UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Kolagen do picia - jak picie kolagenu wpływa na organizm?

26899 Views

W ostatnich latach na popularności zyskuje płynny kolagen. Wchłania się szybciej niż kapsułki, a także mieści większą ilość substancji odżywczych, dzięki czemu jest bardziej wydajny. Kiedy i czy warto rozważyć suplementację kolagenem w płynie? Odpowiedź czeka w artykule.

Kolagen jako suplement diety

Kolagen dostępny jest w różnych postaciach, np. w suplementach diety lub w kremach do twarzy. Suplementy diety z kolagenem to przede wszystkim kapsułki, ale nie tylko. Coraz chętniej wybierane są preparaty do picia, np. gotowy kolagen w płynie lub w proszku do rozrabiania w wodzie. Różnica między kolagenem w kapsułkach, a tym w płynie polega na przyswajalności. Kolagen do picia zazwyczaj jest lepiej przyswajalny przez organizm i dostarcza większej ilości składników wykazujących korzystne działanie. Z kolei kolagen w kapsułkach będzie neutralny w smaku, a dla niektórych może być wygodniejszą formą do spożycia.

Kolagen w płynie

Właściwości kolagenu w płynie zależą od tego, z czego został zrobiony i z jakimi dodatkami. Przykładowo płynny kolagen rybi jest prawdopodobnie najlepiej przyswajalny i dobrze działa na włosy, skórę i paznokcie. Kolagen wołowy czy wieprzowy jest gorzej wchłaniany i polecany głównie w problemach z układem kostno-stawowym. Różnią się też opakowania i składy. Jedne firmy oferują gotowe napoje, inne rozpuszczalne proszki. Niezależnie od firmy  kolagen do picia ma za zadanie dostarczać białko, które wraz z wiekiem jest produkowane w coraz mniejszej ilości, a w konsekwencji stymulować odbudowę włókien kolagenowych. Kolagen w płynie może zmniejszać pięć objawów związanych z procesami starzenia lub przeciążenia. Kolagen wpływa na:

 • zmarszczki,
 • cellulit,
 • wypadanie włosów,
 • bóle stawów,
 • łamliwość paznokci.

Jednakże potrzeba czasu, aby zauważyć takie efekty picia kolagenu. W kuracji liczy się jego regularne przyjmowanie.

Kolagen do picia dostępny jest w trzech formach: 

 • napój,
 • shot/drink,
 • proszek do rozpuszczania w wodzie (pakowany w saszetki, tabletki musujące, kapsułki).

Wybór formy kolagenu to kwestia wygody, ponieważ w każdej kategorii są zarówno produkty niskiej jakości, jak i te warte swojej ceny. Aby je porównać, należy przed dokonaniem wyboru:

 • Przeliczyć koszt dziennej dawki - opakowania zawierają zwykle 30 tabletek czy saszetek, a butelki 750ml mieszanki do samodzielnego podziału.
 • Sprawdzić pochodzenie i formę kolagenu - rodzaj białka wciąż się liczy (rybie, wołowo, wieprzowe).
 • Zwrócić uwagę na zawartość składników odżywczych przy czytaniu składu - przykładowo biotyna działa korzystnie na rzecz urody. Wspierająco działają również: witamina E, C, A, koenzym Q10 oraz kwas hialuronowy.
 • Zwrócić uwagę na masę cząsteczek - im niższa, tym lepiej przyswajalny preparat.
 • Zastanowić się nad planowanymi wyjazdami - bardziej kompaktowe są rozpuszczalne formy, dzięki czemu lepiej sprawdzą się w podróży niż 750ml butelka napoju. Jeśli więc dużą część życia spędzasz w rozjazdach, gotowy płynny kolagen do picia raczej ci się nie opłaci.

Jak dawkować kolagen do picia w płynie?

Przyjmowanie kolagenu należy dostosować do wieku oraz celu suplementacji. Nie należy przekraczać dawek zalecanych przez producentów, które umieszczone są na opakowaniach kuracji kolagenowych. W zależności od powodu suplementacji czas kuracji może trwać kilka miesięcy, np. w przypadku poważnej kontuzji. Najczęściej stosowane dawki kolagenu to ok. 4-5g (4000-5000 mg) dziennie, ale można zakupić również wysokiej jakości preparaty, które dostarczają nawet 8g (8000 mg) kolagenu. 

Smak kolagenu

Na jakość preparatów kolagenowych wpływa również smak, który umożliwia przyjęcie odpowiedniej dawki z przyjemnością. Dotyczy to szczególnie kolagenu rybiego. Kolagen rybi do picia może mieć specyficzny posmak dlatego poprawa jego smaku może okazać się konieczna. Na rynku dostępne są różne smaki, np. mango, truskawka, matcha, a nawet czekolada. Dostępny jest również kolagen bezsmakowy, którego zaletą jest to, że można dodać go do kawy lub koktajlu i nie zmieniać smaku potrawy. 

