UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Co to jest trądzik? Co się sprawdzi na blizny po trądziku?

23659 Views

Choć mogłoby się wydawać, że to problem nastolatków, trądzik młodzieńczy jest tylko jedną z odmian tej przypadłości, bo coraz częściej dotyka ona osób po 20. roku życia. A niewłaściwie traktowane zakażenie mieszków włosowych i gruczołów łojowych - bo tym jest ta choroba - kończy się bliznami. Co wtedy robić? Co się sprawdzi na blizny po trądziku?

Spis treści:

Czemu na ciele zostają blizny po trądziku?

Z reguły z powodu niewłaściwej pielęgnacji skóry i brzydkiego nawyku wyciskania pryszczy. Choć czasem też samoistnie źle goją się zmiany. Żeby jednak podjąć odpowiednie działania we wczesnej fazie choroby, zanim wystąpią trwałe przebarwienia, trzeba wiedzieć, jakie środki zalecane są pacjentom w zależności od ich wieku. Bo istnieją różne jej odmiany.

 • Trądzik młodzieńczy:

Zmiany zaskórnikowe leczy się zewnętrznie - używa się kremów, żeli i maści, zawierających pochodne witaminy A, która odżywia skórę, regulując pracę gruczołów łojowych. Kiedy przekształcą się w grudki i krostki wprowadza się antybiotyk. Może być aplikowany miejscowo lub doustnie. Jeśli występują zmiany ropowicze, które nie reagują na środki bakteriobójcze, podaje się izotretynoinę o działaniu przeciwzapalnym i przeciwzaskórnikowym, ale pod ścisłą kontrolą, bo jest środkiem skondensowanym, skąd może wywołać szereg skutków ubocznych. W wyjątkowych przypadkach włącza się antykoncepcję, by uregulować poziom hormonów.

 • Trądzik hormonalny - trądzik dorosłych:

Odpowiadają za niego głównie estrogeny, stąd jest to zwykle kobiecy problem, dokuczający szczególnie przed miesiączką, w ciąży i niektórych tygodniach menopauzy. Aby go leczyć, najpierw przeprowadza się szczegółową diagnozę ich poziomu, chociaż sprawdza się też sprawność działania tarczycy. Następnie leczenie obejmuje zwykle połączenie antybiotykoterapii z terapią hormonalną. U dorosłych możliwe jest też wspomaganie się zabiegami kosmetycznymi, takimi jak wszelkiego rodzaju peelingi czy nawet wypalanie laserem.

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego w obu przypadkach powinniśmy się zgłosić do dermatologa, zanim zacznie nas dotyczyć problem z przebarwieniami po niewłaściwym obchodzeniu się z chorobą trądzikową. Jeśli jednak nie zdążymy, trzeba coś z tym mankamentem estetycznym zrobić.

Jak zwalczać blizny potrądzikowe?

Im jesteśmy młodsi, tym sprawniej zachodzą u nas procesy regeneracji, dlatego to szczególnie uciążliwy problem dla dorosłych. Tym bardziej, gdy myślą, że nie powinien ich dotyczyć. Bo przecież takie rzeczy to tylko przy dojrzewaniu! Tymczasem trądzik hormonalny zostawia równie paskudne ślady, będące rysą nie tylko na wyglądzie zewnętrznym, lecz często także na samoocenie dotkniętej nim osoby. Oto więc lista środków, które mogą się sprawdzić na blizny po trądziku:

 • Kwasy AHA - stosunkowo naturalne, na bazie mleka, migdałów lub jabłek, usuwają martwe komórki, zmniejszając widoczność zmian,
 • Kwas salicylowy - przenika przez warstwę wydzieliny, wgłąb mieszków włosowych, gdzie zmniejsza produkcję łoju poprzez usuwanie bakterii, zanieczyszczeń i nadmiaru tłuszczu,
 • Retinoidy - blokują stany zapalne i przyspieszają regenerację skóry,
 • Kwas azelainowy - wybiela przebarwienia i przeciwdziała powstawaniu nowych,
 • Nadtlenek benzoilu - oczyszcza pory i również rozjaśnia zmiany,
 • Rumianek - domowy środek oczyszczający skórę, który niweluje przebarwienia i zaczerwienienie skóry,
 • Kwas glikolowy - reguluje pracę gruczołów łojowych oraz złuszcza naskórek,
 • Masa perłowa - zmiękcza i rozjaśnia, a do tego stymuluje powstawanie fibroblastów,
 • Żele silikonowe - zmiękczają i wygładzają zmiany,
 • Wyciąg z cebuli - kolejny domowy sposób na blizny potrądzikowe, a działa w taki sposób, że wspiera rozkład kolagenu, który inaczej sprzyjałby ich rozrostowi.

Trądzik może dotykać ludzi w każdym wieku. I u każdego może pozostawić po sobie nieestetyczne ślady, które nieraz obniżają nasze poczucie własnej wartości. Nie zawsze uda nam się zadbać o skórę tak, by do tego nie doprowadzić. Dlatego warto znać sposoby na blizny po trądziku i jak najszybciej je zastosować dla większej skuteczności.

W kategorii: URODA