UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jakie właściwości ma cytryniec chiński?

328 Views

Cytryniec chiński znany jest medycynie chińskiej od wieków, a w dzisiejszych czasach cieszy się sporą popularnością. Działanie cytryńca chińskiego wykorzystywane jest w lecznictwie i kosmetyce, np. w  chorobach i dolegliwościach przewodu pokarmowego. Cytryniec  jest rośliną o właściwościach adaptogennych co czyni go szczególnie wyjątkowym. Z artykułu można dowiedzieć się więcej na temat właściwości cytryńca chińskiego. 

Cytryniec chiński odmiany

Co to jest cytryniec chiński? Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) jest rośliną należącą do rodziny cytryńcowatych, występujących naturalnie w Azji, przede wszystkim w Rosji, Chinach czy Japonii. Cytryniec znany jest z obecności elastycznej łodygi osiągającej długość nawet 15 metrów. Dzięki długiej i wiotkiej łodydze cytryniec może oplatać pnie drzew. Jego liście i kwiaty mają przyjemny zapach, a barwa kwiatów zmienia się w zależności od pory kwitnienia. Kwiaty cytryńca chińskiego są barwy białej, jasno żółtej i różowej. Z kolei owoce złożone są z jagód koloru czerwonego w kiść. Dzięki charakterystycznemu smaku cytryniec nazywany jest “owocem o pięciu smakach”. W zależności od części owocu można wyczuć inny smak - słodki, gorzki, kwaśny, słony i cierpki. Pradawna medycyna przypisywała każdemu ze smaków inne właściwości lecznicze. Istnieje kilka odmian cytryńca chińskiego, ale w Polsce najbardziej popularnymi odmianami są: cytryniec chiński Sadova No.1, cytryniec Henry’ego, cytryniec czerwonokwiatowy.

Poznaj właściwości ogórecznika: Ogórecznik - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania.

Cytryniec chiński właściwości

Cytryniec chiński charakteryzuje się cennymi związkami wpływającymi na jego uzdrawiające właściwości. Właściwości lecznicze cytryńca chińskiego pomocne są w wielu dolegliwościach i jednostkach chorobowych. Pozytywny i wspierający wpływ na organizm człowieka możliwy jest dzięki obecności mnóstwa składników odżywczych, np. witaminy C i E, minerałów (żelazo, magnez, wapń, cynk, miedź), fitosteroli, kwasów organicznych, garbników, olejków eterycznych oraz lignanów. Lignany obecne w cytryńcu chińskim to schizandrole, schizandryny i schizanteryny  - związki, które mogą np. działać na ośrodkowy układ nerwowy. Szczególny skład cytryńca chińskiego przyczynił się do określenia go mianem adaptogenu - rośliny wspierającej organizm w sytuacjach stresogennych. Jakie jeszcze są właściwości cytryńca chińskiego?

 • przeciwzapalne,
 • antyoksydacyjne,
 • hepatoprotekcyjne,
 • przeciwwirusowe,
 • przeciwbakteryjne,
 • przeciwnowotworowe,
 • adaptogenne,
 • oczyszczające,
 • regenerujące,
 • wspomaga funkcjonowanie układu: pokarmowego, krążenia, odpornościowego, nerwowego.

Różnorodne właściwości cytryńca chińskiego wykorzystywane są we wspieraniu organizmu podczas leczenia, a także w sytuacjach przewlekłego stresu i przemęczenia. Na co pomaga cytryniec chiński?

Poznaj również właściwości nagietka: Nagietek - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania. 

