Każda kobieta w pewnym (umownym) wieku potrzebuje wiedzy odnośnie cyklu miesiączkowego. A i mężczyznom również nie zaszkodziłoby zgłębienie tego tematu, by lepiej wspierać swoje matki, siostry czy partnerki. Dlatego zacznijmy od podstaw. Co to jest cykl miesiączkowy? Czym jest wydzielina podczas okresu? Jak liczyć czas między krwawieniami? Jakie ma cykl miesiączkowy fazy?
Cykl miesiączkowy, cykl owulacyjny
Jest to cykl przemian w żeńskich narządach rozrodczych, zachodzący najczęściej na przestrzeni 28 dni, zupełnie jak cykl księżycowy. To jednak kwestia indywidualna. Czynniki zewnętrzne mogą wpłynąć na wydłużenie lub skrócenie cyklu miesięcznego. Poza tym, na początku zwykle jest on nieregularny. Ma on na celu umożliwić zajście w ciążę, a jeśli do tego nie dojdzie, cykl kończy usunięcie zbędnych komórek z organizmu.
Jak poznać, że nie doszło do zapłodnienia?
Bez robienia testu ciążowego zwykle orientujemy się pierwszego dnia miesiączki. Pojawia się wtedy krwawa wydzielina z dróg rodnych, która w rzeczywistości niemal nie zawiera krwi. Są to głównie komórki macicy, zbędne gdy nie musi ona chronić płodu. Krew pojawia się tylko gdy naczynka pękną podczas łuszczenia się jej zgrubiałej ściany
Jak obliczyć cykl miesiączkowy?
Cykl menstruacyjny liczymy od pierwszego dnia miesiączki (menstruacji) - która tak naprawdę wskazuje na to, że cykl życiowy komórki jajowej się zakończył - do ostatniego dnia przed pojawieniem się następnej miesiączki. Nie jesteśmy w stanie liczyć cyklu od jego początku, ponieważ dojrzewanie w jajnikach komórki jajowej nie daje tak widocznych objawów jak usuwanie jej z organizmu. To dlatego umownie liczymy cykl miesiączkowy od końca jednego, do chwili przed końcem drugiego.
Oprócz kontroli krwawienia, mierzenie temperatury ciała to jeden ze sposobów na to jak obliczyć cykl miesiączkowy. W chwili owulacji, w połowie cyklu, temperatura powinna podskoczyć o około 0,5 stopnia i spadać powoli, wracając do normy dopiero w okolicy pierwszego dnia miesiączki.
Cykl miesiączkowy fazy
Wiemy już, co to jest cykl miesiączkowy. Jako że jest to cykl przemian, można w nim wyróżnić poszczególne etapy.
Cykl owulacyjny dzielimy na 3 fazy:
- Miesiączka, menstruacja, zwana również okresem. Według podręczników ta faza trwa 4 dni, ale to kwestia indywidualna, bo może to być nawet od 3 do 9 dni, jeśli liczyć nieznaczne krwawienie. Problem pojawia się wtedy, gdy około tygodnia trwa miesiączka o dużej intensywności. Wtedy warto spotkać się z lekarzem. W czasie miesiączki macica ulega złuszczeniu. Wydzielina powinna mieć wtedy kolor od jasno- do ciemnoczerwonego, choć zdarza się, że na początku lub pod koniec miesiączki, zmieszana ze śluzem, daje kolor brunatny. Trzeba to obserwować. Jeśli pojawia się jednego dnia - to naturalne - jeśli zaś utrzymuje się w całej pierwszej fazie cyklu – należy skonsultować to z lekarzem.
- Faza folikularna (pęcherzykowa). Trwa od ustąpienia miesiączki do połowy cyklu - owulacji - i nią się kończy. Wtedy to w jajniku dojrzewa dominujący pęcherzyk, by ostatecznie uwolnić gotową do zapłodnienia komórkę jajową do jajowodu. Najczęściej to czternasty dzień, ale jeśli ktoś ma dłuższy cykl, to i owulacja nastąpi później. Niektórzy czują ból w chwili pęknięcia pęcherzyka, uwolnienia komórki. Od tej chwili może ona zostać zapłodniona (przez około dobę). W tej fazie cyklu ściana macicy ulega zgrubieniu, gotowa na przyjęcie płodu. Wydzielina powinna być przejrzysta i coraz gęstsza. Gęstość i objętość śluzu świadczą bowiem o płodności, która osiąga najwyższy poziom w dniu owulacji. Jednak jej zbyt duże ilości mogą świadczyć o infekcji intymnej, dlatego warto stale obserwować swoje ciało - poznać własne normy.
Ostatnia faza
- Faza lutealna, faza ciałka żółtego. Trwa około 2 tygodni, ogółem pozostałą część cyklu po owulacji. Jest to faza ciałka żółtego, w której po uwolnieniu komórki jajowej zmienia się pęcherzyk w jajniku. W tym czasie komórka jajowa pokonuje drogę przez jajowód, popychana skurczami mięśni gładkich. To również da się czasem odczuć. Macica przez jakiś czas pozostaje w stanie gotowości, lecz gdy nie dojdzie do zapłodnienia, zaczyna się łuszczyć, co oznacza umowny początek nowego cyklu.
Cykl miesiączkowy powinien trwać 28 dni. Lekarze przyjmują jednak nawet dwutygodniowy odstęp od normy. Cykle miesiączkowe różnią się nie tylko między osobami, ale również u tej samej osoby w zależności od jej wieku, ilości stresu w danym miesiącu i innych czynników.
Nieregularny okres – 5 powodów, przez które powinnaś odwiedzić lekarza.