UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Dieta w ciąży - czy odchudzanie w ciąży jest bezpieczne?

15662 Views

Odchudzanie w ciąży - wszystko co musisz wiedzieć

Wiele przyszłych mam odkłada na później macierzyństwo, gdyż boją się one tego, że zbyt dużo przytyją w trakcie ciąży.  Jeszcze większy problem mają osoby, które długo pracowały nad swoją sylwetką, a pojawienie się dziecka zmusza je do weryfikacji swoich założeń na polu ćwiczeń i diety. W końcu mówi się, że odchudzanie w ciąży jest niezdrowe. Ile w tym prawdy? Na pewno sporo, jeśli przy redukcji masy ciała nie dostarczamy sobie niezbędnych substancji. Ale to nie znaczy, że nie można utrzymywać zdrowych nawyków czy kontrolować swojej wagi.

Spis treści:

Jak powinno wyglądać bezpieczne odchudzanie w ciąży?

Ćwiczenia ponad siły czy głodówki stwarzają zagrożenie zarówno dla ciężarnej, jak i płodu. Ale 44 różne badania udowodniły, że niskokaloryczna dieta w ciąży, o ile opiera się na odpowiednich produktach, żadnemu z nich nie szkodzi. Podobnie z aktywnością fizyczną, jeśli uwzględnia się przy niej sygnały, jakie daje nam ciało, gdy brakuje mu siły. Ponadto wiemy, że walka z nadwagą może uchronić przyszłą mamę przed:

 • Cukrzycą,
 • Nadciśnieniem,
 • Przedwczesnym porodem,
 • Stanem przedrzucawkowym.

Trzeba jednak pamiętać, że w tym wszystkim rzeczywiście musi chodzić o redukcję kilogramów, wykraczających ponad normę BMI. Jeśli się w niej mieścimy lub, co gorsza, mamy niedowagę, a mimo to rozpoczynamy czy kontynuujemy odchudzanie w ciąży, można mówić o pregoreksji. Termin ten łączy początek anglojęzycznego słowa „pregnancy” - ciąża - i końcówkę anoreksji. Oznacza więc stan, w którym nie dostarcza się organizmowi niezbędnych substancji, co stwarza większe zagrożenia dla zdrowia i życia ciężarnych niż jakiekolwiek przybieranie na wadze.

Zdrowa dieta w ciąży

Wiemy już, że tworzenie deficytu kalorycznego nie jest groźne dla dziecka, jeśli dostarczamy mu składników odżywczych, poza cukrami i tłuszczami, które organizm ma za zadanie pobrać z rezerwy. Ale co właściwie jeść, a czego nie jeść w ciąży? Czy istnieją listy produktów, czy też powinnyśmy się kierować naturalnymi zachciankami? Oczywiście, potrzebujemy wytycznych, żeby odpowiednio zrobić zakupy i mieć pod ręką tylko zdrowe przekąski.

Wskazówki, co jeść w ciąży:

Zawierają nienasycone, a więc zdrowe kwasy tłuszczowe, a do tego ziemne czy włoskie uzupełnią kwas foliowy, niezbędny dla prawidłowego wykształcenia się cewy nerwowej płodu.

 • Warzywa

Dostarczają dużych ilości witamin przy stosunkowo małej liczbie kalorii, dlatego powinno się sięgać po nie przynajmniej przy 3 posiłkach dziennie.

 • Owoce

Są bardziej kaloryczne, ale świetnie sprawdzą się jako zamienniki, na przykład awokado zamiast masła - ma tłuszcz, ale zdrowszy. Poza tym, potrzebne nam są witaminy, a dostarczanie ich wyłącznie z warzyw byłoby zbyt monotonne.

 • Duże ilości wody

Jest ona środowiskiem przemian metabolicznych, więc wspomaga odchudzanie w ciąży, a także prawidłowy rozwój płodu.

 • Ciemne pieczywo

Białe dostarcza pustych kalorii, dlatego warto je zastąpić.

 • Ryby

Jod jest tym, co jeść w ciąży należy, a czego dostarczają ryby morskie. Do tego liczne z nich dostarczają nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ważne jednak, żeby wybierać na przykład chudego dorsza a nie łososia.

 • Produkty mleczne z niską zawartością tłuszczu

Zapewnią nam białko, wapń i witaminy z grupy B oraz D.

Czego nie jeść w ciąży?

Z czego powinno się bezwzględnie zrezygnować w ciąży?

 • Fast-foodu

Nie dość, że to zwykle tłuste jedzenie, smażone na głębokim oleju, to jeszcze często zawiera wzmacniacze smaku i konserwanty.

 • Słodyczy

Jeśli nie chcemy zbytnio przytyć, powinnyśmy unikać słodyczy i zastąpić je owocami.

 • Wysoko przetworzonych produktów

Najlepiej kupować świeże mięso, ryby, a także surowe warzywa i owoce, a potem samemu je przetworzyć. Wtedy mamy pewność co do zdrowego składu.

 • Dużych ilości soli

Pozbawia nas ona wody.

 • Nie pić alkoholu

Może wywołać poważne wady płodu.

 • Nie palić papierosów

Dostarczają one zbyt wielu toksyn. Odchudzanie w ciąży jest możliwe i wcale nie musi być niebezpiecznie, jeśli podejmujemy się go z powodu nadwagi, a do tego bazuje na zdrowej, niskokalorycznej diecie. Za to pregoreksja zagraża życiu nie tylko płodu. Prowadzi do licznych niedoborów niezbędnych substancji. Dlatego nie możemy trzymać się głodówek ani rygorystycznych treningów i diet, będąc w stanie błogosławionym