UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Kwas pantotenowy - objawy niedoboru, źródła w diecie

17157 Views

Co to jest kwas pantotenowy?

Częściowo wytwarzana w jelitach witamina B5 pełni wiele ważnych funkcji. Występuje tak powszechnie, że z reguły ludzie nieświadomie zaspokajają swoje zapotrzebowanie na nią, jednak zdarza się, że dochodzi do niedoborów, czy to przez restrykcyjność diety, czy też choroby. Stąd warto znać ich oznaki i na czas wprowadzać niezbędne zmiany.

Spis treści:

Zobacz też: Co to jest kwas pantotenowy?

Jak działa kwas pantotenowy?

Podobnie do pozostałych witamin z grupy B, kwas pantotenowy rozpuszcza się w wodzie i wchłania w przewodzie pokarmowym. Wpływa między innymi na:

 • Metabolizm. To główna z jego funkcji, bo jest on niezbędny do produkcji koenzymu A, aktywnego w cyklu Krebsa w oddychaniu komórkowym. Co oznacza, że stanowi jeden z podstawowych elementów w procesie wytwarzania energii.
 • Produkcję acetylocholiny. Jako że jest ona neuroprzekaźnikiem, kwas pantotenowy okazuje się ważny dla funkcjonowania układu nerwowego, w tym dla stabilności nastroju.
 • Procesy regeneracji. Odpowiada za prawidłową kondycję zarówno skóry, jak i błon śluzowych, wzmacniając naturalne bariery organizmu i w ten sposób chroniąc przed zakażeniami. Ułatwia tym też wchłanianie witamin, które uszkodzenia śluzówki mogłyby skutecznie utrudniać.
 • Pigmentację włosów. Kwas pantotenowy sprawia, że stają się ciemniejsze. Bez niego wcześnie ulegają siwieniu.

Niedobór kwasu pantotenowego

Poza kolorem włosów, B5 wpływa na podstawowe funkcje organizmu. Jakie są więc objawy jego braków? Na pewno nie powszechne, ale to nie znaczy, że nie mogą wystąpić. Zalicza się do nich:

 • Ogólne osłabienie. Pojawia się, gdy zwalnia metabolizm.
 • Spadek masy ciała. Wiąże się z tym, że gospodarka energetyczna nie zachodzi w sposób efektywny, przez co trzeba zużywać rezerwy. Poza tym, jeśli błony śluzowe nie ulegają regeneracji, to gorzej wchłaniają się pokarmy.
 • Pieczenie stóp. To jeden z bardziej charakterystycznych objawów, jakie ma niedobór kwasu pantotenowego. Wynika z osłabienia procesów odnowy biologicznej, którego bardzo potrzebują podeszwy, mające częsty kontakt z podłożem, dociśnięte do niego ciężarem ciała.
 • Bóle brzucha. Jak również inne dolegliwości ze strony układu trawiennego, biorą się z zaburzeń regeneracji błon śluzowych, wyściełających cały przewód pokarmowy.
 • Skurcze mięśni kończyn. Nie mogą one prawidłowo funkcjonować bez witamin. Ponadto bywają degradowane w celu uzyskania energii z białek, gdy brakuje cukrów i tłuszczy przez nieprawidłowo zachodzący metabolizm.

Kwas pantotenowy - źródła

Żeby doprowadzić do jego niedoboru, dieta musiałaby się składać wyłącznie z niezdrowych produktów, pełnych tak zwanych pustych kalorii. Dlaczego? Bo niemal wszędzie można znaleźć kwas pantotenowy. Bogate w niego są:

 • Jaja. Ich żółtka mają za zadanie odżywić pisklę, stąd zawierają wiele ważnych substancji, w tym aż 4 mg B5. Odznaczają się też taką zaletą, że można robić z nich wiele różnych dań, codziennie zaspokajając zapotrzebowanie przy jednoczesnym utrzymywaniu urozmaiconej diety.
 • Wątróbka. Kolejnym z tych, jakie ma kwas pantotenowy źródła w pokarmach zwierzęcych, są wątroby, jako magazyn niezbędnych substancji.
 • Otręby. Jeśli chodzi o rośliny, otręby owsiane zawierają wiele korzystnie działających substancji.
 • Wzbogacane płatki śniadaniowe. Witamina B5 nie musi występować w czymś naturalnie, równie dobrze sprawdzą się wzbogacone nią produkty.

Zapotrzebowanie na kwas pantotenowy naprawdę łatwo zaspokoić, nawet nieświadomie, bo znajduje się on w wielu rodzajach zbóż, grzybów, mięsa i ryb. Jest potrzebny w prawidłowym przebiegu metabolizmu, bo aktywuje syntezę niezbędnego koenzymu. Ponadto wspiera regenerację błon śluzowych. Stąd wśród objawów jego niedoboru znajdują się osłabienie i dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

W kategorii: ZDROWIE