UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Niacyna - kiedy przyjmować?

18227 Views

Niacyna – sposób na niedobory witaminy B3

Nie każdy wie, że kwas nikotynowy czy niacyna, to po prostu witamina B3. A jest to o tyle istotna informacja, że wszystkie witaminy z jej grupy uczestniczą aktywnie w procesach życiowych. Na co wpływa niacyna? Kiedy warto sięgnąć po suplementy?

Spis treści:

Zobacz też: Witamina B5- kwas pantotenowy. Właściwości i występowanie.

Jak działa niacyna?

Chociaż organizm potrafi sam ją produkować, często trzeba go wspomagać pokarmami, by nie dopuszczać do niedoboru. A to dlatego, że witamina B3 odpowiada za:

 • Prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Za nim idzie również płynne działanie całego układu nerwowego, który reguluje pracę każdej komórki. Stąd tak ważna okazuje się jej suplementacja w razie spadku stężenia we krwi.
 • Syntezę insuliny. Dzięki tej właściwości, pomocniczo, wykorzystywana jest niacyna w leczeniu cukrzycy.
 • Produkcję hormonów płciowych. Niedobory nie wpływają tylko na płodność, lecz także na kondycję włosów i skóry. Mówi się, że u mężczyzn ich wypadanie powoduje nadmiar testosteronu. U kobiet, z kolei, estrogeny powodują ich wzrost, zagęszczenie, a progesteron szybsze przetłuszczanie się.
 • Wydzielanie tyroksyny. To jeden z regulujących metabolizm hormonów tarczycy, dlatego jego niedobór jest niebezpieczny. Powoduje między innymi gwałtowny przyrost masy ciała, stąd związek niacyna a odchudzanie ma pewne podstawy.
 • Wytwarzanie kortyzolu. Jest on hormonem stresu, który powoduje szkody, gdy zbyt długo utrzymuje się we krwi, a jednak bez niego trudno o siłę i motywację do działania.

Ponadto, choć nie wykazały tego żadne badania, amerykańscy naukowcy postawili hipotezę, że niacyna mogłaby zostać użyta w leczeniu gronkowca złocistego, wspomagając w walce z nim komórki układu odpornościowego.

uns niacyna

Zobacz: Niacyna w kapsułkach

Kiedy sięgnąć po suplementy?

Mimo tego, jak ważna jest witamina B3, organizm nie zawsze jest w stanie wytworzyć odpowiednie jej ilości. Co świadczy o tym, że warto uzupełnić braki?

 • Osłabienie, przemęczenie, otępienie.
 • Niedożywienie. Niezależnie od tego, czy wynika ze ścisłej diety, czy braku apetytu z powodu podeszłego wieku lub choroby, nierozerwalnie łączy się z powstawaniem niedoborów.
 • Niewłaściwe funkcjonowanie układu pokarmowego. Nieraz zaburza wchłanianie niezbędnych substancji. Powodują to między innymi biegunki, czy uszkodzenia śluzówki.
 • Zmiany skórne. Zaczerwienienie skóry, szorstkość, zgrubienie, łuszczenie się czy pęcherze zmieniające się we wrzody, świadczą o tym, że niacyna spadła poniżej zalecanego poziomu.
 • Biegunki. Wiążą się z utratą wody, ale też substancji odżywczych, które się w niej rozpuszczają.
 • Pelagra. Ta choroba to najpoważniejsza z konsekwencji, bo nieleczona prowadzi do śmierci. A objawia się dość niespecyficznie, bo otępieniem, biegunką i zapaleniem skóry.

Niacyna a odchudzanie

To zagadnienie mieści w sobie wiele wzajemnych zależności. Z jednej strony, prawidłowy poziom substancji odżywczych sprzyja utrzymaniu właściwej wagi. Oczywiście, w czasie odchudzania chodzi o deficyt cukrów i lipidów, więc nie zaspokaja się zapotrzebowania na te składniki. Są one źródłami energii, którą należy czerpać z rezerwy.

Z drugiej strony pokarmy, które dostarczają witamin (jak niacyna czy kwas foliowy), są źródłem kalorii, więc wykluczają je niektóre restrykcyjne diety. Dlatego trzeba pamiętać, że jakikolwiek detoks można stosować przez okres maksymalnie dwóch tygodni. W dłuższej perspektywie, sprzyja on niedożywieniu, omdleniom czy anemii.

W ogromie składników odżywczych jakie są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, niacyna jest jednym z bardziej istotnych, bo wspiera działanie układu nerwowego i leczenie różnych chorób, a to dlatego, że uczestniczy w syntezie pewnych związków. Wśród nich jest insulina, której zaburzone wydzielanie prowadzi do cukrzycy. Hormony płciowe z kolei są równie ważne, bo odpowiadają nie tylko za płodność, ale także za kondycję włosów i skóry. Poza nimi, witamina B3 może sprzyjać odchudzaniu wspierając pracę tarczycy, więc nie warto doprowadzać do jej niedoborów, nadużywając detoksów.

W kategorii: ZDROWIE