UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Biotyna na włosy, skórę, paznokcie

24040 Views

Biotyna ratunek dla włosów

Jak wszystkie substancje odżywcze, witamina B7 pełni w organizmie szereg ważnych funkcji. Najbardziej znana jest ze swojego wpływu na naskórek i jego wytwory. To te właściwości zapewniają jej miejsce w składzie suplementów diety, mających dodawać zdrowego i promiennego wyglądu. Jak działa biotyna na włosy, skórę i paznokcie?

Spis treści:

Jak działa biotyna na włosy?

Kilka funkcji, pełnionych przez witaminę B7, pozwala utrzymać włosy w dobrej kondycji. A są to:

  • Uczestnictwo w przemianach lipidów. Kiedy nie zachodzą one w sposób prawidłowy, włosy ulegają przetłuszczeniu. Przy nadmiernym przetłuszczaniu, na przykład gdy ktoś choruje na łojotokowe zapalenie skóry, często wręcz wypadają.
  • Dostarczanie siarki. Jest ona niezbędna do budowy keratyny, czyli białka obecnego w strukturze włosów.
  • Wspomaganie pracy tarczycy. Narząd ten reguluje cały metabolizm, więc odpowiada też za prawidłową kondycję skóry. Kiedy nie funkcjonuje jak należy, pojawiają się objawy w postaci zmęczenia, gwałtownych zmian masy ciała czy właśnie wypadania włosów.
  • Udział w gospodarowaniu cukrami. Czy to przy tworzeniu z nich rezerwy, czy przy bieżącym ich spalaniu, biotyna na włosy wpływa korzystnie w taki sposób, że zapewnia stały dostęp do energii dla podziałów komórkowych.

uns biotyna

Zobacz: Biotyna w kapsułkach

Biotyna na paznokcie

Choć opinie na temat biotyny są różne to badania wykazały, że sprawdza się ona jako lek na kruche i łamliwe paznokcie. Wszystko za sprawą tych samych właściwości, poprzez które działa na włosy. Dostarcza odpowiednich białek i siarki, by je wzmocnić. Uczestnicząc w przemianie lipidów i węglowodanów, zapewnia naskórkowi energię, niezbędną do wytwarzania mechanizmów obronnych. Biotyna na paznokcie ma kluczowe znaczenie dla ludzi, którzy:

 • Bywają niezdarni. Uderzenie się bezpośrednio w palec wiąże się z większym bólem i nieraz utratą krwi. Paznokieć, natomiast, chroni mocno unerwione i unaczynione opuszki.
 • Wykonują zadania, wymagające precyzji. Paznokcie pomagają w naciągnięciu nitki na igłę, czy wyjęcie drzazgi.  Czasem jest to też kwestia bezpieczeństwa, gdy ktoś chwyta pszczołę za skrzydło w taki sposób, że nawet gdyby spróbowała go użądlić, to trafi w twardą płytkę paznokcia.
 • Pracują w kosmetyce. Dla nich zdrowy wygląd to oznaka profesjonalizmu. Żaden potencjalny klient nie zaufa kosmetyczce, która nie ma zadbanych paznokci.

Wpływ, jaki ma biotyna na skórę

Czy można wykorzystywać B7 do poprawy jakości cery? Oczywiście! Wszystkie jej właściwości wspierają również komórki skóry. Dodatkowe znaczenie ma:

 • Regulacja pracy gruczołów łojowych. Ich nadaktywność prowadzi nie tylko do wypadania włosów, lecz także łuszczenia się naskórka, świądu czy wyprysków.
 • Ochrona przed szkodliwymi czynnikami. Jako że biotyna na włosy działa wzmacniająco, to wspomaga budowę bariery, która osłania skórę głowy przed zimnem czy działaniem wysokiej temperatury. Paznokcie z kolei, chronią palce przed mechanicznymi uszkodzeniami.
 • Zmniejszanie ryzyka chorób. Trądzik czy inne wypryski często wiążą się z niedoborem witamin. Stąd biotyna na skórę sprawdzi się jako sposób profilaktyki przed tego typu zmianami.

Wśród wielu witamin, biotyna na włosy, skórę i paznokcie jest najczęściej wykorzystywana przez osoby, którym zależy na poprawie urody. Zapewnia ona także dobre zdrowie, regulując pracę tarczycy czy przemiany węglowodanów. Warto ją stosować wspomagająco w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry, by załagodzić jego objawy, a także do wzmocnienia kruchych paznokci. W obu przypadkach jej skuteczność potwierdzają badania naukowe.

W kategorii: ZDROWIE, ŻYWIENIE