Czym się różnią szparagi zielone od białych?
Na kolor szparagów wpływa sposób uprawy i czas zbioru. Choć wszystkie ich odmiany są zdrowe i niskokaloryczne, to różnią się między sobą smakiem i niektórymi właściwościami. Dobrze je znać, by dostosować do nich sposób przygotowania czy dodatki, otrzymując pełnowartościowe posiłki.
Spis treści:
Zobacz też: Rokitnik zwyczajny: jakie ma właściwości?
Czym się różnią szparagi białe od zielonych?
Z tego, jak rosną, wynika nie tylko kolor, ale też grubość łodygi i smak, stąd temat warto zgłębić.
Zielone szparagi rosną nad ziemią, gdzie docierają do nich promienie słońca, więc produkują chlorofil, by pozyskiwać energię na drodze fotosyntezy. Z kolei szparagi białe zostają pod ziemią, gdzie nie zmieniają koloru.
Rozstrzyga ona o tym, jak gotować szparagi. Zielone można bez obierania, bo są znacznie cieńsze od białych.
Szparagi białe są łagodne, a zielone wyraziste w smaku. Trzeba to wziąć pod uwagę przy gotowaniu z nimi obiadu czy kolacji.
10 powodów, by jeść szparagi
Nie każdy wie, jak liczne mają szparagi właściwości, ale nie bez powodu uważa się je za towar luksusowy. Dostarczają wielu substancji odżywczych i leczą różne dolegliwości.
Dzięki temu wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn czy leczenie kamicy nerkowej.
Szczególnie te białe są polecane ciężarnym, bo zawierają kwas foliowy, który wpływa na prawidłowe wykształcenie się cewy nerwowej u płodu.
Dlatego szparagi z grilla stanowią świetną alternatywę wobec karkówki dla osób walczących o redukcję wagi.
- Są bogatym źródłem przeciwutleniaczy
Spowalniają one proces starzenia się skóry i chronią przed nowotworami.
- Uważa się je za afrodyzjaki
To jedna z najbardziej znanych, jak chodzi o szparagi, właściwości. Dlatego często stanowią składnik romantycznych kolacji. A wszystko dzięki zawartości kwasu foliowego, który prowadzi do wytwarzania neuroprzekaźnika, zwiększającego doznania kobiety.
Dostarczają rutyny, która wzmacnia naczynia krwionośne i przyspiesza proces gojenia ran.
- Poprawiają kondycję zębów i kości
Zawierają sporo wapnia i fosforu, które są budulcem dla układu szkieletowego.
Jak wszystkie produkty roślinne, dają błonnik, który odżywia bakterie jelitowe, a to ułatwia radzenie sobie z zaparciami.
- Wzmacniają system odporności
Bo dostarczają witaminy C, która jest kluczowa w ochronie organizmu przed chorobami.
- Poprawiają procesy myślowe
Zawarta w nich asparagina jest białkiem, które ludzki organizm potrafi sam wytworzyć, ale to nie przeszkadza w jej suplementacji. Odpowiada ona za koncentrację oraz procesy uczenia się i zapamiętywania.
Jak gotować szparagi?
Wiele zależy od ich koloru i grubości łodygi. Szparagi białe należy obierać i poddawać obróbce termicznej w wodzie lub na parze, z kolei zielone, cienkie, dają szerszy wachlarz możliwości. Mają też od tych pierwszych więcej smaku i nie tracą właściwości odżywczych przez brak skóry przy gotowaniu. Ich aromatu raczej nie przytłoczą inne składniki dań, stąd są to na przykład szparagi z grilla z szynką parmeńską, do czego białe by się nie nadały. Smakują one lepiej same lub jako baza zupy krem czy innej przystawki.
Szparagi białe są grubsze i mniej aromatyczne od zielonych. Choć poddawane obróbce termicznej tracą część swoich właściwości, to wciąż dają dużo korzyści organizmowi. Uważa się je za afrodyzjak czy też sposób na zaparcia, a poza tym wspierają pracę mózgu, wzmacniają zęby i zwiększają wytrzymałość naczyń krwionośnych. Zaleca się je również ciężarnym ze względu na obecność kwasu foliowego, niezbędnego do prawidłowego wykształcenia się cewy nerwowej płodu.