Krwiściąg lekarski to roślina powszechnie występująca na wielu kontynentach. Rośnie na łąkach gdzie skrywa w sobie wiele prozdrowotnych substancji. W medycynie ludowej znany jest od wielu lat i pomaga na uciążliwe dolegliwości zdrowotne. Z artykułu dowiesz się na co działa krwiściąg lekarski oraz jak go stosować.
Krwiściąg lekarski właściwości
Co to jest krwiściąg lekarski? Roślina krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis L.) to bylina należąca do rodziny różowatych. Roślina ta powszechnie rośnie w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Występowanie krwiściągu lekarskiego w Polsce jest uznawane za “średnio pospolite”. Krwiściąg osiąga do metra wysokości, rośnie na nagiej łodydze i charakteryzuje się obecnością burgundowych drobnych kwiatów, które kwitną od czerwca do września.
Właściwości lecznicze krwiściągu lekarskiego wynikają z jego wartości odżywczej. Krwiściąg lekarski charakteryzuje się wysoką zawartością substancji aktywnych, między innymi: flawonoidów, garbników, saponin, kwasów fenolowych oraz tanin - substancji powszechnie wchodzących w skład, np. suplementów na odporność. Surowcem zielarskim jest kłącze oraz części nadziemne. Dzięki wspomnianym składnikom, uważa się, że właściwości lecznicze krwiściągu lekarskiego to między innymi:
- antyoksydacyjne,
- przeciwzapalne,
- przeciwbakteryjne (np. w przypadku gronkowca złocistego),
- przeciwwirusowe,
- obkurczające na naczynia krwionośne,
- ściągające,
- hamujące krwawienia,
- przyspieszające gojenie się ran,
- hamujące wydzielanie łoju,
- neuroprotekcyjne.
Krwiściąg lekarski znajduje zastosowanie w różnych jednostkach chorobowych.
Krwiściąg lekarski na co działa?
Działanie krwiściągu lekarskiego pozwala na wprowadzenie go jako uzupełnienie terapii różnych dolegliwości i chorób. Krwiściąg w zależności od formy stosowania (zewnętrznie lub wewnętrznie) może wpłynąć na poprawę jakości zdrowia w jednostkach chorobowych i dolegliwościach, takich jak:
- choroba wrzodowa,
- hemoroidy,
- żylaki,
- nieżyt układu pokarmowego,
- infekcje układu moczowo-płciowego,
- trądzik,
- przetłuszczające się włosy.
Inną znaną i cenioną rośliną zielną jest wrotycz. Właściwości wrotyczu są bardzo ciekawe i były pomocne w wielu dolegliwościach, aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj: Wrotycz - właściwości, działanie, dawkowanie.
Krwiściąg lekarski zastosowanie
Zastosowanie krwiściągu lekarskiego związane jest z właściwościami leczniczymi. Stosuje się go głównie w celach leczniczych, np. w przypadku zakażenia gronkowcem złocistym czy wspomnianych wyżej hemoroidach i żylakach. Zastosowanie krwiściągu lekarskiego zależne będzie od problemu na który ma on pomóc, może być zewnętrzne lub wewnętrzne.
Poza zastosowaniem leczniczym, krwiściąg może być wykorzystywany w kulinariach. Używa się go w celu przygotowania sałatek oraz zup, a także wykorzystuje się go jako roślinę ozdobną. Ciekawostką krwiściągu lekarskiego jest również to, że jest on pokarmem dla owadów zagrożonych wyginięciem, np. motyla Błyszczka zosimi.
Poznaj również ciekawostki związane z właściwościami lepiężnika różowego: Lepiężnik różowy - właściwości, występowanie, zastosowanie.
Krwiściąg lekarski jak stosować?
Tak jak już wspomniano, krwiściąg lekarski może być stosowany zewnętrznie oraz wewnętrznie. Forma stosowania zależna będzie od przyczyny problemu. Krwiściąg lekarski do picia (np. krwiściąg lekarski herbata, nalewka lub odwar) pomocny będzie w problemach trawiennych oraz krwawieniach. Z kolei krwiściąg lekarski stosowany zewnętrznie znajdzie znacznie szersze zastosowanie. W takiej sytuacji krwiściąg może być pomocny w problemach takich jak: rany, nadżerki, zmniejsza obrzęki, obniża stan zapalny, a także zapobiega przetłuszczaniu się włosów oraz wpływa na trądzik. Można stosować również płukanki w przypadku stanów zapalnych gardła i jamy ustnej.
Gdzie kupić krwiściąg lekarski? Krwiściąg lekarski dostępny będzie w sklepach zielarskich oraz ze zdrową żywnością. Nietrudno go znaleźć w sklepach stacjonarnych oraz online. Cena krwiściągu lekarskiego mieści się w przedziale 4-10 zł za 50g ziela (herbaty i nie tylko).
Krwiściąg lekarski dawkowanie
Dawkowanie krwiściągu lekarskiego zależne jest od konkretnego preparatu. W przypadku odwarów krwiściągu lekarskiego zaleca się picie w ilości 15-30 ml 3 razy dziennie. Każde dawkowanie w celach leczniczych warto uzgodnić z farmaceutą lub lekarzem.
Krwiściąg lekarski przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z krwiściągiem lekarskim jest ciąża i laktacja. Krwiściąg lekarski nie powinien być również stosowany przez małe dzieci oraz osoby cierpiące na zakrzepicę. Możliwe jest wystąpienie skutków ubocznych związanych z problemami żołądkowo-jelitowymi.
Krwiściąg lekarski może być ciekawym uzupełnieniem codziennej zdrowej diety (pełnej witamin i składników mineralnych). Może to być pomocne w walce z niektórymi jednostkami chorobowymi oraz dolegliwościami, np. skórnymi.
Bibliografia:
- Gawron-Gzella A., Witkowska-Banaszczak W. i wsp.: Chemical composition, antioxidant and antimicrobial activities of Sanguisorba officinalis L. extracts. Pharmaceutical Chemistry Journal, 2016
- Jang E., Inn K., i wsp: Phytotherapeutic Activities of Sanguisorba officinalis and its Chemical Constituents: A Review. The American Journal of Chinese Medicine, 2018
- https://atlas-roslin.pl/gatunki/Sanguisorba_officinalis.htm