Jak pozbyć się kaca po imprezie?
Istnieje wiele możliwości, dzięki którym możemy uniknąć syndromu dnia następnego lub zmniejszyć jego skutki. Znane są liczne domowe sposoby na kaca, jak i farmaceutyki. Jeśli impreza jest planowana, tym lepiej dla nas, ponieważ już wcześniej możemy zastosować triki, które zmniejszą ryzyko złego samopoczucia.
Spis treści:
Domowe sposoby na kaca
Kac, czyli zatrucie alkoholowe, potrafi uprzykrzyć dzień. Wiąże się on ze wzmożonym pragnieniem, nudnościami, bólem głowy i żołądka. Te nieprzyjemne objawy mogą utrzymywać się od kilku do kilkudziesięciu godzin. Jaki jest zatem lek na kaca? Z pewnością wiele osób się z tym zgadza, że najlepszy sposób na kaca, to do niego nie doprowadzić. Co w związku z tym można zrobić, by uniknąć kaca lub zmniejszyć jego nieprzyjemne objawy?
Domowe sposoby na kaca przed rozpoczęciem spożywania alkoholu:
- Godzinę przed planowanym piciem, zjedz tłusty posiłek, aby stworzyć ochronę żołądka i spowolnić wchłanianie alkoholu;
- Jeśli palisz, papierosy, już od rana sięgaj po nie jak najrzadziej, ponieważ nikotyna zwiększa stopień zatrucia alkoholowego;
- Zadbaj o odpowiednią ilość witaminy C w organizmie;
- Przygotuj to, co będzie ci potrzebne przed snem – pół litra wody i następnego dnia – kwaśna tłusta zupa/kiszonki, imbir, gorzka czekolada, sok pomidorowy.
Kiedy już zaczniemy pić alkohol, nadal mamy wpływ na ryzyko wystąpienia kaca i jego nasilenie. By je zminimalizować, warto skorzystać z kilku porad dotyczących picia.
Zatrucie alkoholowe domowe sposoby stosowane w trakcie picia:
- Nawadniaj się podczas picia, najlepiej wodą średnio- lub wysokozmineralizowaną;
- Jedz produkty bogate w białka i zdrowe tłuszcze;
- Nie przetrzymuj alkoholu w ustach, ani nie pij go przez słomkę, bo alkohol przenika wtedy błonę śluzową, omijając wątrobę;
- Nie pij napojów gazowanych, kawy i energetyków;
- Unikaj ciężkich alkoholi, tj. wina. Je powinno się spożywać w małych ilościach;
- Przed snem wypij pół litra wody;
- Śpij przy otwartym oknie.
Reasumując już przed rozpoczęciem spożywania alkoholu mamy wpływ na ryzyko wystąpienia złego samopoczucia następnego dnia. Jeśli się odpowiednio przygotujemy, istnieją spore szanse na zmniejszenie dolegliwości, a nawet ich uniknięcie.
Sposoby na „syndrom dnia następnego”
Z pewnością najlepiej jest nie doprowadzić do kaca. Co jednak zrobić, gdy nas dopadnie? Jaki jest najlepszy sposób na kaca? Z pewnością konieczne jest dobre nawodnienie organizmu i uzupełnienie elektrolitów.
Domowe sposoby na kaca:
- Pij dużo płynów;
- Wypij wodę z łyżką miodu i cytryną. Oczyści ona organizm i przyspieszy metabolizm;
- Na nudności pomoże herbata z mięty i rumianku lub imbir – dodaj go do herbaty albo ciepłej wody;
- Wypij wodę kokosową, która uzupełni elektrolity;
- Unikaj kawy, która może podrażnić żołądek i jeszcze bardziej odwodni organizm;
- Zjedz tłustą zupę – nawodni ona organizm, tłuszcz przyspieszy metabolizowanie alkoholu, sól uzupełni elektrolity;
- Uzupełnij witaminy, minerały i elektrolity. Dobrze w tym celu sprawdzą się np. kiszone ogórki, kiszona kapusta i sok z niej, koktajl z banana, kiwi i grejpfruta, sok pomidorowy;
- Zjedz kaszę gryczaną, czekoladę i/lub migdały, by uzupełnić magnez;
- Weź chłodny prysznic;
- Podejmij aktywność fizyczną, by pobudzić krążenie i szybciej wydalić alkohol z krwi;
- Jeśli bardzo źle się czujesz, postaraj się przespać.
W przeciwieństwie do sposobów stosowanych przed i w trakcie picia, które warto zastosować w całości, w przypadku sposobów na kaca dnia następnego, należy wybrać te, które uznamy za odpowiednie dla nas. Z pewnością trudno byłoby wypić w krótkim czasie herbatę z imbirem, sok pomidorowy, wodę kokosową i koktajl owocowy, a do tego zjeść zupę, kaszę i czekoladę. Reasumując najważniejsze jest, by dobrze nawodnić organizm, uzupełnić elektrolity i minerały oraz pobudzić metabolizm.
Leki na kaca
Co zrobić, jeśli na zatrucie alkoholowe domowe sposoby okażą się nieskuteczne? Można wtedy sięgnąć po farmaceutyki. Niektóre z nich można również zażyć przed imprezą w celu zapobiegania zatruciu. Jaki lek na kaca wybrać? To niewątpliwie zależy od naszych preferencji. Mogą to być klasyczne tabletki, tabletki musujące, saszetki do rozpuszczenia w wodzie, a nawet gotowe napoje gazowane. Domowe sposoby opierają się na podobnych składnikach, jakie znajdziemy w farmaceutykach, jednak tu są one bardziej skoncentrowane i dostępne bez większych przygotowań, w związku z tym są wygodniejsze. Wśród aptecznych sposobów na kaca znajdziemy, np. 2KC, Alka-Seltzer, Riposton, Litoxen elektorlity słodzone stewią, Litorsal Alko-Detox i inne.
Podsumowując, aby zminimalizować ryzyko kaca i jego objawy, warto przygotować się wcześniej do spożywania większej ilości alkoholu. Zadbanie o dobrą kondycję układu pokarmowego, odpowiednie nawodnienie i równowagę elektrolitową ma tutaj niebagatelne znaczenie. Jeśli już jednak dopadnie nas kac, nie jesteśmy bezsilni. W takiej sytuacji godne uwagi są domowe sposoby na kaca, a także farmaceutyki.