UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Mity na temat kreatyny

23521 Views

Na temat kreatyny jest wiele mitów, w które nadal wierzymy. Warto jednak pamiętać, że już samo to, że kreatyna jest silnym anabolikiem sprawia, że stajemy się podejrzliwi. A jest tak dlatego, że anaboliki najczęściej kojarzą nam się z środkami dopingującymi, które są niedozwolone i mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Czas więc poznać największe mity na temat kreatyny.

Kreatyna jest sterydem

Jest to mit, który negatywnie wpływa na opinie tego preparatu. Ze względu na to, że jest ona tak często wybieranym suplementem diety wielokrotnie została przebadana. Wyniki badań nigdy nie wykazały, że kreatyna jest sterydem, czy ma negatywne działanie na nasze zdrowie. Jest to przebadany suplement diety bezpieczny dla sportowców i osób aktywnych fizycznie.

Kreatyna może szkodzić nerkom i wątrobie

Pewnie nie jeden raz słyszeliście o tym, że spożywanie kreatyny może być niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ negatywnie wpływa na pracę wątroby i nerek. Takie podejrzenie co do działania kreatyny może wynikać z tego, że po jej przyjęciu w organizmie wzrasta poziom kreatyniny Jednak badania wykazują, że nie ma to wpływu na zdrowie i funkcjonowanie nerek, czy wątroby.

Trzeba jednak być ostrożnym przy stosowaniu tego suplementu. Należy spożywać go z określonych, zalecanych dawkach i tylko one  będą miały pozytywny wpływ na nasz organizm. Jeśli przez dłuższy czas będziemy spożywać kreatynę w nadmiarze, to może dojść do obciążenia pracy nerek. Do tego jednak nie dochodzi często.

Kreatyna może prowadzić do odwodnienia

Nie jest to prawda. Przy kreatynie, zaleca się spożywanie większej ilości wody. Jednak jest to naturalne. Przy wysiłku fizycznym nasz organizm zaczyna podnosić temperaturę ciała, przez co zaczyna się produkcja potu, by nas ochłodzić i unormować temperaturę. Jednak w tym samym czasie organizm traci cenne zapasy wody i elektrolitów.

To może doprowadzić do odwodnienia, zmniejszenia siły i energii, a w skrajnych przypadkach do omdlenia. To jednak nie są skutki uboczne stosowania kreatyny, a nieprawidłowego nawodnienia ciała podczas aktywności fizycznej. Pamiętaj więc, by podczas ćwiczeń zawsze mieć przy sobie butelkę z wodą mineralną.

Kreatyna nie powinna być spożywana z kofeiną

Wiele osób aktywnych fizycznie sięga po taki suplement diety, jak kofeina. Jest to preparat, który wspiera pracę mózgu, dodaje energii i zmniejsza uczucie zmęczenia. Jest również wielu sportowców, którzy sięgają w tym samym czasie po kreatynę. Jej zadaniem jest zwiększenie energii i naszej wytrzymałości siłowej.

Dzięki tej odżywce możemy wykonywać więcej powtórzeń, wydłużyć czas treningu, a tym samym podnieść jego efektywność. A co jeśli zdecydujemy się na połączenie tych dwóch suplementów diety? Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Kofeina jest składnikiem naturalnym, który znajduje się w kawie, herbacie i innych napojach. Nie trzeba więc z niej rezygnować, jeśli zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie dodatkowej suplementacji kreatyną.

W kategorii: SUPLEMENTACJA
Paula Banot

Vice Mistrzyni Świata, Vice Mistrzyni Europy, Mistrzyni Polski w kategorii Bikini Fitness. Specjalizuję się w kształtowaniu kobiecej sylwetki, pozbywaniu się niechcianej tkanki tłuszczowej, jak i w budowaniu masy mięśniowej. Ze sportem związana jestem od najmłodszych lat, zawsze był on obecny w moim życiu, stąd wybór AWF’u, jako uczelni wyższej. Uczestnictwo w zawodach sportów sylwetkowych, pozwoliło mi mocno zagłębić się w teorię i praktykę pracy, nad kobiecym ciałem. Mimo moich dużych osiągnieć sportowych na arenie międzynarodowej uważam, że moim największym osiągnięciem jest to, że mogę wykonywać pracę, która jest moją pasją.