UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jakie właściwości ma lepiężnik różowy?

949 Views

Lepiężnik różowy to kolejna roślina znana ze swoich właściwości zdrowotnych już od dawnych czasów średniowiecza. Działanie lepiężnika różowego związane jest z łagodzeniem alergii, regulacją układu pokarmowego oraz niwelowaniem migrenowych bólów głowy. Co to jest i jakie właściwości ma lepiężnik różowy? Odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule.

Lepiężnik różowy właściwości

Lepiężnik różowy, czyli inaczej mówiąc Petasites hybridus (L.) to powszechnie występująca w Europie roślina, która zachwyca swoim wyglądem. Lepiężnik różowy ma grubą, czerwonawą łodygę, na której rosną różowe łuski po czasie zmieniające kolor na zielony. Lepiężnik charakteryzuje się obecnością drobnych liści łodygowych oraz liści odziomkowych, które wyrastają z kłącza. Liście Petasites hybridus (L.) są jednymi z największych liści wśród roślin dziko rosnących, ponadto to właśnie one (razem z kłączem) są pożądanym surowcem zielarskim wspierającym funkcjonowanie organizmu człowieka. 

Właściwości lecznicze lepiężnika różowego związane są z obecnością cennych składników odżywczych, między innymi: flawonoidów, minerałów, olejków eterycznych, seskwiterpenów oraz inuliny i alkaloidów pirolizydynowych. Lepiężnik bardzo dobrze znany jest w medycynie naturalnej od wieków. Wykorzystywano go w różnych celach terapeutycznych, a w dzisiejszych czasach wiele z nich popartych jest wiedzą naukową i badaniami. 

Jakie są właściwości lepiężnika różowego?

 • przeciwalergiczne, łagodzące alergię wziewną i jej objawy,
 • rozkurczające na układ oddechowy, moczowo-płciowy i pokarmowy,
 • napotne,
 • moczopędne,
 • żółciopędne,
 • wspierające trawienie (sprawdź suplementy na odchudzanie),
 • uspokajające,
 • niwelujące migrenę.

Właściwości lepiężnika różowego są różnorodne i pomocne w wielu dolegliwościach. Najwięcej korzyści z jego stosowania mogą zauważyć osoby mierzące się z problemami układu oddechowego oraz pokarmowego. 

Lepiężnik różowy występowanie

Lepiężnik różowy to roślina dość powszechnie występująca w praktycznie całej Europie (poza Skandynawią) oraz w rejonach Bliskiego Wschodu i Kaukazu. W przeciwieństwie do łoczydła apulijskiego (przeczytaj: Łoczydło apulijskie - właściwości, zastosowanie) lepiężnik różowy występuje również w Polsce, szczególnie w Karpatach. Nie sposób go nie zauważyć. Lepiężnik rośnie w skupiskach, jego liście są bardzo duże, a kwiaty piękne i w wyrazistym kolorze, z pewnością nie da się przejść obok niego obojętnie. 

Lepiężnik różowy zastosowanie

Zastosowanie lepiężnika różowego jest wszechstronne. Zgodnie z aktualną wiedzą naukową oraz medycyną ludową lepiężnik będzie działał wspierająco w chorobach dróg oddechowych (w trudnościach w oddychaniu, kaszlu), alergiach (katarze siennym, astmie), migrenie i problemach, np. bolesnych skurczach układu pokarmowego czy moczowo-płciowego. 

Preparaty z lepiężnikiem różowym to np. kapsułki i tabletki. Można dostać go również w postaci ziela do przyrządzania naparów, np. formie kłącza ciętego lub w proszku. Z kłącza ciętego i w proszku można przyrządzać herbatę z lepiężnika różowego, a także napar czy intrakt. Poza kłączem dostępne są również liście i korzeń.

Przeczytaj również: krwiściąg lekarski - właściwości, zastosowanie, dawkowanie.

Lepiężnik różowy - gdzie kupić?

Tabletki i kapsułki z lepiężnikiem różowym można zakupić przez Internet lub stacjonarnie w sklepach zielarskich oraz z suplementami diety (sprawdź suplementy na zdrowie). Polecany jest na choroby układu oddechowego (np. lepiężnik różowy na astmę), migrenę i wiele innych. Cena lepiężnika różowego w kapsułkach wynosi ok. 20-30 zł za 90 kapsułek. Poza kapsułkami można zakupić również kłącze cięte i w proszku, a także liście i korzeń lepiężnika różowego. Ceny wahają się w przedziale 10-13 zł za 100g. Dawkowanie (ilość i czas trwania) lepiężnika zależne jest od formy suplementacji. Nie należy przekraczać dawki proponowanej na opakowaniu, a w miarę możliwości skonsultować stosowanie z lekarzem i/lub farmaceutą.

Lepiężnik różowy skutki uboczne

Stosowanie lepiężnika różowego może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych. Do skutków ubocznych zaliczane są alergie, a także objawy związane z niekorzystnym oddziaływaniem na wątrobę.

Lepiężnik różowy dla dzieci jest niewskazany. To samo tyczy się kobiet w ciąży i karmiących piersią, nie powinny one stosować preparatów, ani ziół lepiężnika różowego. W przypadku poważniejszych zaburzeń, np. ze strony układu pokarmowego i podczas stosowania stałej farmakoterapii należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, aby upewnić się, że suplementacja będzie bezpieczna.

Bibliografia:

 1. Lipton R. et al., Petasites hybridus root (butterbur) is an effective preventive treatment for migraine, Neurology, 2004
 2. Zioło G., Lepiężnik różowy w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, Postępy Fitoterapii, 2001
 3. Thomet O., et al. Role of petasin in the potential anti-inflammatory activity of a plant extract of petasites hybridus, Biochemical Pharmacology, 2001
 4. https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Petasites+hybridus
 5. https://atlas.roslin.pl/plant/7545
W kategorii: ZDROWIE
Izabela Daniel-Kalicka

mgr Izabela Daniel-Kalicka - Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Warszawie na kierunku dietetyka. Autorka książki "Zdrowe smaki BLW. Jak nakarmić całą rodzinę, nie spędzając dużo czasu w kuchni", a także propagatorka zdrowego podejścia do odżywiania. W przeszłości dietetyczka członków kadry narodowej w kick-boxingu, aktualnie stawiająca na specjalizację z zakresu żywienia niemowląt i małych dzieci. Uczestniczka wielu szkoleń i kursów z zakresu dietetyki klinicznej, sportowej i pediatrycznej. Więcej informacji znajdziesz na: www.zdrowe-smaki.pl, a także Instagramie: @zdrowe_smaki_blw.