UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Waga w ciąży - jaki jest prawidłowy przyrost wagi w ciąży

23416 Views

Kontrola masy ciała w ciąży

Ciąża to czas, w którym zadajemy sobie mnóstwo pytań na temat naszego zdrowia i wyglądu. Niektóre z nich to tylko wątpliwości, spowodowane przez szaleństwo związane z hormonami. Lecz czasem rzeczywiście są jakieś powody do niepokoju. Dlatego warto znać takie rzeczy, jak prawidłowy przyrost wagi w ciąży - żeby nie martwić się na zapas, ale też móc reagować w razie potrzeby.

Upływ czasu a waga w ciąży - kalkulator tygodniowy

Istnieją pewne wskazania z podziałem na tygodnie, miesiące i trymestry, których jednak nie musimy trzymać się ściśle, bo organizm każdej z nas jest inny i często mamy jeszcze czas nadrobić straty. Na przykład, może zdarzyć się tak, że w danym tygodniu za dużo przytyjemy, ale ostatecznie dorównamy do miesięcznej normy. Niemniej warto się obserwować i zgłaszać lekarzowi swoje wątpliwości. Należy przy tym pamiętać, że zwykle w pierwszym trymestrze chudniemy z powodu zmian apetytu i mdłości, dlatego masę ciała porównuje się zawsze z wynikiem sprzed zajścia w ciążę, a nie najniższym, jaki udało nam się zobaczyć.

Do niej też odnosi się kalkulator wagi w ciąży. Narzędzie to sprawia, że nie musimy sprawdzać i zapamiętywać wszystkich norm po kolei, tylko możemy na bieżąco zerkać na to, ile w danym tygodniu powinnyśmy mieć kilogramów. Dobre jest to, że nie podaje jednej liczby, tylko przedziały.

Znaczenie BMI

Kalkulator wagi w ciąży uwzględnia współczynnik BMI z tego względu, że mając niedowagę (wynik od 17,0 do 18,49) powinnyśmy przytyć więcej niż osoby, które zaczynały z prawidłową masą ciała (18,5-24,99) czy nadwagą (25-29,99). Ale liczby te wahają się od 7kg do 18,2kg, więc większość kobiet dopuszcza przytycie 14-15kg jako coś, co są w stanie bez problemu "zrzucić" i doradzają innym. Trzeba jednak wiedzieć, że dla osoby z nadwagą górna granica wynosi 11,3kg, więc ta rada się nie sprawdzi. A każdy kilogram ma znaczenie zarówno dla komfortu psychicznego przyszłej mamy, jak i zdrowego rozwoju płodu.

Kiedy chcemy same obliczyć BMI, musimy podzielić masę ciała (w kilogramach) przez wzrost (wyrażany w metrach) podniesiony do kwadratu. Wtedy łatwiej nam będzie określić, czy powinnyśmy przytyć 7-11,3kg, 11,3-15,9kg czy 12,7-18,2kg w stosunku do masy ciała sprzed ciąży. Możemy to sobie podzielić na liczbę tygodni, by szacunkowo wyznaczyć, ile w danej chwili powinnyśmy ważyć. Chociaż lepiej brać pod uwagę tylko dwa trymestry, skoro w pierwszym chudniemy i trzeba to nadrobić. W tej kwestii każda z nas najlepiej zna swoje ciało. Potrafi zauważyć, kiedy zaczyna tyć, i ile czasu jej zostało na osiągnięcie prawidłowej wagi. Lub kiedy w drugą stronę nie trzyma się normy. W obu przypadkach, gdy mamy wątpliwości, należy udać się na wizytę do specjalisty.

Jak zatrzymać przyrost wagi w ciąży?

W zasadzie tycia nie da się wyłączyć. Kiedy dziecko rośnie, zyskujemy kolejne kilogramy. Można jednak kontrolować, by był to ciężar maleństwa, wód i błon płodowych, płynów ustrojowych i piersi, a nie nadmiar tkanki tłuszczowej. Jedyny zdrowy sposób, jak zatrzymać przyrost wagi w ciąży, to:

  • Jeść 5-6 małych posiłków, bo w diecie ważna jest regularność,
  • Kontrolować liczbę kalorii, by nie robić dużej nadwyżki,
  • Unikać słodyczy i niezdrowej żywności, a także zastąpić białe pieczywo ciemnym, by nie dostarczać pustych kalorii
  • Pić duże ilości wody, by zachodził metabolizm.

Waga w ciąży zawsze zmienia się w sposób indywidualny. Więcej osoby, które przed ciążą miały znaczną niedowagę, powinny w tym czasie przytyć, a te, których wskaźnik BMI był podwyższony, powinny zrzucić kilka kilogramów lub po prostu przybrać mniej.  Na szczęście można skontrolować, czy mieścimy się w normie dla danego tygodnia dzięki specjalnemu kalkulatorowi. A jeśli coś nas zaniepokoi zawsze warto dopytać o szczegóły naszego lekarza, który może z powodzeniem rozwiać wszelkie wątpliwości.

W kategorii: CIĄŻA I DZIECKO