UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jak działa kwas alfa liponowy?

779 Views

Kwas alfa liponowy to bardzo silny przeciwutleniacz, który ogranicza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Jest stosowany w celu zapobiegania cukrzycy, miażdżycy i choroby Alzheimera. Pełni również ważną rolę w procesie odchudzania. Co to jest kwas alfa liponowy? Gdzie można go znaleźć? Czy organizm ludzki jest w stanie samodzielnie go produkować? 

Kwas alfa liponowy — działanie

Co to jest kwas alfa liponowy? Jest to związek, który jedynie w niewielkim stopniu jest produkowany przez organizm człowieka. Ma działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne, jest niezbędny w licznych reakcjach metabolicznych, dlatego kompleksowo wpływa na zdrowie. Efekty działania kwasu alfa liponowego są zauważalne w szczególności w przypadku diabetyków. Kwas reguluje poziom glukozy we krwi i przyspiesza przemianę glukozy do glikogenu gromadzącego się w mięśniach.

Kwas alfa liponowy chroni wątrobę przed uszkodzeniami i sprzyja jej regeneracji. Zapobiega starzeniu się komórek, dlatego pomaga utrzymać organizm w dobrej kondycji. Cenione jest zwłaszcza jego działanie na procesy metaboliczne. Dzięki kwasowi zwiększa się wydatek energetyczny, a apatyt spada. W ten sposób kwas alfa liponowy pomaga w odchudzaniu i poprawia metabolizm węglowodanów. Kwas wykazuje również działanie ochronne w przypadku układu krwionośnego. Chroni ścianki naczyń krwionośnych, dlatego ułatwia obniżenie ciśnienia krwi. Ogranicza ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, a w przypadku pacjentów ze zdiagnozowanym schorzeniem sprzyja jego kontrolowaniu.

Kwas alfa liponowy — właściwości

Zastosowanie kwasu alfa liponowego w formie suplementów ma znaczenie głównie dla sportowców, diabetyków, pacjentów z nadciśnieniem i osób na diecie redukcyjnej. Na co stosuje się kwas liponowy w przypadku sportowców? Sportowcy przyjmują go, by efektywniej przekształcać węglowodany w energię. Dzięki kwasowi w czasie aktywności fizycznej rzadziej odczuwa się brak sił do kontynuowania treningu. Związek pozytywie wpływa na wydolność organizmu i wspomaga jego regenerację po intensywnym wysiłku.

Właściwości kwasu liponowego są istotne również w przypadku oczyszczania organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii. Kwas ALA jest antyoksydantem i dodatkowo wzmacnia działanie innych przeciwutleniaczy. Dotyczy to w szczególności witaminy C i E. Dzięki temu spowalnia procesy starzenia się i pozytywnie wpływa na odporność organizmu.

W przypadku diety odchudzającej kwas alfa liponowy przyśpiesza tempo metabolizmu i ułatwia spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Poziom cukru we krwi jest stabilny, co zapobiega napadom apetytu i dalszemu gromadzeniu tłuszczu. Zrzucanie nadprogramowych kilogramów jest efektywniejsze, gdyż kwas ALA ogranicza problem zatrzymywania się wagi na kolejnym etapie redukcji masy ciała.

Kwas alfa liponowy — skutki uboczne

Jak stosować kwas alfa liponowy w ramach suplementacji? Powinno się go przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta tak samo jak inne minerały lub witaminy. W przeciwnym razie mogą pojawić się skutki uboczne przyjmowanego preparatu.

Działanie ubocznego kwasu alfa liponowego występuje rzadko i nie stanowi zagrożenia dla organizmu. Toksyczność związku jest ograniczona, dlatego przekroczenie jego dziennej dawki powoduje łagodne skutki uboczne. Wśród nich wymienia się: biegunkę, nudności, ból brzucha o umiarkowanej intensywności oraz wystąpienie skórnych reakcji alergicznych.

Kwas alfa liponowy — dzienna dawka

Jak stosować kwas alfa liponowy w sposób prawidłowy? Rekomendowana dawka kwasu liponowego wynosi 200-600 mg w zależności od wieku, masy ciała, aktywności fizycznej i płci. W przypadku sportowców dawka kwasu ALA może być zwiększona do 1200 mg na dobę, przyjmowanych w 2-3 porcjach. Zaleca się przyjmowanie suplementów z kwasem alfa liponowym na czczo na 30 minut przed pierwszym posiłkiem, a następnie na 2 godziny po jedzeniu.

Przyjmowanie kwasu alfa liponowego w połączeniu z innymi suplementami może osłabić jego działanie. Aby tego uniknąć, powinno się skonsultować łączenie preparatu z innymi środkami podczas rozmowy z lekarzem lub farmaceutą.

Gdzie występuje kwas alfa liponowy? 

W czym znajduje się kwas alfa liponowy? Kwas alfa liponowy można znaleźć nie tylko w suplementach. Występuje również w naturze. Jego źródłem są produkty spożywcze, stosowane powszechnie w polskiej kuchni. Zbilansowana dieta wystarcza większości zdrowych osób, by dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość kwasu ALA. Na suplementację powinni zdecydować się głównie sportowcy oraz pacjenci, którzy stosują profilaktykę cukrzycy i miażdżycy.

Gdzie znajduje się kwas alfa liponowy? W największych ilościach występuje w szpinaku i brokułach, czyli zielonych warzywach. Jego źródłem są również podroby. Ilość kwasu jest wysoka zarówno w świeżych warzyw, jak i po ich ugotowaniu. W przypadku podrobów kwas ALA występuje zarówno w podrobach drobiowych, jak i wieprzowych.

W kategorii: SUPLEMENTACJA, ZDROWIE