UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

NO boostery – czym są i dlaczego warto je stosować?

16310 Views

Najnowsze wyniki badania klinicznego z 2015 r. niosą ze sobą solidną porcję ważnych informacji dla sportowców, szukających skutecznych rozwiązań, podnoszących ich osiągi. Doniesienie opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „Journal of the International Society of Sports Nutrition” wskazuje, że połączenie dwóch substancji biologicznie aktywnych, jakimi są  L-cytrulina i glutation, skutecznie wpływa na intensyfikację produkcji tlenku azotu (NO) u sportowców. 

Co daje stosowanie NO boosterów?

Tlenek azotu odpowiada za prawidłową funkcję i rozszerzanie naczyń krwionośnych, regulując ich napięcie. Ponadto NO jest neuroprzekaźnikiem w mózgu i obwodowym układzie autonomicznym. Rozszerzenie naczyń krwionośnych może stymulować większy przepływ krwi, a tym samy poprawiać odżywienie pojedynczych komórek, wspierając procesy metaboliczne. może prowadzić do przyspieszenia regeneracji powysiłkowej, zwiększenia tempa wzrostu mięśni i poprawy ich wydolności. Bardzo ważne z punktu widzenia regeneracji powysiłkowej jest działanie NO, wspierające gojenie się ran, wygaszanie stanów zapalnych, regenerację włókien mięśniowych i ich wzrost.

Grupa uczestników badania obejmowała 60 wytrenowanych mężczyzn, o BMI na poziomie 18,5 - 30 kg /m2. Przyjmowanie 200 mg glutationu w połączeniu z 2 gramami cytruliny nie tylko wzmocniło syntezę NO już po 7 dniach, ale również wydłużało czas jego aktywności.

Cytrulina i arginina jako NO booster

L-cytrulina jest prekursorem L-argininy, odpowiedzialnej za syntezę tlenku azotu. Ciekawą propozycją na rynku suplementów argininy jest UNS AAKG. Receptura produktu została stworzona z myślą o maksymalnym wydłużeniu czasu utrzymywania zwiększonego poziomu argininy we krwi, a tym samym przedłużeniu jej działania. Jako substancję aktywną wykorzystuje on alfa- ketoglutaran argininy. 

Uczucie „spompowanego” mięśnia stanowi jeden z głównych efektów treningu siłowego. Wielu ćwiczących wręcz uwielbia uczucie, gdy mięśnie po wykonanym ćwiczeniu osiągają granice możliwości własnego napięcia. Warto jednak wiedzieć, że cały proces ma niezwykle wartościowy wpływ na rozwój sylwetki i wspiera dążenie do wypracowania widocznej muskulatury. Co więcej, suplementy określane mianem NO boosterów pozwalają spotęgować ten efekt i zapewnić dodatkowe korzyści podczas budowania imponujących mięśni!

Co nazywamy NO boosterami?

Na powyższe miano zasługują wszelkiego rodzaju suplementy diety i preparaty, których składniki oddziałują na wzrost uwalniania tlenku azotu (NO) – substancji czynnej o działaniu rozszerzającym naczynia krwionośne. Efekt ten określa się potocznie mianem wazodylatacji, a jego następstwem jest wyraźny wzrost przepływu krwi oraz obniżenie ciśnienia. Dzięki temu organizm zyskuje szansę na poprawę skuteczności transportu tlenu i składników odżywczych, które jak powszechnie wiadomo, są dystrybuowane poprzez krew.

NO booster jak działa?

Działanie to jest niewątpliwie korzystne dla mięśni, zwłaszcza w kontekście wysiłku fizycznego i kształtowania sportowej sylwetki. Poprawa ich przekrwienia zapewnia znacznie większy dostęp do składników, które są niezbędne dla ich rozwoju. Nasilony przepływ krwi, rozszerzone naczynia i większe natlenowanie sprawiają pojawienie się popularnego efektu „pompy mięśniowej”, któremu niejednokrotnie towarzyszy subiektywne odczucie przyrostu siły czy zwiększonej odporności na zmęczenie.  Osoby trenujące często wspominają, że dzięki NO boosterom mogą trenować dłużej i z większą efektywnością (np. stosując większe obciążenie podczas treningu). Niejednokrotnie wspomina się, że długofalowa suplementacja boosterami tlenku azotu może mieć wartościowe znaczenie dla poprawy wydolności fizycznej.

