Dlaczego warto stosować biotynę?
Zwana witaminą H czy B7 biotyna, należy do grupy związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wiele mówi się na temat jej wpływu na kondycję włosów, skóry i paznokci. Stąd wykorzystuje się ją także dla poprawy urody. W czym można ją znaleźć i czym grożą jej niedobory?
Spis treści:
Zobacz też: Biotyna na włosy, skórę, paznokcie
Jakie ma biotyna właściwości?
Od nich trzeba zacząć by zrozumieć, jak ważne jest dostarczanie jej w pokarmach czy suplementach diety. A mianowicie, witamina B7 uczestniczy w:
- Produkcji protrombiny. Jest ona niezbędna dla prawidłowego krzepnięcia krwi. Jej nieaktywna forma rozdziela się na kilka substancji, z których jedna, aktywna, odpowiada za tworzenie cząsteczek fibryny, co jest pierwszym etapem procesu gojenia ran. Łącząc się, cząsteczki te tworzą włókna, a następnie sieć, zatrzymującą pozostałe elementy wewnątrz naczyń krwionośnych.
- Wzmacnianiu struktury paznokci. Badania wykazały, że u wielu osób biotyna zapobiega łamaniu i kruszeniu się paznokci.
- Budowie włosów. Dzięki temu zapobiega łysieniu czy pozwala znacznie zwiększyć ich gęstość.
- Glukoneogenezie. Jest to proces tworzenia cukrów z białek i tłuszczów, który przydaje się do pozyskiwania dodatkowej energii.
- Procesach odpowiedzialnych za funkcjonowanie tarczycy. Jej hormony regulują metabolizm, dlatego to jedna z bardziej kompleksowych właściwości biotyny. Gdy ten narząd nie działa jak należy, pojawia się ogólne osłabienie i gwałtowne zmiany wagi.
Zobacz: Biotyna w kapsułkach
Biotyna objawy niedoboru
Nawet kiedy wiesz, jak ważna jest biotyna, niedobór może cię zaskoczyć poważnymi konsekwencjami. Są to między innymi:
- Zaczerwienienie skóry. Staje się ona bardziej wrażliwa na wszelkiego rodzaju podrażnienia, bo nie zachodzą prawidłowo procesy regeneracji.
- Szara cera. Może się wiązać nawet z objawami podobnymi do łuszczycy.
- Kruchość paznokci. Jeśli są cienkie i łamliwe, to prawdopodobnie potrzebna ci właśnie biotyna - lek wzmacniający.
- Łysienie. Utrata włosów to jedna z gorszych dolegliwości urodowych.
- Zaburzenia nastroju. Gdy w grę wchodzi biotyna, niedobór może wywoływać również tak niecharakterystyczne objawy, jak rozdrażnienie, zmęczenie, senność czy spadek koncentracji.
- Wzrost stężenia cholesterolu. Ten symptomom wymaga szczegółowych badań, bo miewa różne przyczyny.
- Ból i mrowienie mięśni. Nie mogą one prawidłowo funkcjonować przy niedoborze witamin.
Biotyna - źródła w pożywieniu
Skoro wpływa nie tylko na urodę, ale także na pracę tarczycy i gospodarkę energetyczną organizmu, warto wiedzieć, jak można jej sobie dostarczyć. Bogate w nią produkty to między innymi:
- Wątroba. To w niej zwierzęta magazynują liczne substancje odżywcze, w tym witaminy z grupy B i K.
- Żółtka jaj. Znajdują się w nich składniki potrzebne do wzrostu pisklęcia, a więc cała masa korzystnie działających soli mineralnych i witamin.
- Mąki. Czy to sojowa, ryżowa, czy pełnoziarnista, nie dostarczają jedynie pustych kalorii.
- Pomidory. Biotyna źródła ma również wśród warzyw, a z nich najsłodsze są pomidory. Przy okazji, podnoszą poziom niezbędnego mięśniom potasu.
- Marchew. Najlepiej zjadać surową, ale w zupach też zachowuje część swoich wartości.
- Szpinak. Choć nie ma wielu fanów, to jest bardzo zdrowy.
Wiedząc, jak liczne ma biotyna właściwości, trudno oprzeć się pokusie jej suplementacji. Znaleźć ją można zarówno w produktach roślinnych czy zwierzęcych, jak i w lekach na łamliwość paznokci. Wspiera kondycję skóry, włosów, tarczycy czy nawet układu nerwowego, a jej niedobór wywołuje uciążliwe dolegliwości - od wahania nastroju, przez symptomy podobne do łuszczycy, po ból i mrowienie mięśni. Jest niezbędna dla zdrowego wyglądu naszej cery.