UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Magnez – działanie, właściwości i dawkowanie

23661 Views

Magnez jest substancją niezbędną dla prawidłowej pracy naszego organizmu. Bierze on udział w niemal 300 procesach biologicznych. Ma on wiele właściwości prozdrowotnych, a przez nieprawidłowo zbilansowaną dietę i zaburzenia w pracy układu pokarmowego może dojść do jego niedoboru. Jakie właściwości i działanie ma ten pierwiastek chemiczny i jak należy go dawkować?

Magnez – działanie i właściwości

Pierwiastek ten bierze udział w licznych procesach biochemicznych w organizmach żywych. Odpowiada on za utrzymanie prawidłowego funkcjonowania niemal wszystkich układów i ma wpływ na zachowanie wysokiej kondycji umysłowej, fizycznej oraz emocjonalnej. Jest to pierwiastek, którego obecność jest konieczna jeśli chcemy, by układ odpornościowy, mięśniowy i nerwowy pracowały na odpowiednim poziomie.

Magnez ma wpływ na funkcjonowanie układu kostnego oraz wspomaga prawidłową pracę serca. Jest to również składnik odżywczy, który ma niezastąpiony wpływ na kondycję mózgu. Wspiera proces przepływu bodźców między komórkami nerwowymi, zmniejsza uczucie zmęczenia i poprawia koncentracje. Pierwiastek ten jest szczególnie ważny dla osób aktywnych fizycznie.

Przy treningach podczas, których pije się dużo płynów może dojść do wypłukania magnezu z organizmu. A jego niedobór może przyczynić się do zmniejszenia wytrzymałości mięśni oraz powodować zwiększenie się intensywności skurczy. Warto więc zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę, która dostarczy do organizmu odpowiednie dawki pierwiastka, a jeśli codzienna dieta nie będzie wystarczająca, warto sięgnąć po odżywki.

W jakich produktach występuje magnez?

Jednym z największych źródeł magnezu są warzywa. I to właśnie z nich nasz organizm przyswaja największe dawki tego pierwiastka. Możemy go szukać w:

 • Bananach,
 • Awokado,
 • Morelach – najlepiej wybierać te suszone,

Magnez znajduje się również w wysokich dawkach w:

 • Migdałach,
 • Orzechach nerkowca,
 • Soi,
 • Tofu,
 • Nasionach roślin strączkowych.
 • Brązowym ryżu,

Warto jednak pamiętać, że ilość magnezu w produktach spożywczych zmniejsza się jeśli poddawane są one obróbce termicznej. Tak więc najlepiej spożywać warzywa i owoce na surowo, by zachowały one jak największe dawki składników odżywczych.

Objawy i przyczyny niedoboru magnezu

O ile przedawkowanie magnezu nie zdarza się często, ponieważ nasz organizm wydala nadmiar tego pierwiastka wraz z moczem lub potem, to o niedobór niezwykle łatwo. Przyczyną niedoboru magnezu najczęściej są intensywna praca umysłowa lub aktywność i praca fizyczna. Do niedoborów może dojść również przez nadużycie alkoholu lub kofeiny, ponieważ są to napoje, które wypłukują magnez z organizmu. U osób przebywających na diecie odchudzającej również może dojść do tego stanu. Jest to prawdopodobne u osób, które żyją w długotrwałym stresie. Łatwo jest zdiagnozować niedobór magnezu. Pojawiają się przy nim takie objawy, jak:

 • Uczucie ciągłego zmęczenia,
 • Bezsenność,
 • Problemy z koncentracją,
 • Trudności z pamięcią,
 • Drażliwość,
 • Przygnębienie,
 • Wahania nastrojów,
 • Częste skurcze mięśni,
 • Drganie powiek,
 • Kołatanie serca.

Magnez, a picie kawy

Każdego ranka miliony ludzi zaczynają dzień filiżanką kawy. Zyskała ona swoją ogromną popularność, nie tylko dzięki swoim walorom smakowym, ale także ze względu na powszechnie znane właściwości pobudzające aktywność psychofizyczną. 

Oprócz krótkofalowych skutków, regularne picie kawy pozwala zapobiegać groźnym chorobom takim jak cukrzyca typu 2, czy choroba Alzheimera. Pobudzającej kofeinie w ziarnach kawy towarzyszy  ok. 900 innych substancji chemicznych, do których należą:

 • kwasy organiczne,
 • olejki eteryczne,
 • witaminy,
 • polifenole,
 • diterpeny.

Kawa jest świetnym przykładem tego, jak wiele mitów jest zakorzenionych w naszych głowach. Utarło się chociażby przekonanie, że regularne picie kawy może przyczynić się do wystąpienia niedoborów magnezu. Czy taka zależność jest faktycznie prawdziwa?

Za niekorzystny wpływ kawy na poziom magnezu odpowiadać może kofeina wykazująca działanie moczopędne. W jednym z badań wykazano, że zwiększa ona wydalanie z ustroju pierwiastków właśnie takich jak wapń i magnez. W rozważaniach nad wpływem kofeiny na stan nawodnienia organizmu musimy wziąć jednak pod uwagę aspekt stosowanej dawki. Jej działanie moczopędne obserwowane jest zazwyczaj w przypadku wysokich dawek przekraczających 500 mg na dobę (3-4 kawy). Picie mniejszych ilości nie wpływa zatem istotnie na ten obszar fizjologiczny.

Jak dawkować magnez?

To wszystko zależy od potrzeb danej osoby. Najlepiej zastosować się do stosowania zalecanego przez producenta. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku sportowców ponieważ wykazują oni dużo większe zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Przyjmowanie specjalistycznego preparatu UNS ZINMAG 6, który zawiera 450 mg magnezu w jednej dawce, bezpośrednio po treningu, lub tuż przed snem nie tylko uzupełni straty tego pierwiastka powstałe podczas ciężkiego treningu, ale również dostarczy go w ilości potrzebnej komórkom mięśniowym do wzrostu.

W kategorii: ZDROWIE
Paula Banot

Vice Mistrzyni Świata, Vice Mistrzyni Europy, Mistrzyni Polski w kategorii Bikini Fitness. Specjalizuję się w kształtowaniu kobiecej sylwetki, pozbywaniu się niechcianej tkanki tłuszczowej, jak i w budowaniu masy mięśniowej. Ze sportem związana jestem od najmłodszych lat, zawsze był on obecny w moim życiu, stąd wybór AWF’u, jako uczelni wyższej. Uczestnictwo w zawodach sportów sylwetkowych, pozwoliło mi mocno zagłębić się w teorię i praktykę pracy, nad kobiecym ciałem. Mimo moich dużych osiągnieć sportowych na arenie międzynarodowej uważam, że moim największym osiągnięciem jest to, że mogę wykonywać pracę, która jest moją pasją.