UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jakie właściwości ma koniczyna czerwona?

1180 Views

Koniczyna czerwona to roślina, która powszechnie rośnie w Polsce. Występuje na łąkach i terenach zielonych w całym kraju. Często uznaje się ją za chwast, choć ma właściwości lecznicze. Jakie jest zastosowanie koniczyny czerwonej? Sprawdź, jak wykorzystać ją w celach zdrowotnych.

Czerwona koniczyna — właściwości

Właściwości lecznicze czerwonej koniczyny są obecnie mało znane. Roślina kryje w sobie liczne związki, które mają pozytywny wpływ na organizm. Koniczyna w lecznictwie jest wykorzystywana do produkcji suplementów, które łagodzą objawy menopauzy. Dzięki niej zwiększa się odporność organizmu na choroby cywilizacyjne, gdyż związki aktywne w koniczynie działają antyoksydacyjnie. 

Czerwona koniczyna zawiera izoflawony, które zastępują estrogeny w okresie przekwitania. Dzięki nim właściwości koniczyny czerwonej pomagają zwalczać uderzenia gorąca, a także nadmierne pocenie, rozdrażnienie i tycie związane z menopauzą. Właściwości koniczyny czerwonej sprawdzają się pod tym względem znakomicie, gdyż roślina zawiera aż cztery fitoestrogeny: daidzeinę, biochaninę A, genisteinę oraz formononetynę. Dodatkowo działanie czerwonej koniczyny pomaga łagodzić świąd skóry. Koniczyna ma również działanie moczopędne i przeciwzapalne.

Czerwona koniczyna — przeciwwskazania

Właściwości lecznicze koniczyny czerwonej zostały dobrze zbadane. Zioło pozytywnie wpływa na zdrowie większości osób, dlatego lista przeciwwskazań do jej stosowania jest krotka. Przeciwwskazania do stosowania koniczyny czerwonej to przede wszystkim: ciąża, karmienie piersią, wiek poniżej 12. roku życia i choroba hormonozależna. Działanie czerwonej koniczyny polega na zwiększaniu wydzielania estrogenów, dlatego nie można przyjmować jej w przypadku niektórych nowotworów.

Koniczyna czerwona — zastosowanie

Zastosowanie czerwonej koniczyny jest szersze niż łagodzenie skutków menopauzy. Można stosować ją również, by zmniejszyć napięcie przedmiesiączkowe i uregulować cykl miesiączkowy. Estrogeny pochodzenia roślinnego sprawiają, że podczas okresu kobiety odczuwają mniejszy ból i czują się lepiej. Właściwości lecznicze koniczyny czerwonej wykorzystuje się również w przypadku dolegliwości górnych dróg oddechowych. Dzięki niej ogranicza się kaszel i uczucie drapania w gardle. Właściwości lecznicze, które wykazuje czerwona koniczyna, to również łagodzenie ataków astmy.

Zdrowotne właściwości koniczyny czerwonej ma zarówno ekstrakt w suplementach, jak i ziołowy napar. Napar można używać do łagodzenia problemów dermatologicznych. Właściwości lecznicze, które ma czerwona koniczyna, sprawiają, że skóra mniej swędzi, a egzema szybciej się goi. Przeciwzapalne właściwości czerwonej koniczyny mogą zastąpić wiele syntetycznych związków w kremach i maściach.

Działanie koniczyny czerwonej wykorzystuje się również w zaburzeniach trawienia. Koniczyna poprawia apetyt i zapobiega zaparciom. Dzięki niej jelita pracują sprawniej, a dyskomfort trawienny znika. Dodatkowo właściwości czerwonej koniczyny są powszechnie wykorzystywane w pielęgnacji ciała. Ekstrakt z czerwonej koniczyny ma właściwości lecznicze i pielęgnacyjne, dzięki którym oznaki starzenia się skóry są mniej widoczne. Skóra jest jędrniejsza i dobrze oczyszczona. Właściwości czerwonej koniczyny wykorzystuje się również w szamponach i maskach pielęgnujących do wzmacniania osłabionych i wypadających włosów.

Czerwona koniczyna — skutki uboczne

Skutki uboczne stosowania czerwonej koniczyny pojawiają się rzadko. Najczęściej występujące działania uboczne po czerwonej koniczynie to: zaburzenia miesiączkowania, lekka biegunka i ból głowy. Takie problemy wynikają bezpośrednio z właściwości zdrowotnych czerwonej koniczyny, która oddziałuje na układ hormonalny. Jego nadmierna stymulacja do wytwarzania estrogenów sprawia, że organizm pracuje nieprawidłowo, a samopoczucie ulega pogorszeniu.

Czerwona koniczyna — dawkowanie

Jak stosować czerwoną koniczynę? Zastosowanie koniczyny czerwonej jest proste. Rekomendowana dawka izoflawonów roślinnych wynosi 80 mg dziennie w dwóch równych dawkach. Wybrany suplement powinien być dobrej jakości. Warto sprawdzić, czy zawiera dodatkowe witaminy i minerały, które wspierają organizm w okresie menopauzy. 

Zastosowanie koniczyny czerwonej w lecznictwie wymaga konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Dawkowanie koniczyny czerwonej może być większe lub mniejsze od standardowej rekomendacji w zależności od problemów pacjenta. W przypadku zewnętrznego zastosowania leczniczego koniczyny czerwonej okłady z ziół i naparu można wykonywać 2-3 razy dziennie w każdym miejscu ze zmianami dermatologicznymi. Dodatkowo dla zwiększenia skuteczności koniczyny można sięgnąć po witaminy A i E oraz cynk i krzem.

W kategorii: KOBIETA, ZDROWIE