UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jakie jest zastosowanie łoczydła apulijskiego?

306 Views

Łoczydło apulijskie to ziele znane od wielu, wielu lat. W ostatnim czasie zyskało na jeszcze większej popularności ze względu na obecność w nim tapsygarginy - substancji pomocnej w walce z COVID-19 oraz nowotworami. W niniejszym artykule opisujemy właściwości oraz zastosowanie łoczydła apulijskiego, w tym tapsygarginy.

Łoczydło apulijskie właściwości

Co to jest łoczydło apulijskie? Łoczydło apulijskie (Thapsia garganica L.) to roślina, która należy do rodziny selerowatych. Wyglądem przypomina koper włoski lub lubczyk.  W lecznictwie zioło to znane było już od starożytności, ale głównie w postaci soku łoczydła apulisjkiego. Uważało się, że sok mleczny z łoczydła ma wiele cennych właściwości leczniczych, do których zaliczano między innymi działanie:

W ostatnich latach największą uwagę przykuwa tapsygargina - substancja otrzymywana z rośliny łoczydło apulijskie. Tapsygargina w największych ilościach występuje w korzeniu łoczydła oraz owocach i ma ciekawe właściwości zdrowotne. Właściwości tapsygarginy z łoczydła apulijskiego są przeciwwirusowe, a także przeciwnowotworowe (w przypadku np. nowotworu prostaty, piersi czy pęcherza moczowego). Właściwości te są możliwe dzięki działaniu na zawartość wapnia w komórce. Tapsygargina zgodnie z najnowszymi badaniami jest inhibitorem SERCA - sarco/endoplasmic reticulum Ca2+ ATPase (siateczki sarko- i endoplazmatycznej). Dzięki temu tapsygargina powoduje wyczerpanie zawartości wapnia w komórce co niekiedy wiąże się z apoptozą (śmiercią) komórki np. nowotworowej.

Wspomniane na wstępie właściwości przeciwwirusowe tapsygarginy związane są między innymi z blokowaniem namnażania wszystkich wariantów wirusa SARS-CoV-2 odpowiedzialnego za pandemię choroby COVID-19. Tapsygargina działa ochronnie, zapobiega oraz hamuje rozwój COVID-19.

Przeczytaj również o właściwościach bylicy rocznej, rośliny mającej działanie  przeciwmalaryczne.

Łoczydło apulijskie zastosowanie

Zastosowanie łoczydła apulijskiego znane jest od dziesiątek, a właściwie setek lat. W przeszłości (starożytności i średniowieczu) stosowane było na wiele różnych dolegliwości, które wynikały z wiedzy ówczesnych lekarzy - zielarzy. W dzisiejszych czasach zastosowanie łoczydła apulijskiego związane jest z jego właściwościami przeciwwirusowymi oraz przeciwnowotworowymi (w tym przeciw białaczkowymi). Tapsygargina - substancja ekstrahowana z łoczydła apulijskiego wykorzystywana jest w produkcji leków, które prawdopodobnie mogą wspomóc walkę z chorobami nowotworowymi oraz wirusowymi (np. leku Mipsagargin). Trwają jednak dalsze badania nad wykorzystaniem substancji w leczeniu wspomnianych chorób.

Poznaj ciekawe zastosowanie i właściwości Lepiężnika różowego: Lepiężnik różowy - właściwości, występowanie, zastosowanie 

Łoczydło apulijskie występowanie

Łoczydło apulijskie występuje przede wszystkim w rejonie Morza Śródziemnego, zarówno w Europie, jak i Afryce. Czy łoczydło apulijskie występuje w Polsce? Występowanie łoczydła apulijskiego w Polsce jest nieznane, uważa się, że roślina ta nie rośnie w polskich warunkach. Trudno jest je również kupić, dlatego też nie ma odpowiedzi na pytanie: gdzie kupić łoczydło oraz jaka jest jego cena. Łoczydło apulijskie nie jest również dostępne w formie suplementu diety. Warto zaznaczyć, że nie zaleca się zbierania łoczydła na własną rękę, ponieważ przy kontakcie ze skórą łoczydło jest toksyczne. Łoczydło może powodować oparzenia, które będą dodatkowo nasilane przez promienie słońca.

Warto śledzić informacje na temat łoczydła apulijskiego oraz tapsygarginy - substancji, w której pokładane są spore nadzieje podczas walki z nowotworami i chorobami wirusowymi. Leki i suplementy to jednak nie wszystko. Bardzo ważne jest, aby dbać o zdrowie i profilaktykę chorób również przy pomocy zdrowej diety bogatej w cenne składniki odżywcze, jak minerały i witaminy

Bibliografia:

  1. Al-Beltagi,  et al., Emergent SARS-CoV-2 variants: comparative replication dynamics and high sensitivity to thapsigargin, Virulence, 2021
  2. https://kochamziola.pl/blog/loczydlo-apulijskie-i-tapsygargina-w-swietle-badan
  3. https://www.gdziepolek.pl/substancje/thapsigargin 
W kategorii: ZDROWIE
Izabela Daniel-Kalicka

mgr Izabela Daniel-Kalicka - Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Warszawie na kierunku dietetyka. Autorka książki "Zdrowe smaki BLW. Jak nakarmić całą rodzinę, nie spędzając dużo czasu w kuchni", a także propagatorka zdrowego podejścia do odżywiania. W przeszłości dietetyczka członków kadry narodowej w kick-boxingu, aktualnie stawiająca na specjalizację z zakresu żywienia niemowląt i małych dzieci. Uczestniczka wielu szkoleń i kursów z zakresu dietetyki klinicznej, sportowej i pediatrycznej. Więcej informacji znajdziesz na: www.zdrowe-smaki.pl, a także Instagramie: @zdrowe_smaki_blw.