UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Stosunek po porodzie – co powinnaś wiedzieć o „pierwszym razie”

16377 Views

Pierwszy stosunek po porodzie budzi u wielu par obawy. Zastanawiają się kiedy mogą rozpocząć współżycie? Czy pierwszy stosunek po porodzie boli? Jak mogą się zabezpieczać? Wokół tego tematu narosło wiele mitów, które warto obalić.

Kiedy można odbyć pierwszy stosunek po porodzie?

Zazwyczaj mówi się, że pierwszy stosunek po porodzie jest najbezpieczniejszy dopiero po wizycie kontrolnej u ginekologa, po okresie połogu, czyli po około 6 tygodniach od porodu. Niezależnie od tego czy poród odbył się naturalnie, czy też przez cesarskie cięcie, narządy rodne kobiety potrzebują czasu by się obkurczyć, a krocze lub rana po cesarce musi się wygoić. Niewątpliwie każda kobieta ma prawo być gotowa na pierwszy seks po porodzie w innym czasie, jednakże warto zaczekać do końca połogu i wizyty u ginekologa lub chociaż 4 tygodnie, ale też nie odkładać tej decyzji w nieskończoność. Pierwszy stosunek po porodzie forum określa jako „pierwszy raz” i po części niewątpliwie tak jest. Jest to pierwszy raz z nowym, innym ciałem, z innymi doświadczeniami.

Obawy przed pierwszym stosunkiem po przyjściu dziecka na świat

Często w głowach zarówno kobiet, jak i mężczyzn pojawiają się różne obawy przed nowym „pierwszym razem”.  Niejednokrotnie wpisują w Internecie na szybko frazy: „Czy seks po porodzie boli?”, „Stosunek po porodzie forum”, „Ona nie chce seksu od porodu”. Warto, więc rozwiać najczęstsze wątpliwości:

  • Wiele osób obawia się, że pierwszy stosunek po porodzie boli. Może oczywiście tak być, ale zazwyczaj poczekanie do wygojenia się narządów rodnych i obkurczenia pochwy oraz ostrożne podejście pozwala na satysfakcjonujący seks po porodzie bez bólu.
  • Jednym z problemów, który może się pojawić, szczególnie gdy kobieta karmi piersią, może okazać się suchość pochwy, co jest związane ze zmianami hormonalnym. Można sobie z tym poradzić przedłużając grę wstępną czy stosując specjalne żele nawilżające. Aby zapewnić komfort kobiecie, warto też wybrać pozycje, w których może ona regulować głębokość i intensywność penetracji.
  • Niewątpliwie niejedna para obawia się też, że pochwa będzie „luźna”, a stosunek przez to mniej satysfakcjonujący. Przeważnie jednak pochwa szybko wraca do stanu sprzed porodu, choć pod wpływem estrogenów jej ściany mogą mieć chwilowo obniżoną elastyczność.
  • Po porodzie, szczególnie w czasie laktacji, obserwuje się spadek libido u kobiet. Jest to wywołane zazwyczaj nie tylko wydzielaniem prolaktyny, ale często także po prostu zmęczeniem. Zaradzić temu można poprzez przekazanie większej części obowiązków domowych i tych związanych z opieką nad dzieckiem innym osobom. Pomóc mogą także drzemki w ciągu dnia, gdy dziecko zaśnie.
  • Problemem może być także postrzeganie przez kobietę (czy partnera) jej ciała jako nieatrakcyjnego lub też wspomnienia z porodu mogą rodzić blokadę. W takiej sytuacji warto podjąć szczerą rozmowę z partnerem, a gdy to nie pomoże, udać się do psychologa.
  • Często pojawiają się też obawy przed zajściem w kolejną ciążę. Dobrze jest wtedy na spokojnie przemyśleć rodzaj zabezpieczenia, który chce się zastosować i/lub skonsultować to z ginekologiem.

Jak zabezpieczać się przed niechcianą ciążą po porodzie

Wiele par obawia się kolejnej ciąży w krótkim czasie po porodzie, przez co unikają współżycia. Inne natomiast są przekonane, że kolejna ciąża na razie „im nie grozi”. Jednak mitem jest to, że podczas karmienia piersią nie można zajść w ciążę. O ile istnieje pewien odsetek kobiet, u których w okresie laktacji owulacja zostaje zatrzymana, o tyle nie jest to regułą. Ani nawet większością. Nie można też zakładać , że nie zajdzie się w kolejną ciążę przed pierwszą miesiączką po porodzie. Najpierw pojawia się owulacja, a dopiero później menstruacja. Aby uniknąć nieplanowanej ciąży, należy zastosować środki antykoncepcyjne, ponieważ do momentu uregulowania cyklu menstruacyjnego stosowanie tzw. kalendarzyka jest niemalże niemożliwe.  Kiedy kobieta karmi piersią do wyboru są przede wszystkim prezerwatywy, jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne i wkładki wewnątrzmaciczne. Jeśli natomiast nie karmi naturalnie, para może skorzystać także z innych dostępnych metod antykoncepcji.

PIerwszy stosunek po porodzie może być naprawdę satysfakcjonujący i wcale nie musi boleć. Warto jednak się do niego przygotować, dać sobie czas i wybrać odpowiedni moment. Kobieta musi mieć możliwość zregenerować się w okresie połogu, a także później mieć czas na odpoczynek, by jej libido było na odpowiednim poziomie. Dobra komunikacja w związku z pewnością może przynieść świetne rezultaty i pozwolić na satysfakcjonujący, pierwszy seks po porodzie.

W kategorii: SEKS