UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Które orzechy są najzdrowsze? Sprawdź, dlaczego warto jeść orzechy

894 Views

Dietetyczny przegląd orzechów

Owoce tak suche, że niektórych wprowadzają w błąd, jakby były jakąś inną częścią roślin, jakby należały do jakiejś własnej kategorii. Dostarczają wielu zdrowych tłuszczy, witamin i soli mineralnych, wspomagając pracę mózgu, serca i kondycję skóry. Takie zamieszanie wywołują dobrze wszystkim znane orzechy. Twarde i niepozorne, zwykle osłonięte liśćmi, kryją bogactwo dobroczynnych właściwości. Które orzechy są najzdrowsze?

Spis treści:

Skąd wiemy, które orzechy są najzdrowsze?

Choć mają wiele cech wspólnych, gatunki różnią się między sobą zawartością substancji odżywczych. Z kolei te wartości przekładają się na wpływ, jaki dane owoce mają na organizm. Wszystkie są zdrowe. Niektóre po prostu dostarczają więcej od innych w tej samej ilości. Co jest korzystne w przypadku magnezu, a niekorzystne w przypadku tłuszczy.

Jak rozkładają się przykładowe wartości?

 • Białka

Bardzo mało mają ich orzechy pekan - tylko 9%. Najwięcej białka zawierają fistaszki - 25%, a za nimi są migdały i pistacje - około 20%.

 • Tłuszcze

Kokos zawiera duże ilości kwasów nasyconych, co czyni go wyjątkiem wśród orzechów na jego niekorzyść. Najmniej wszystkich tłuszczów mają np. pistacje i migdały.

 • Magnez

W 100g najwięcej tego pierwiastka zwierają orzechy nerkowca (292mg) i migdały (270mg). A dzienne zapotrzebowanie na niego wynosi tylko 300-320mg u kobiety i o 100 więcej u mężczyzny.

 • Kwas foliowy

Najwięcej go dostarczają orzechy ziemne i włoskie. Jest szczególnie ważny dla prawidłowego rozwoju w życiu płodowym.

Ogólnie rzecz biorąc to, które orzechy są najzdrowsze, jest po części subiektywną oceną, bo dla osoby z niedowagą najzdrowszy będzie orzech kokosowy, a orzech ziemny dla osoby w ciąży.

Czy orzechy mają jakieś wyjątkowe właściwości?

Nie ma dwóch takich samych gatunków roślin, co oznacza, że one zawsze posiadają unikalne kombinacje składników odżywczych. Weźmy więc pod lupę popularne orzechy nerkowca, włoskie i laskowe, które można znaleźć w niemal każdym spożywczaku.

Orzechy nerkowca właściwości wykazują następujące:

 • Parzące

Wewnętrzna część łupiny zawiera olejek, który jest silnie parzący, dlatego już przed obraniem się je praży.

Dzięki dużej ilości witamin z grupy B i magnezu, orzechy nerkowca właściwości mają również takie, że wspierają cały układ nerwowy, a więc dobre samopoczucie oraz procesy pamięci i koncentracji.

 • Łagodny smak i miękkość

Są lekko słodkie i nieco migdałowe, czemu zawdzięczają najdelikatniejszy smak ze wszystkich orzechów, a do tego mają stosunkowo miękki miąższ, dzięki czemu lubią je nawet dzieci.

 • Bogactwo minerałów

Pod względem zawartości magnezu, fosforu, cynku i żelaza dominują nad pozostałymi orzechami.

Z kolei orzechy włoskie właściwości zawdzięczają w dużej mierze witaminie B6 i wielonienasyconym kwasom tłuszczowym. Są to:

 • Wspieranie pracy mózgu

Już 3 orzechy włoskie dziennie zaspokajają zapotrzebowanie na kwas omega-3, który jest niezbędny dla naszego najważniejszego organu.

 • Umożliwianie syntezy enzymów

Witamina B6 jest prekursorem ponad 100 enzymów, w tym serotoniny, dlatego jest ważna w profilaktyce wielu chorób, w tym psychicznych.

 • Wspomaganie rozwoju płodu i utrzymania ciąży

Orzechy włoskie właściwości swoje czerpią również z kwasu foliowego, który jest niezbędny ciężarnym.

Orzechy laskowe - właściwości prozdrowotne

 • Obniżają poziom cholesterolu

Dzięki jednonienasyconym kwasom tłuszczowym.

 • Dostarczają witaminy E

Dzięki niej orzechy laskowe właściwości mają takie jak zapobieganie chorobom nowotworowym.

Próbując rozstrzygnąć, które orzechy są najzdrowsze, trzeba porównać różne gatunki pod względem zawartości substancji odżywczych. Zdaje się, że takie zestawienie wygrywają nerkowce i migdały. Jednak czasem warto zastanowić się nad tą kwestią przez pryzmat własnej sytuacji, bo coś, co daje najwięcej, niekoniecznie pokrywa się z tym, czego potrzebujemy. Na przykład ciężarnym zaleca się orzech włoski. Stąd dla swojego komfortu dobrze wiedzieć, jakie mają kokosy, pistacje czy orzechy laskowe właściwości.

W kategorii: ŻYWIENIE