UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Na co pomaga krzem i kiedy powinniśmy go stosować?

1314 Views

Krzem to ważny pierwiastek, który ma szerokie właściwości zdrowotne. Oddziałuje nie tylko na włosy, skórę i paznokcie, ale również na inne układy. Dzięki niemu ogranicza się ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych i nowotworów. Sprawdź, co to jest krzem, w jakich produktach występuje i jak działa na organizm.

Krzem — kiedy stosować?

Co to jest krzem i kiedy go stosować? Objawy braku krzemu są dość łatwe do zauważenia, gdyż pojawiają się na skórze, paznokciach i włosach. Pogorszenie się ich kondycji może być sygnałem, że dieta jest uboga w krzem. Na co pomaga krzem w przypadku innych układów? Jego działanie wspiera funkcjonowanie trzustki, układu krążenia i trawiennego. Właściwości i zastosowanie krzemu w organizmie są szerokie, dlatego można określić go mianem „cichego bohatera”, który kompleksowo wspiera zdrowie.

Jeśli chodzi o krzem, znaczenie dla organizmu ma przede wszystkim jego niedobór. Do nadmiaru krzemu dochodzi rzadko, dlatego powinno się zwracać uwagę głównie na jego niski poziom. Niedobór krzemu to m.in. pogorszona odporność.

Krzem — właściwości

Krzem a zdrowie to szeroki temat. Na co wpływa krzem? Właściwości krzemu sprawiają, że prawidłowo funkcjonuje układ kostno-stawowy. Dzięki niemu organizm szybciej odbudowuje chrząstki, ścięgna i maź stawową, a kości stają się mocniejsze. Tego typu właściwości lecznicze krzemu mają znaczenie w procesie rekonwalescencji po urazach ortopedycznych i operacjach związanych z układem ruchu. Minerały z krzemem w formie suplementów są polecane również sportowcom, którzy zmagają się z kontuzjami.

Właściwości zdrowotne krzemu to również podnoszenie elastyczności ścian naczyń krwionośnych. Zapotrzebowanie na krzem powinno być uzupełniane w pełni w celach profilaktycznych chorób układu krążenia. Dzięki niemu ogranicza się powstawanie pajączków na skórze i poprawia się krążenie krwi.

Działanie krzemu na organizm ludzi wiąże się również z urodą. Pierwiastek wpływa na kondycję włosów i paznokci. Jego niski poziom w organizmie sprawia, że włosy i paznokcie stają się łamliwe i podatne na rozdwajanie. Ponadto tracą blask. Skóra traci z kolei sprężystość, a twarz wygląda na zmęczoną z powodu szarzenia cery.

Krzem — gdzie występuje?

Gdzie występuje krzem? Krzem to drugi, najpowszechniejszy pierwiastek na planecie. Znajduje się w wodzie i glebie, dlatego przenika do ujęć wody pitnej oraz roślin. Dzięki temu można znaleźć go w wielu produktach i wodach mineralnych lub źródlanych. Zatem, w czym jest krzem? Wysoką zawartość krzemu mają otręby: ryżowe, owsiane i pszenne. Ponadto pierwiastek znajduje się w ogórkach, kapuście, rzodkiewkach, pasternaku, cebuli białej i burakach cukrowych. 

Co zawiera krzem, jeśli chodzi o zioła? Pierwiastek zawierają głównie herbaty ziołowe, powszechnie stosowane na urodę. Mieszanki do zaparzania są jego bogatym źródłem, jednak dają efekty dopiero przy regularnym stosowaniu. Picie herbaty ziołowej poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci po kilku tygodniach. W czym jest krzem? Zawierają go: rdest ptasi, pokrzywa zwyczajna, skrzyp polny i perz właściwy. 

Nadmiar krzemu w organizmie

Nadmiar krzemu jest niepożądany, tak samo jak nadmiar jakiejkolwiek witaminy lub innego pierwiastka. Krzem dla organizmu jest niegroźny, nawet gdy jego nadmiar jest spory. Pierwiastek jest wydalany wraz z moczem, jeśli jego poziom wzrósł za wysoko. Problemy pojawiają się, gdy nadmiar krzemu utrzymuje się przez długi czas. W takiej sytuacji nerki są silnie obciążone. Pojawia się częstomocz, a w nerkach odkładają się złogi, które przyczyniają się do powstawania kamieni nerkowych.

Aby wykorzystać pełne właściwości krzemu dla organizmu bez narażania się na wystąpienie jego nadmiaru, powinno się stosować zbilansowaną dietę i wykluczyć produkty, w których w dużych ilościach występuje krzem. W czym jest go najwięcej? Obniżenie zbyt wysokiego poziomu krzemu w organizmie jest możliwe poprzez czasową eliminację z diety marchwi, buraków i produktów zbożowych bogatych w celulozę.

Niedobór krzemu

Działanie krzemu na organizm jest kompleksowe, dlatego jego niedobór zwiększa ryzyko wystąpienia różnych chorób. Objawy niedoboru krzemu to nie tylko problemy ze skórą, włosami i paznokciami. Brak odpowiedniej ilości pierwiastka w diecie prowadzi do osłabienia szkieletu, spowolnienia wzrostu kości u dzieci i ich deformacji. Ponadto właściwości krzemu dla organizmu obejmują wspieranie funkcjonowania układu krwionośnego, dlatego jego niedobór prowadzi do miażdżycy. Osłabienie skóry i tkanki łącznej sprawia z kolei, że niedobór krzemu przyspiesza powstawanie zmarszczek i nasila problemy z cellulitem.

Niedobory krzemu powinno się uzupełniać za pomocą suplementów z krzemem organicznym, który jest dobrze przyswajalny przez organizm. Dzięki niemu układ krwionośny i kostny szybko wracają do prawidłowego funkcjonowania, a objawy chorób przewlekłych stają się mniej dokuczliwe. Na niedobór krzemu najbardziej narażeni są seniorzy, którzy z powodu braku apetytu jedzą mniej niż powinni.

W kategorii: SUPLEMENTACJA, ZDROWIE