UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Na co pomaga tryptofan, a jakie może mieć skutki uboczne?

1831 Views

Tryptofan to aminokwas, który można znaleźć w wielu produktach i potrawach spożywanych na co dzień. Związek ten nie jest syntetyzowany w ustroju, dlatego organizm wymaga jego podaży z zewnątrz. Z poniższego artykułu dowiesz się do czego potrzebny jest nam tryptofan i w jakich przypadkach warto wprowadzić jego dodatkową suplementację.  

Tryptofan - co to?

W obecnych czasach bardzo wiele osób poszukuje środków, które w naturalny sposób poprawiałyby nastrój i regulowały sen. Stosują w tym celu rozmaite suplementy, w tym witaminy, minerały oraz zioła. Jednym z popularniejszych związków, o którym często można usłyszeć, że wspomaga łagodzenie stanów depresyjnych, jest tryptofan. Choć wielokrotnie podkreśla się, że próby leczenia nim depresji zamiennie do farmakoterapii są zdecydowanie na wyrost, nie ulega wątpliwości, że to bardzo cenny dla organizmu związek. Odpowiedzmy zatem na pytanie co to jest tryptofan

Substancję tę zidentyfikowano na początku XX wieku, po wyizolowaniu jej z białka-kazeiny. Tryptofan należy do grupy niezbędnych aminokwasów. Ma kluczowe znaczenie dla wielu funkcji metabolicznych i jest szeroko testowany przez naukowców w licznych badaniach, w tym próbach klinicznych.  L-tryptofan to przede wszystkim składnik biorący udział w syntezie białek. 

Tryptofan – właściwości

Właściwości tryptofanu i jego rola w przemianach metabolicznych zachodzących w ustroju zostały całkiem dobrze poznane. Ponieważ aminokwas ten występuje w najniższych stężeniach spośród wszystkich aminokwasów, uważa się, że odgrywa rolę ograniczającą szybkość syntezy białek.  

Tryptofan jest ponadto prekursorem dwóch ważnych szlaków metabolicznych: syntezy kinureniny i syntezy neuroprzekaźnika - serotoniny. Kinurenina to kluczowy składnik w syntezie wielu metabolitów (przede wszystkim kwasów kinureninowych i chinolinowych). Jej rolą jest m.in. ochrona siatkówki oka przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV.  Poza tym L-tryptofan bierze także udział w syntezie niacyny oraz melatoniny – związku regulującego rytm dobowy. 

Najczęściej wymieniane objawy niedoboru tryptofanu to spadek nastroju. Warto jednak podkreślić, że z uwagi na jego odpowiednią podaż w diecie, problem dotyczący niewystarczającej ilości tego składnika w ustroju nie zagraża większości z nas.

Tryptofan – zapotrzebowanie

Zapotrzebowanie na tryptofan, zgodnie z danymi płynącymi z literatury medycznej, wynosi według różnych źródeł 250 mg/dzień lub 450 mg/dzień. Z kolei średnie spożycie tego składnika wraz z dietą szacowane jest na 900-1000 mg dziennie (3,5-6mg/kg masy ciała). 

Tryptofan - gdzie występuje

Warto się zatem dowiedzieć, gdzie występuje tryptofan. Jego źródłem w diecie są takie produkty, jak:

 • Indyk;
 • Kurczak;
 • Tuńczyk;
 • Ser;
 • Białka jaj;
 • Pieczywo pszenne;
 • Banany;
 • Suszone śliwki;
 • Mleko;
 • Owies;
 • Orzeszki ziemne;
 • Czekolada.

L-tryptofan to także składnik licznych suplementów, w których występuje samodzielnie lub w połączeniu z innymi substancjami.

Tryptofan -kiedy brać?

W tym miejscu nasuwa się pytanie, na co pomaga tryptofan i kiedy go brać? Powszechnie uznaje się, że związek ten sprzyja regulacji snu, a także wywiera działanie uspokajające oraz poprawia odporność na stres.  Wskazują na to także niektóre z badań. Tabletki tryptofanu mogą być również pomocne w obniżaniu nasilonego apetytu na słodycze. Jest to szczególnie przydatne w przypadku osób planujących zrzucić nadprogramowe kilogramy. 

Należy oczywiście wspomnieć o jego działaniu sprzyjającym poprawie nastroju. Niektóre z badań wskazują, że 5-hydroksytryptofan posiada duży potencjał jeśli chodzi o łagodzenie objawów depresji. W przypadku osób, które odczuwają okresowy spadek nastroju lub niepokój, właściwości tryptofanu mogą okazać się pomocne. 

Tryptofan – dawkowanie

Dawkowanie tryptofanu uzależnione jest od potrzeb oraz wskazań. W 2016 roku za bezpieczną dawkę progową ustalono 4,5 g/dzień. Warto jednak pamiętać, że w przypadku diety zapewniającej właściwą podaż tego składnika, nie ma potrzeby go dodatkowo suplementować. 

Tryptofan – jak długo stosować?

Na podstawie doniesień płynących z badań, można stwierdzić, że suplementacja L-tryptofanu w proszku lub tabletkach jest bezpieczna, jeśli nie przekracza okresu 3 tygodni. Brak badań, które określałyby bezpieczeństwo stosowania tego związku przez dłuższy czas. 

Tryptofan – skutki uboczne

Zbyt duże dawki tryptofanu mogą niekiedy wywoływać pewne działania niepożądane, takie jak: senność, bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunkę, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, suchość w ustach.

Tryptofan – przeciwwskazania

Główne przeciwwskazania do stosowania tryptofanu w formie suplementów diety dotyczą m.in. jednoczesnego przyjmowania leków przeciwdepresyjnych lub psychotropowych. Z uwagi na brak danych odnośnie bezpieczeństwa jego stosowania (poza dietą) i wpływu na zdrowie u kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią, nie jest wskazane przyjmowanie w obu tych grupach. Przyszłym mamom zaleca się jednak specjalnie skomponowane multiwitaminy, które zapobiegają ewentualnym niedoborom. W doborze odpowiedniego preparatu zwykle pomaga lekarz ginekolog. 

Tryptofan dla dzieci

Bardzo często można się spotkać z pytaniem, czy tryptofan dla dzieci wskazany jest w postaci suplementów. Jeśli jadłospis dziecka jest urozmaicony, a w diecie znajdują się produkty zawierające tryptofan, nie ma konieczności dodatkowego podawania go w postaci suplementów diety. 

Bibliografia:

 1. Richard DM, Dawes MA, Mathias CW, Acheson A, Hill-Kapturczak N, Dougherty DM. L-Tryptophan: Basic Metabolic Functions, Behavioral Research and Therapeutic Indications. Int J Tryptophan Res. 2009; 23;2:45-60.
 2. Friedman M. Analysis, Nutrition, and Health Benefits of Tryptophan. Int J Tryptophan Res. 2018;11:1178646918802282. 
W kategorii: SUPLEMENTACJA