UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Domowe sposoby na kaca – jak poradzić sobie po zakrapianej imprezie?

3434 Views

Jak pozbyć się kaca po imprezie?

Istnieje wiele możliwości, dzięki którym możemy uniknąć syndromu dnia następnego lub zmniejszyć jego skutki. Znane są liczne domowe sposoby na kaca, jak i farmaceutyki. Jeśli impreza jest planowana, tym lepiej dla nas, ponieważ już wcześniej możemy zastosować triki, które zmniejszą ryzyko złego samopoczucia.

Spis treści:

Domowe sposoby na kaca

Kac, czyli zatrucie alkoholowe, potrafi uprzykrzyć dzień. Wiąże się on ze wzmożonym pragnieniem, nudnościami, bólem głowy i żołądka. Te nieprzyjemne objawy mogą utrzymywać się od kilku do kilkudziesięciu godzin. Jaki jest zatem lek na kaca? Z pewnością wiele osób się z tym zgadza, że najlepszy sposób na kaca, to do niego nie doprowadzić. Co w związku z tym można zrobić, by uniknąć kaca lub zmniejszyć jego nieprzyjemne objawy?

Domowe sposoby na kaca przed rozpoczęciem spożywania alkoholu:

 • Godzinę przed planowanym piciem, zjedz tłusty posiłek, aby stworzyć ochronę żołądka i spowolnić wchłanianie alkoholu;
 • Jeśli palisz, papierosy, już od rana sięgaj po nie jak najrzadziej, ponieważ nikotyna zwiększa stopień zatrucia alkoholowego;
 • Zadbaj o odpowiednią ilość witaminy C w organizmie;
 • Przygotuj to, co będzie ci potrzebne przed snem – pół litra wody i następnego dnia – kwaśna tłusta zupa/kiszonki, imbir, gorzka czekolada, sok pomidorowy.

Kiedy już zaczniemy pić alkohol, nadal mamy wpływ na ryzyko wystąpienia kaca i jego nasilenie. By je zminimalizować, warto skorzystać z kilku porad dotyczących picia.

Zatrucie alkoholowe domowe sposoby stosowane w trakcie picia:

 • Nawadniaj się podczas picia, najlepiej wodą średnio- lub wysokozmineralizowaną;
 • Jedz produkty bogate w białka i zdrowe tłuszcze;
 • Nie przetrzymuj alkoholu w ustach, ani nie pij go przez słomkę, bo alkohol przenika wtedy błonę śluzową, omijając wątrobę;
 • Nie pij napojów gazowanych, kawy i energetyków;
 • Unikaj ciężkich alkoholi, tj. wina. Je powinno się spożywać w małych ilościach;
 • Przed snem wypij pół litra wody;
 • Śpij przy otwartym oknie.

Reasumując już przed rozpoczęciem spożywania alkoholu mamy wpływ na ryzyko wystąpienia złego samopoczucia następnego dnia. Jeśli się odpowiednio przygotujemy, istnieją spore szanse na zmniejszenie dolegliwości, a nawet ich uniknięcie.

Sposoby na „syndrom dnia następnego”

Z pewnością najlepiej jest nie doprowadzić do kaca. Co jednak zrobić, gdy nas dopadnie? Jaki jest najlepszy sposób na kaca? Z pewnością konieczne jest dobre nawodnienie organizmu i uzupełnienie elektrolitów.

Domowe sposoby na kaca:

 • Pij dużo płynów;
 • Wypij wodę z łyżką miodu i cytryną. Oczyści ona organizm i przyspieszy metabolizm;
 • Na nudności pomoże herbata z mięty i rumianku lub imbir – dodaj go do herbaty albo ciepłej wody;
 • Wypij wodę kokosową, która uzupełni elektrolity;
 • Unikaj kawy, która może podrażnić żołądek i jeszcze bardziej odwodni organizm;
 • Zjedz tłustą zupę – nawodni ona organizm, tłuszcz przyspieszy metabolizowanie alkoholu, sól uzupełni elektrolity;
 • Uzupełnij witaminy, minerały i elektrolity. Dobrze w tym celu sprawdzą się np. kiszone ogórki, kiszona kapusta i sok z niej, koktajl z banana, kiwi i grejpfruta, sok pomidorowy;
 • Zjedz kaszę gryczaną, czekoladę i/lub migdały, by uzupełnić magnez;
 • Weź chłodny prysznic;
 • Podejmij aktywność fizyczną, by pobudzić krążenie i szybciej wydalić alkohol z krwi;
 • Jeśli bardzo źle się czujesz, postaraj się przespać.

W przeciwieństwie do sposobów stosowanych przed i w trakcie picia, które warto zastosować w całości, w przypadku sposobów na kaca dnia następnego, należy wybrać te, które uznamy za odpowiednie dla nas. Z pewnością trudno byłoby wypić w krótkim czasie herbatę z imbirem, sok pomidorowy, wodę kokosową i koktajl owocowy, a do tego zjeść zupę, kaszę i czekoladę. Reasumując najważniejsze jest, by dobrze nawodnić organizm, uzupełnić elektrolity i minerały oraz pobudzić metabolizm.

Leki na kaca

Co zrobić, jeśli na zatrucie alkoholowe domowe sposoby okażą się nieskuteczne? Można wtedy sięgnąć po farmaceutyki. Niektóre z nich można również zażyć przed imprezą w celu zapobiegania zatruciu. Jaki lek na kaca wybrać? To niewątpliwie zależy od naszych preferencji. Mogą to być klasyczne tabletki, tabletki musujące, saszetki do rozpuszczenia w wodzie, a nawet gotowe napoje gazowane. Domowe sposoby opierają się na podobnych składnikach, jakie znajdziemy w farmaceutykach, jednak tu są one bardziej skoncentrowane i dostępne bez większych przygotowań, w związku z tym są wygodniejsze. Wśród aptecznych sposobów na kaca znajdziemy, np. 2KC, Alka-Seltzer, Riposton, Litoxen elektorlity słodzone stewią, Litorsal Alko-Detox i inne.

Podsumowując, aby zminimalizować ryzyko kaca i jego objawy, warto przygotować się wcześniej do spożywania większej ilości alkoholu. Zadbanie o dobrą kondycję układu pokarmowego, odpowiednie nawodnienie i równowagę elektrolitową ma tutaj niebagatelne znaczenie. Jeśli już jednak dopadnie nas kac, nie jesteśmy bezsilni. W takiej sytuacji godne uwagi są domowe sposoby na kaca, a także farmaceutyki.

W kategorii: ZDROWIE