na pewno zalicza się do jego zalet.
Czasem wazektomia cena zniechęca ludzi, bo zaczyna się od 2000zł, ale gdyby przeliczyć 30zł tygodniowo na prezerwatywy, to wydamy ponad 1500zł w roku. Co oznacza, że inwestycja w dwa lata się zwróci, nawet odejmując miesiące zabezpieczania się po zabiegu.
Niektóre osoby twierdzą, że prezerwatywy są niewygodne. Inne mają uczulenie na lateks. Dla kolejnych pamiętanie o tabletkach jest źródłem uciążliwości. Nie wspominając już o żelach, które niehigienicznie trzeba pozostawić w miejscu na wiele godzin. Podwiązanie nasieniowodów rozwiązuje wszystkie te problemy.
Badania wykazały, że mężczyźni po wazektomii żyją dłużej. Po części przyczynia się do tego poprawa życia seksualnego, dzięki nieskrępowaniu w kontaktach płciowych perspektywą niechcianej ciąży. Ale znaczenie ma też poddawanie się kontrolom lekarskim.
Wazektomia jest najbardziej i najdłużej skuteczną metodą antykoncepcji. A także najtańszą w perspektywie czasu i nieszkodzącą zdrowiu, w przeciwieństwie do uczulających prezerwatyw. Czy zwiększających ryzyko nowotworu piersi środków hormonalnych. Często da się ją odwrócić. Jednak podjęcie się zabiegu wymaga pewności, że nie chcemy mieć dzieci, w razie gdyby doszło do komplikacji. I dla zdecydowanych osób jest idealnym sposobem zapobiegania ciąży.