UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jaka kreatyna będzie najlepszym wyborem?

16683 Views

Ile ludzi tyle opinii, ale kwestia wciąż pozostaje nierozwiązana. Na obecnym rynku suplementów diety istnieje wiele produktów zawierających w swoim składzie kreatynę, co może stanowić przyczynę wątpliwości przed dokonaniem słusznego wyboru. Która forma okaże się najkorzystniejsza? Czym należy się kierować podczas zakupu preparatu z kreatyną?

Kreatyna - co to jest?

Kreatyna jest związkiem chemicznym występującym naturalnie w ludzkim organizmie, zwłaszcza w obrębie mięśni i ścięgien, choć specjaliści wspominają o jej obecności w mózgu, nerkach oraz wątrobie. Substancja ta wykazuje charakter endogenny, co oznacza, iż organizm jest zdolny do jej samodzielnej produkcji.  Proces syntezy jest przeprowadzany przez aminokwasyargininę, glicynę i metioninę – będące fundamentalnym składnikami białek, które współtworzą m.in. tkankę mięśniową.

Kreatyna - jak działa?

Głównym zadaniem kreatyny jest oddziaływanie na proces resyntezy adenozynotrójfosforanu (ATP) będącego podstawowym nośnikiem energetycznym w organizmie człowieka. Systematyczna suplementacja kreatyną powoduje wzrost zawartości ATP, które jest wykorzystywane praktycznie w każdym rodzaju reakcji biochemicznej. Jednym z efektów zwiększonego poziomu ATP (czyli podwyższonego stężenia kreatyny) jest znacznie lepsza praca mięśni – stają się wytrzymalsze na rosnące zmęczenie oraz zyskują dodatkową siłę do realizacji powierzonych zadań (tj. wykonywania ćwiczeń siłowych). Zdaniem specjalistów systematyczne stosowanie kreatyny sprzyja zwiększeniu wydolności fizycznej, wspomaga pracę nad muskularną sylwetką oraz ułatwia przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej.

Rodzaje i formy kreatyny

Producenci suplementów diety oferują rozmaite postaci kreatyny w swoich produktach, ale tylko część z nich jest naprawdę warta zainteresowania. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę najlepszych form kreatyny do stosowania w trakcie rekreacyjnej aktywności fizycznej, jak i profesjonalnych treningów.

Monohydrat kreatyny

Jedna z najpopularniejszych i zarazem najlepiej poznanych postaci, która stanowi połączenie kreatyny z cząsteczkami wody. Monohydrat oddziałuje na proces retencji wody w komórkach mięśniowych, co może oddziaływać na sygnały anaboliczne potęgujące ich rozrost. Zdaniem niektórych specjalistów może to mieć wartościowy wpływ na reakcje syntezy nowych białek.

Preparaty jak MONO są rekomendowane przede wszystkim osobom początkującym, które dotychczas nie miały okazji stosować suplementów z kreatyną. Nie jest to jednak żelazna reguła, gdyż wielu zawodowców również sięga po monohydrat.

Jabłczan kreatyny

Pod skrótem TCM – tri creatine malate – kryje się popularny kompleks trzech cząsteczek kreatyny z cząsteczką kwasu jabłkowego, który powszechnie określany jest mianem jabłczanu. Charakterystyczną cechą tej postaci jest większa stabilność kreatyny na kwaśne środowisko przewodu pokarmowego i znacznie lepsze wchłanianie aniżeli w przypadku monohydratu.

Co więcej, stosowanie jabłczanu nie powoduje aż tak widocznego zatrzymywania wody. Dzięki temu o wiele skuteczniej wpływa na budowanie beztłuszczowej masy mięśniowej i z powodzeniem może być wykorzystywany w trakcie redukcji.

Kreatyna HCL - chlorowodorek kreatyny

Połączenie kreatyny z chlorowodorkiem zostało przygotowane z myślą o osobach, które stawiają na prawdziwą funkcjonalność w suplementacji. Preparaty jak CREA HCL charakteryzuje niezwykle duża efektywność w zakresie rozpuszczalności i przyswajania zawartej substancji czynnej. W efekcie kreatyna w o wiele krótszym czasie wysyca mięśnie, a samo połączenie nie powoduje przesadnej retencji wody. Ponadto chlorowodorek kreatyny wykazuje dużą odporność na niskie pH przewodu pokarmowego, co zapobiega nadmiernym stratom suplementu w trakcie stosowania.

W kategorii: SUPLEMENTACJA
Paula Banot

Vice Mistrzyni Świata, Vice Mistrzyni Europy, Mistrzyni Polski w kategorii Bikini Fitness. Specjalizuję się w kształtowaniu kobiecej sylwetki, pozbywaniu się niechcianej tkanki tłuszczowej, jak i w budowaniu masy mięśniowej. Ze sportem związana jestem od najmłodszych lat, zawsze był on obecny w moim życiu, stąd wybór AWF’u, jako uczelni wyższej. Uczestnictwo w zawodach sportów sylwetkowych, pozwoliło mi mocno zagłębić się w teorię i praktykę pracy, nad kobiecym ciałem. Mimo moich dużych osiągnieć sportowych na arenie międzynarodowej uważam, że moim największym osiągnięciem jest to, że mogę wykonywać pracę, która jest moją pasją.