UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Kwas foliowy dla kobiet w ciąży

19056 Views

Wpływ kwasu foliowego na przebieg ciąży

Spośród wszystkich witamin, B9 jest najważniejsza przy planowaniu powiększania rodziny, bo na wiele sposobów odpowiada ona za prawidłowy rozwój płodu. Jak konkretnie działa kwas foliowy? Na co się sprawdzi? Jakie są objawy niedoboru i kiedy warto go uzupełnić?

Spis treści:

Zobacz też: Waga w ciąży - jaki jest prawidłowy przyrost wagi w ciąży?

Czemu trzeba przyjmować kwas foliowy w ciąży?

Każda substancja, która jest niezbędna dorosłemu człowiekowi, uczestniczy w prawidłowym rozwoju płodu. Za co odpowiada kwas foliowy w ciąży?

Wykształcenie cewy nerwowej w pierwszych czterech tygodniach życia płodu. Jest to najczęściej wymieniana funkcja witaminy B9, bo ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju fizycznego i umysłowego twojego dziecka. Bez niej może dojść do rozszczepu kręgosłupa. A powstaje ona w okresie, w którym możesz nie być świadoma, że już doszło do zapłodnienia, stąd warto sięgać po kwas foliowy jeszcze przed medycznym stwierdzeniem ciąży.

 • Wzrost tkanek. Jako że uczestniczy w przebiegu mitozy i mejozy, jest niezbędny do tego, by z zapłodnionej komórki jajowej rozwinął się bardziej złożony organizm.
 • Ochrona przed zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Badania wykazały, że niedobór kwasu foliowego zwiększa ryzyko na to, że u dziecka pojawią się objawy z tego spektrum.
 • Zmniejszenie ryzyka powikłań. Na odpowiednim poziomie, kwas foliowy w ciąży chroni między innymi przed stanem przedrzucawkowym u matki.

uns kwas foliowy

Zobacz: Kwas foliowy w kapsułkach

Pozostałe funkcje witaminy B9

Wynikają one głównie z tego, że witamina B9 uczestniczy w procesach syntezy, naprawy i metylacji DNA. Są one niezbędne do mnożenia się komórek, co z kolei umożliwia wszystkim narządom wykonywanie swojej pracy. Na co działa kwas foliowy? Jest to między innymi:

 • Produkcja erytrocytów. Czerwone krwinki są niezbędne do transportu tlenu, więc to bardzo ważna funkcja tej witaminy.
 • Ochrona przed anemią. Wynika ze wspomagania szpiku w wytwarzaniu komórek krwi.
 • Zmniejszenie stanów zapalnych. Kwas foliowy przed ciążą jest szczególnie ważny dla cierpiących na zespół policystycznych jajników, bo obniża markery CRP i tym samym łagodzi przebieg choroby.
 • Regulacja poziomu homocysteiny. Musi on być niski lub średni, żeby nie doszło do takich powikłań jak choroby serca, wylewy czy zawały.
 • Wspieranie pracy mózgu. Wykorzystuje się go przy leczeniu choroby Alzheimera i osób z upośledzeniem umysłowym. Ponadto zmniejsza ryzyko demencji.
 • Zwiększenie płodności. Z tego względu zaleca się przyjmować kwas foliowy przed ciążą, by zwiększyć szansę na udane zapłodnienie i zagnieżdżenie się zarodka w macicy.
 • Wspomaganie leczenia cukrzycy. Witamina B9 potrafi zmniejszyć insulinooporność, neuropatię i usprawnić gospodarkę glukozy.

Kwas foliowy - niedobór

Aby do niego nie doprowadzić, dorosły człowiek musi spożywać 400 µg na dobę. Kobiety ciężarne, karmiące i planujące zajść w ciążę - o 0,1-0,2 mg więcej. Maksymalna dawka wynosi 1 mg, chyba że cierpisz na padaczkę lub urodziłaś wcześniej dziecko z wadą cewy nerwowej. To czynniki ryzyka, przez które stosuje się aż 4 mg. Czym grożą braki? Jakie są skutki zaniedbań na tym polu?

 • Anemia. Objawia się ogólnym osłabieniem, zmęczeniem, zawrotami głowy, a wynika z obniżenia produkcji erytrocytów, która nie może zachodzić bez witaminy B9.
 • Wady rozwojowe płodu. Chodzi o wyżej wymieniony rozszczep kręgosłupa czy inne zniekształcenia cewy nerwowej, wpływające na okoliczne tkanki.
 • Choroby układu krążenia. Gdy w grę wchodzi kwas foliowy, niedobór grozi między innymi miażdżycą czy zawałami. Jest on absolutnie niezbędny w ich profilaktyce, bo reguluje stężenie homocysteiny.
 • Zaburzenia w układzie nerwowym. Czy to większe ryzyko choroby Alzheimera, czy depresji, wszelkie nieprawidłowości pracy mózgu mogą wynikać z braków B9 we krwi.

Kwas foliowy w ciąży ma kluczowe znaczenie, zarówno dla matki, jak i dla płodu. Chroni przed wystąpieniem zespołu przedrzucawkowego czy wad rozwojowych dziecka, takich jak rozszczep kręgosłupa, a ponadto zmniejsza ryzyko chorób układu krwionośnego, w tym anemii. Warto go suplementować już na etapie planowania potomstwa dla zwiększenia płodności.

W kategorii: ODCHUDZANIE