Jak rozpoznać odwodnienie organizmu?
Niedobór płynów i elektrolitów, czyli odwodnienie organizmu może mieć różne przyczyny, ale zazwyczaj jej to po prostu niewystarczająca podaż płynów. Odwodniony organizm daje znać, że nie może prawidłowo funkcjonować, chociażby suchością w ustach czy bólem głowy. Warto wtedy jak najszybciej reagować, ponieważ skutki odwodnienia mogą być poważne. Jakie zatem są objawy odwodnienia organizmu, jego przyczyny i możliwe skutki?
Spis treści:
Zobacz też: Jak pić więcej wody? 5 skutecznych sposobów
Odwodnienie organizmu – przyczyny
Niedobór płynów i elektrolitów w organizmie, który uniemożliwia mu prawidłowe funkcjonowanie nazywamy odwodnieniem. Bardzo często jest ono po prostu spowodowane nie wystarczającym spożywaniem płynów w ciągu dnia. Zazwyczaj jest ono krótkotrwałe i po napiciu się wody jego chwilowe objawy mijają. Jednak zbyt głębokie, przedłużające się lub powtarzające odwodnienie organizmu może przynieść poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet prowadzić do śmierci.
Przyczyny odwodnienia organizmu:
- picie zbyt małej ilości płynów,
- biegunka,
- wymioty,
- wysoka temperatura ciała,
- zwiększone oddawanie moczu, np. na skutek leków czy nieleczonej cukrzycy,
- nadmierne pocenie się.
W związku z tym, należy pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody, a szczególnie zwiększyć podaż płynów i elektrolitów w przypadku biegunki, wymiotów, gorączki czy wysiłku fizycznego powodującego wzrost temperatury ciała i pocenie się.
Odwodnienie organizmu: objawy odwodnienia organizmu
Odwodniony organizm daje o sobie znać na różne sposoby. Suchość w ustach czy wzmożone pragnienie wprost daje nam do zrozumienia, że brakuje nam płynów, jednak nie wszystkie objawy są tak oczywiste, a w codziennym pędzie można je pomylić z ze zwykłym zmęczeniem.
Objawy odwodnienia organizmu:
- suchość w ustach,
- zwiększone pragnienie,
- ból głowy,
- zmęczenie,
- zmniejszone oddawanie moczu,
- zaparcia,
- suchość skóry,
- zawroty głowy.
A przy znacznym/przedłużającym się odwodnieniu można zaobserwować:
- obniżenie ciśnienia krwi,
- brak pocenia się,
- przyspieszony oddech,
- przyspieszone tętno,
- ciemny mocz,
- gorączka,
- podkrążone oczy,
- pomarszczona skóra.
Ponadto u dzieci można zaobserwować takie objawy odwodnienia organizmu, jak: apatia lub pobudzenie, brak apetytu, suche usta, nie odczuwanie pragnienia, a u niemowląt zapadnięte ciemiączko.
Jeśli zauważasz u siebie objawy z pierwszej grupy, zadbaj o nawodnienie organizmu i podaż elektrolitów. Postaraj się nie zapominać o regularnym piciu wody. Jeżeli natomiast obserwujesz u siebie (lub u kogoś) objawy z drugiej grupy, poproś o pomoc medyczną, ponieważ skutki odwodnienia mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.
Odwodniony organizm skutki
Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. U osoby dorosłej woda to ok. 60% masy ciała, a u dziecka aż 80%. Dlatego też konsekwencje odwodnienia mogą być poważne.
Odwodniony organizm skutki:
- problemy z koncentracją i zapamiętywaniem
- problemy z układem moczowym – infekcje dróg moczowych, niewydolność nerek, kamienie w drogach moczowych
- udar cieplny – zwłaszcza przy wysiłku fizycznym w wysokich temperaturach
- drgawki, czyli mimowolne skurcze mięśni – efekt za małej ilości potasu i sodu w organizmie
- utrata przytomności
- wstrząs hipowolemiczny – spadek objętości i ciśnienia krwi oraz ilości tlenu w organizmie, co może prowadzić do śmierci.
Niewątpliwie odwodnienie organizmu może przynieść poważne skutki dla zdrowia i zagrozić życiu człowieka, dlatego tak istotne jest zapobieganie temu stanowi.
Jak uniknąć odwodnienia organizmu
Aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu, trzeba dbać o picie odpowiedniej ilości płynów i podaż elektrolitów. Najlepiej w tym celu sprawdza się woda niegazowana (przy bardzo intensywnym wysiłku średnio- lub wysokozmineralizowana) lub naturalne soki, np. sok pomidorowy, który zawiera dużą ilość potasu. Nie można zapominać też, że im jest cieplej, tym więcej płynów powinniśmy spożywać, a ponadto w gorące dni unikać przebywania w pełnym słońcu. Naszemu nawodnieniu nie sprzyjają także napoje moczopędne, tj. kawa, mocna herbata czy alkohol, dlatego warto ich unikać, gdy istnieje ryzyko odwodnienia.
Odwodniony organizm daje nam o sobie znać i warto być wyczulonym na te sygnały. Suchość w ustach, ból i zawroty głowy czy zmęczenie mogą być objawami odwodnienia, czego nie można bagatelizować, ponieważ odwodniony organizm skutki może odczuwać bardzo poważne. Od problemów z koncentracją i infekcji dróg moczowych przez drgawki i utratę przytomności, aż po zgon.