UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Nieregularny okres - 5 powodów, przez które powinnaś odwiedzić lekarza

27050 Views

Okres. Zapłata krwią, którą Ewa wynegocjowała w rozłożeniu na miesięczne raty. Można z niego żartować w różny sposób, ale każda kobieta denerwuje się zawsze, gdy się spóźnia lub przychodzi bez zapowiedzi. Co ile jest okres nieregularny? Kiedy iść do lekarza? Dlaczego tak ważny jest stały cykl menstruacyjny?

Spis treści:

Nieregularne miesiączki

W zależności od źródeł, okres regularny trwa od 21-24 do 32-35 dni. Lecz tak naprawdę kobieta sama  najlepiej wie, jaki cykl jest dla niej naturalny - z reguły standardowo daje się sobie +/- 2 dni. To zupełnie naturalne, ale gdy okres spóźnia się dłużej, często jest to dla wielu osób powodem do niepokoju.

Niektórzy lekarze akceptują nawet dwutygodniowe odstępstwa od normy, dlatego takie sytuacje najlepiej zawsze konsultować ze swoim ginekologiem.

Odstępstwa od normy, mogą zdarzyć się każdemu i są zależne na przykład od niewłaściwej diety lub stresu. Ważniejszą kwestią jest to, czy przytrafił nam się jeden taki nieregularny cykl, czy to już liczne nieregularne miesiączki. Warto zaznaczyć, że są one w zasadzie normalne zarówno w wieku dojrzewania, jak i podczas menopauzy.

5 powodów, przez które należy odwiedzić lekarza

Wiedząc, co ile jest okres nieregularny, i że jedna jaskółka wiosny nie czyni, trzeba się zastanowić nad możliwymi przyczynami odstępstw od normy.

  1. Ciąża

Najlepiej znany powód spóźniającej się miesiączki. Cykl menstruacyjny wtedy nie zachodzi. Może za to pojawiać się plamienie w pierwszym trymestrze ciąży, które znacząco odbiega od typowej miesiączki.

Kobieta musi wówczas odwiedzić lekarza choćby po to, by zyskać pewność, że test ciążowy dał prawidłowy wynik. Warto też zaznaczyć, że wczesne objęcie opieką medyczną, odstawienie używek, dostosowanie diety, znacząco zwiększa szanse na prawidłowy rozwój płodu.

Dobrze też poznać zawczasu możliwe patologie ciąży. Zwłaszcza jeśli plamienie nas niepokoi.

2. Endometrioza

Nazwa znana bardziej od samej choroby, a może ona prowadzić nawet do bezpłodności.

Wśród objawów, oprócz tego, że występuje nieregularny okres, pojawia się także ból, najczęściej przed i w trakcie miesiączki, czasem podczas stosunku czy wydalania moczu. Kobietę mogą boleć na przykład jajniki, jeśli to tam „osiadły” komórki błony śluzowej macicy. Wtedy w badaniu USG widoczne są na nich torbiele endometrialne.

Do bezpłodności prowadzi jednak adenomioza, w której komórki endometrium żyją pomiędzy włóknami mięśnia macicy. Świadczą o niej bolesne, krwotoczne miesiączki.

Co jeszcze może być powodem?

3. Mięśniaki macicy

Mięśniaki to z definicji niezłośliwe nowotwory. Powstają w wyniku nadmiernego namnażania się komórek mięśnia macicy.

 Wiele z nich nie wymaga leczenia, zwłaszcza gdy występują u kobiet w wieku przekwitania. Są jednak zagrożeniem dla płodności.

Najczęstszymi objawami są ból, obfite miesiączki i krwawienia między nimi. Czyli nieregularny okres może świadczyć o obecności nowotworu.

Częściej jednak, bo u ponad połowy pacjentek, mięśniaki nie dają żadnych objawów. Dlatego ważne są regularne badania, nie tylko gdy cykl nas niepokoi.

Wcześnie wykryte mięśniaki można wyleczyć farmakologicznie, bez konieczności operacji. Rokowania też są dobre, jak to w przypadku niezłośliwych nowotworów. Częstym skutkiem ubocznym leczenia jest zwiększenie płodności.

4. Zapalenie przydatków

Jeśli pojawia się skąpe krwawienie, niezależne od tego, jak przebiega cykl menstruacyjny, a ponadto kobietę boli podbrzusze i dolny odcinek kręgosłupa, możemy mówić o zapaleniu przydatków.

Najczęściej dotyczy  to kobiet aktywnych seksualnie.

Choroba podlega leczeniu antybiotykami. Choć zwykle trzeba też łagodzić objawy silnymi środkami przeciwbólowymi.

5.Rak szyjki macicy

To już nowotwór złośliwy, ale wcześnie wykryty zostaje wyleczony w większości przypadków. Głównie operacyjnie, ale przy wyższym stopniu wymaga chemio- lub radioterapii.

Przy raku szyjki macicy krwawienia następują wskutek dotyku, a więc też po stosunku, choć może też  pojawiać się bez wyraźnej przyczyny.

Istnieje wiele powodów, przez które mogą wystąpić nieregularne miesiączki. W każdym przypadku jednak wczesna diagnoza pozwala na skuteczne leczenie, zwiększanie płodności czy utrzymywanie ciąży. Dlatego w każdym z opisanych powyżej przypadków po prostu warto udać się do lekarza.

Jak obliczyć cykl miesiączkowy? Ile powinien trwać?

W kategorii: KOBIETA