UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Zielony jęczmień - 10 powodów, dla których warto wprowadzić go do diety

22397 Views

Zielony jęczmień - wszystko co musisz wiedzieć 

Młody, zielony jęczmień ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest bogatym źródłem błonnika, witamin i aminokwasów. Wyróżnia go chociażby duża zawartość witaminy C i beta-karotenu. Większa niż w soku pomarańczowym i marchwi. Na co w takim razie się sprawdzi? Czy może zastąpić w diecie część warzyw?

Spis treści:

Zobacz też: Szparagi białe czy zielone? 10 powodów dla których warto jeść szparagi.

Kiedy wprowadzić jęczmień do diety?

Jest to produkt stosunkowo bezpieczny, pod tym względem, że nie zawiera chociażby glutenu. Oczywiście, jeśli nie zostanie nim zanieczyszczony w fabryce. Dlatego odpowiednio wybrany może zaspokajać potrzeby każdej osoby, niezależnie od jej codziennych zwyczajów żywieniowych i nietolerancji na tym polu. Kiedy więc warto sięgnąć po zielony jęczmień w proszku?

 • Na trądzik

Sprawdzi się dzięki witaminom C i E - przeciwutleniaczom, które wpływają korzystnie na kondycję skóry.

 • Przy nieświeżym oddechu

Jego właściwości pozwalają tworzyć płukanki do ust.

 • Podczas grypy i przeziębienia

Działanie antywirusowe, przeciwzapalne i na wzmocnienie odporności, jakie wykazuje młody, zielony jęczmień, znacząco łagodzi przebieg każdej choroby.

 • W przypadku niedoborów białka

Choć jest produktem roślinnym, zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli nieprodukowane przez ludzki organizm.

 • W profilaktyce nowotworów

Bardzo skuteczne są antyoksydanty, które zapobiegają nadmiernemu namnażaniu się komórek.

 • Przy zakwaszeniu

Wysoka zawartość chlorofilu, jaką ma sproszkowany zielony jęczmień, pozwala podnieść pH organizmu, przywracając go do stanu równowagi.

 • Na odchudzanie

Rozpuszczalny błonnik tworzy uczucie sytości na żołądku, a nierozpuszczalne frakcje stymulują perystaltykę jelit. Ponadto bogactwo witamin (z grupy B, C i E) pozwala odżywić organizm bez zjadania dużych porcji.

 • W bólu

Zielony jęczmień sprawdzi się jako środek przeciwbólowy dla żołądka i stawów.

 • Przy podwyższonym poziomie cholesterolu

Obniża go, jak wiele produktów roślinnych, bo wspomaga spalanie tłuszczów dzięki błonnikowi.

 • W profilaktyce chorób cywilizacyjnych

Skoro obniża stężenie cholesterolu, to też chroni przed miażdżycą, cukrzycą czy zawałami.

Sproszkowany zielony jęczmień - jaki wybrać

Nie jest to tani produkt, więc dobrze znać jego rodzaje, by nie płacić zbyt wysokiej ceny w porównaniu do jakości. Tymczasem informacje kluczowe dla podjęcia właściwej decyzji można z łatwością znaleźć - przede wszystkim na opakowaniu. Liczy się nie tylko znana marka czy brak zanieczyszczenia glutenem, lecz także sposób produkcji, bo zielony jęczmień w proszku można otrzymać na dwa sposoby:

 • Poprzez suszenie trawy

To długotrwały proces, który prowadzi do utleniania i rozpadu składników odżywczych. W roślinie zostaje duża zawartość błonnika, ale traci ona część pozostałych właściwości. Zatem produkt powstały z wysuszonej, rozdrobnionej trawy, staje się mniej wartościowy.

 • Przez odparowanie soku

Najpierw wyciska się go z jęczmienia, a potem suszy pod ciśnieniem i w niskiej temperaturze. Zapewnia to odpowiednie warunki do utrzymania wartości odżywczych, bo nie ulegają wtedy rozpadowi, nawet jeśli stan skupienia ulega zmianie. Taki proszek jest więc bardziej jakościowy i lepiej służy zdrowiu.

Zielony jęczmień swoją popularność zawdzięcza bogactwu składników odżywczych, które wspomagają piękny wygląd cery, odchudzanie czy profilaktykę chorób. Kupuje się go w formie proszku, który może być pozyskiwany z suszonej, rozdrobnionej trawy lub odparowanego soku. Drugi sposób produkcji pozawala mu zachować pełnię właściwości. Czyli zdolność zwalczania trądziku, nieświeżego oddechu, nowotworów i podwyższonego cholesterolu.

W kategorii: ŻYWIENIE