NO booster a libido

Warto też wspomnieć, że składniki wchodzące w skład NO boosterów okazują się cennym wsparciem dla sprawności seksualnej i libido. Rozluźnienie mięśni wraz z poprawą przekrwienia w obrębie narządów płciowych może okazać się pomocne przy  problemach z erekcją. Choć ich działanie być może nie jest aż tak skuteczne, jak w przypadku popularnych środków farmakologicznych, to z całą pewnością jest znacznie bezpieczniejsze dla zdrowia i lepiej tolerowane przez organizm. Należy pamiętać, że boostery tlenku azotu w tym przypadku nie działają doraźnie, lecz są polecane dla długofalowej suplementacji.

Które NO boostery są godne uwagi?

Dwoma najpopularniejszymi boosterami tlenku azotu są L-arginina i L-cytrulina – aminokwasy, które są bardzo dobrze znane miłośnikom sportów sylwetkowych i treningów siłowych. Oba aminokwasy są znane z realnego oddziaływania na spotęgowanie produkcji i uwalniania wspomnianego tlenku azotu, co powoduje realną poprawę przekrwienia i pożądany efekt pompy mięśniowej. Ich obecność w odżywkach przedtreningowych czy stackach kreatynowych jest w pełni uzasadniona. Dzięki optymalizacji środowiska pracy mięśni zapewniają wzrost wydolności wysiłkowych. Warto też dodać, że oba składniki można z łatwością zakupić w postaci czystych monopreparatów. Bez zbędnych dodatków i w naturalnym smaku, co pozwoli samodzielnie komponować proporcje aminokwasów przed planowanym treningiem.

Suplementem pozwalającym na wzbogacenie codziennej diety we wspomniane NO boostery jest nowa przedtreningówka firmy UNS Supplements PRE WORKOUT PUMP. To preparat zawierający w składzie aż 4 g AAKG (wyjątkowego połączenia argininy z kwasem glutaranowym dla lepszej przyswajalności) i 2 g jabłczanu cytruliny, co daje gwarancję na uzyskanie naprawdę solidnej pompy mięśniowej już od pierwszej porcji! Oprócz nich w składzie znalazły się inne i równie wartościowe komponenty aktywne (m.in. jabłczan kreatyny czy kofeina), które wraz ze wspomnianymi boosterami tlenku azotu zapewnią mięśniom prawdziwe wsparcie podczas wyczerpujących treningów oraz wspomogą starania w ukształtowaniu sportowej sylwetki. Wszystko to w niesamowicie orzeźwiającym smaku pysznych owoców tropikalnych! Prawdziwy must have dla każdego miłośnika bezkompromisowych i ciężkich treningów na pełnych obrotach!

Norwalina jako No boooster

Oprócz wyżej wspomnianych składników warto zwrócić uwagę na nieco mniej popularną, ale równie skuteczną substancję jak L-norwalina. Związek ten stanowi pochodna L-waliny, znanego składnika kompleksu BCAA, który w swojej budowie posiada dodatkową cząsteczkę wodoru. Pozornie niewielka różnica ma niesamowicie istotny wpływ na właściwości – ten aminokwas wykazuje wartościowy wpływ na niejednokrotnie wspomnianą już pompę mięśniową. Ponadto L-norwalina zwiększa koncentrację argininy w organizmie, zapewniając jeszcze solidniejsze oddziaływanie na resyntezę tlenku azotu!

W kategorii: SUPLEMENTACJA
Paula Banot

Vice Mistrzyni Świata, Vice Mistrzyni Europy, Mistrzyni Polski w kategorii Bikini Fitness. Specjalizuję się w kształtowaniu kobiecej sylwetki, pozbywaniu się niechcianej tkanki tłuszczowej, jak i w budowaniu masy mięśniowej. Ze sportem związana jestem od najmłodszych lat, zawsze był on obecny w moim życiu, stąd wybór AWF’u, jako uczelni wyższej. Uczestnictwo w zawodach sportów sylwetkowych, pozwoliło mi mocno zagłębić się w teorię i praktykę pracy, nad kobiecym ciałem. Mimo moich dużych osiągnieć sportowych na arenie międzynarodowej uważam, że moim największym osiągnięciem jest to, że mogę wykonywać pracę, która jest moją pasją.