Aktywne składniki kolagenu do picia

Preparaty kolagenowe są zazwyczaj wzbogacone o składniki aktywne. Najczęściej można spotkać połączenie kolagenu z witaminą C lub kolagenu z kwasem hialuronowym. Witamina C wpływa na prawidłowy proces syntezy kolagenu, a kwas hialuronowy wzmacnia właściwości nawilżające. Kolagen łączony jest bardzo często z siedmioma innymi składnikami:

 • koenzymem Q10, 
 • witaminą A,
 • witaminą E,
 • biotyną, 
 • selenem, 
 • cynkiem,
 • kurkuminą.

Suplementy diety z kolagenem i wspomnianymi składnikami zazwyczaj wzmacniają proces odnowy skóry, włosów i paznokci. Dodatek antyoksydantów, takich jak kurkumina czy selen wpływa dodatkowo na stan zapalny i poprawia wygląd skóry. 

Wchłanianie i efektywność kolagenu do picia

Kolagen do picia jest lepiej wchłaniany, dzięki czemu jego efektywność jest znacznie lepsza. Związane jest to z procesem hydrolizy, w którym duże cząstki białka kolagenowego są rozkładane do mniejszych peptydów. Białka rozłożone na krótsze łańcuchy peptydowe lepiej się trawią i wchłaniają w organizmie. Kolagen, tak jak każde inne białko w procesie trawienia rozkłada się do krótkich peptydów i aminokwasów, które są wykorzystywane przez organizm. Hydrolizowany kolagen jest już w pewnym stopniu “przerobiony” i łatwiej skorzystać z jego składników przez organizm. Wybierając kolagen warto zwrócić uwagę na masę cząsteczkową kolagenu. Im mniejsza masa cząsteczkowa, tym lepiej wchłaniany kolagen. Z tego względu przewagę nad jakością zawsze będzie miał hydrolizat. 

Kto powinien rozważyć picie kolagenu?

Kolagen polecany jest przede wszystkim osobom po 25. roku życia, które mają szansę spowolnić proces starzenia się organizmu wynikający z mniejszej produkcji kolagenu. Poza tym kolagen polecany jest:

 • osobom starszym,
 • kobietom w czasie menopauzy,
 • sportowcom zawodowym oraz trenujących rekreacyjnie,
 • osobom pracującym fizycznie lub w trudnych warunkach, np. silnym nasłonecznieniu,
 • osobom chcącym poprawić wygląd skóry od wewnątrz.

Osoby chorujące przewlekle (np. na łuszczycę, toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów), kobiety w ciąży lub karmiące piersią oraz osoby przyjmujące leki na stałe powinny bezwzględnie skonsultować się z lekarzem w związku z planowaną suplementacją kolagenem. 

Podsumowanie

Kolagen do picia jest bardzo dobrze przyswajalny i może działać korzystnie na skórę, włosy, paznokcie, a także kości i stawy. Kolagen w płynie jest wygodny w stosowaniu, a duża dostępność smaków umożliwia ciekawe urozmaicenie jadłospisu. Wybierając kolagen warto zwrócić uwagę na jego pochodzenie, a także masę cząsteczkową i ilość kolagenu w proponowanej porcji. 

Bibliografia:

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11071580/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835901/
 3. Gauza M. i wsp.: WŁAŚCIWOŚCI PREPARATÓW KOLAGENOWYCH ZE SKÓR RYB POZYSKIWANYCH METODĄ KWAŚNEJ HYDRATACJI. Nowiny Lekarskie 2010,
 4. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, lek w polsce, VOL 29 NR 11/12’19 (342/343)
 5. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen - struktura oraz zastosowanie
 6. w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetol Med Kosmetol 2012; 2(1): 14-20
 7. Tomaszewicz W., Klawe J., WYBRANE METODY BADANIA SKUTECZNOŚCI KOLAGENU W ODNIESIENIU DO STANU WŁOSÓW I SKÓRY
 8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37064452/
 9. Khatri M, Naughton RJ, The effects of collagen peptide supplementation on body composition, collagen synthesis, and recovery from joint injury and exercise: a systematic review. Amino Acids. 2021
W kategorii: ZDROWIE
Izabela Daniel-Kalicka

mgr Izabela Daniel-Kalicka - Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Warszawie na kierunku dietetyka. Autorka książki "Zdrowe smaki BLW. Jak nakarmić całą rodzinę, nie spędzając dużo czasu w kuchni", a także propagatorka zdrowego podejścia do odżywiania. W przeszłości dietetyczka członków kadry narodowej w kick-boxingu, aktualnie stawiająca na specjalizację z zakresu żywienia niemowląt i małych dzieci. Uczestniczka wielu szkoleń i kursów z zakresu dietetyki klinicznej, sportowej i pediatrycznej. Więcej informacji znajdziesz na: www.zdrowe-smaki.pl, a także Instagramie: @zdrowe_smaki_blw.