UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Cynk – rola pierwiastka na płodność mężczyzn

4912 Views

Cynk jest składnikiem odżywczym, który jest niezbędny w diecie każdego z nas. Przez wielu jest on uznawany za pierwiastek miłości. Nie bez powodu ma on wpływ na poziom libido u kobiet i mężczyzn. Warto jednak pamiętać, że ma on również wpływ na poziom płodności u mężczyzn. Jak działa cynk na organizm mężczyzny i jakie są jego największe źródła?

Cynk a płodność u mężczyzn 

Cynk jest bardzo ważny dla płodności męskiej, ponieważ ma on wpływ na poziom testosteronu we krwi. A jest to hormon męski, który ma wpływ na ilość i jakość nasienia. Ten pierwiastek ma właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu pełni niezastąpioną rolę w wydzielaniu spermy. Cynk ma również zdolność przedłużania żywotności plemników. Jest to składnik odżywczy, który ma wpływ na stabilizację struktur białka, który ma znaczenie dla każdego pojedynczego plemnika.

Spożywając odpowiednią ilość cynku poprawia się jakość nasienia, a jego ilość znacząco się zwiększa. Warto również wiedzieć, że dzięki temu mikroelementowi zwiększa się ruchliwość plemników oraz ich żywotność. Jeśli mężczyzna spożywa odpowiednie ilości cynku, to plemniki stają się mniej aktywne, a to sprawia, że gromadzą one więcej energii, która jest im niezbędna do przebycia przez drogi rodne kobiety do komórki jajowej, którą muszą zapłodnić. Należy również pamiętać, że cynk zwalcza wolne rodniki, dzięki czemu pierwiastek ten chroni nasienie przed negatywnym działaniem tych komórek. Kiedy w organizmie mężczyzny dojdzie do niedoboru cynku może pojawić się gwałtowny spadek libido. Odbije się to również na jakości życia seksualnego, a dodatkowo zmniejszy się sprawność seksualna mężczyzny.

Są to czynniki, które znacząco utrudniają zajście w ciąże i uniemożliwią skuteczne starania się o potomstwo. Najczęściej do niedoboru cynku dochodzi u mężczyzn w wieku reprodukcyjnym. W takim przypadku pojawić się może nie tylko problem z niskim libido i słabą sprawnością seksualną, co jest przyczyną zaburzeń wydzielania testosteronu. Jakość nasienia może znacząco się pogorszyć, ruchliwość plemników zmniejszyć, a ich żywotność spadnie. Przed to może dojść nawet do bezpłodności.

Dawka cynku dla mężczyzn 

Dla mężczyzn w wieku reprodukcyjnym zalecana dawka to 16 mg na dobę. Warto pamiętać, że jest to dawka określona przez warszawki Instytut Żywności i Żywienia. Taka ilość cynku dostarczona do organizmu z pożywieniem nie jest łatwa. Mimo tego, że cynk nie jest pierwiastkiem, który słabo się przyswaja do organizmu z przewodu pokarmowego, to jest go stosunkowo mało w naszej codziennej diecie. Warto więc dowiedzieć się gdzie znajduje się najwięcej cynku oraz, czy warto sięgać po suplementy diety z tym pierwiastkiem?

Gdzie szukać cynku?

Cynku warto szukać w:

 • Jajkach,
 • Czerwonym mięsie,
 • Owocach morza,
 • Orzechach,
 • Pszenicy,
 • Roślinach strączkowych,
 • Nabiale,
 • Pestkach dyni,
 • Pestkach słonecznika.

Są to największe źródła cynku i warto te składniki w dużych ilościach włączyć do codziennej diety. To jednak nie wszystko. Ten pierwiastek znajduje się również w:

 • Ciemnym pieczywie,
 • Serach tłustych,
 • Kaszy gryczanej,

Warto również wiedzieć, że przyswajanie cynku zwiększa się jeśli połączymy go z białkiem zwierzęcym i kwasem cytrynowym. A jeśli w naszej diecie jest za dużo miedzi i żelaza, to przyswajanie cynku znacząco się zmniejsza.

Cynk - to musisz wiedzieć

Nie wiele osób o tym wie, ale mężczyzna traci cynk i selen w dużych ilościach przy każdym wytrysku. W jednym wytrysku mężczyzna traci aż pięć gramów cynku, co stanowi aż trzydzieści procent dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Tak więc mężczyźni, którzy są aktywni seksualnie powinni zadbać o stałe uzupełnianie cynku w diecie. W ich przypadku może okazać się, że nawet dobrze zbilansowana dieta jest niewystarczająca, więc warto sięgać po preparatu naturalne, które wspomogą uzupełnienie niedoborów tego mikroelementu. Dodatkowa suplementacja jest polecana szczególnie tym Panom, którzy starają się o dziecko.

W kategorii: ZDROWIE
Paula Banot

Vice Mistrzyni Świata, Vice Mistrzyni Europy, Mistrzyni Polski w kategorii Bikini Fitness. Specjalizuję się w kształtowaniu kobiecej sylwetki, pozbywaniu się niechcianej tkanki tłuszczowej, jak i w budowaniu masy mięśniowej. Ze sportem związana jestem od najmłodszych lat, zawsze był on obecny w moim życiu, stąd wybór AWF’u, jako uczelni wyższej. Uczestnictwo w zawodach sportów sylwetkowych, pozwoliło mi mocno zagłębić się w teorię i praktykę pracy, nad kobiecym ciałem. Mimo moich dużych osiągnieć sportowych na arenie międzynarodowej uważam, że moim największym osiągnięciem jest to, że mogę wykonywać pracę, która jest moją pasją.