Cytryniec chiński zastosowanie

Ze względu na różnorodne właściwości zdrowotne, cytryniec ma szerokie zastosowanie. Polecany jest w przypadku wielu chorób i dolegliwości, a także jako preparat wpływający pozytywnie na jakość zdrowia osób nie cierpiących na choroby przewlekłe. Cytryniec może być stosowany w przypadku chorób:

 • Układu nerwowego - w chorobie Alzheimera, Parkinsona, przewlekłym stresie.
 • Układu krążenia - zmniejsza ryzyko zawału oraz obniża ciśnienie krwi.
 • Nowotworowych - cytryniec chiński może hamować wzrost, a nawet powodować apoptozę komórek nowotworowych, np. nowotworu jelita grubego i wątroby.
 • Metabolicznych - cukrzycy typu II, otyłości.
 • Wątroby - cytryniec chiński wykazuje silne właściwości hepatoprotekcyjne,

Cytryniec może być pomocny również podczas menopauzy, ponieważ łagodzi jej objawy. Poza tym cytryniec chiński na odchudzanie także jest polecany. Wynika to z jego wpływu na metabolizm lipidów, a także mikroflorę jelit (zobacz suplementy na odchudzanie). Ze względu na cenne właściwości cytryniec polecany jest w przypadku wspomnianych wcześniej chorób serca. Jaka jest zależność między cytryńcem chińskim a miażdżycą? Wysoka zawartość antyoksydantów może działać przeciwmiażdżycowo dlatego też preparaty z cytryńcem polecane są w przypadku tej choroby tętnic. Schisandra chinensis uznawany jest także za afrodyzjak i surowiec poprawiający aktywność seksualną, z tego względu poleca się cytryniec chiński na potencję.

Cytryniec ma zastosowanie również w kosmetyce, np. jako świeży owoc, ekstrakt z owoców lub nasion czy olejek eteryczny. Cytryniec ma działanie nawilżające, tonizujące, rewitalizujące, anti aging,  a także może powodować zwężanie naczyń krwionośnych.

Cytryniec chiński przeciwwskazania

Istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania preparatów z cytryńcem chińskim. Przede wszystkim dotyczą one kobiet w ciąży, a także osób cierpiących na epilepsję, zaburzenia snu lub rytmu serca, a także z nadciśnieniem tętniczym. Poza tymi przypadkami cytryniec jest rośliną bezpieczną, po której rzadko występują skutki uboczne. Skutki uboczne cytryńca chińskiego to np. wysypka i delikatne problemy żołądkowo-jelitowe. 

Cytryniec chiński jak spożywać?

Cytryniec chiński można zakupić w formie różnych preparatów albo najzwyczajniej w świecie zjeść. Dostępne są owoce (głównie suszone) cytryńca chińskiego, które można jeść jako przekąskę lub dodatek do posiłków. Można je spożywać w postaci naturalnej albo zmielić na drobny pył i dodawać do innych potraw. Z kolei przepisy z cytryńcem chińskim skupione są głównie wokół przetworów. Z owoców cytryńca można przygotować soki, konfitury, dżemy czy syropy. Cytryniec można również wykorzystać do przygotowania naparu bądź nalewki. 

A jak stosować cytryniec chiński suplement diety? Ekstrakt z cytryńca chińskiego dostępny jest w formie kapsułek, które powinny być spożywane zazwyczaj w postaci 1 kapsułki dziennie. Potencjalną suplementację w celach wspierających w chorobie należy ustalić ze specjalistą. 

Gdzie kupić cytryniec chiński? Kapsułki z ekstraktem z cytryńca dostępne są w sklepach internetowych oraz stacjonarnych, które specjalizują się w sprzedaży suplementów diety. Z kolei owoce cytryńca można dostać w sklepach ze zdrową żywnością oraz w sklepach zielarskich, również zarówno internetowych, jak i online. Cena cytryńca chińskiego to ok. 30-40 zł za 100g owoców, a także 30-40 zł za 90 kapsułek. 

Zobacz dostępne suplementy na zdrowie

Bibliografia

 1. Szopa, A., i in., Cytryniec chiński (Schisandra chinensis)- znaczenie lecznicze i kosmetyczne. Polish Journal of Cosmetology, 2012
 2. Szopa, A., i in., Cytryniec chiński (Schisandra chinensis (Turcz.) Baill.)- z tradycyjnej medycyny chińskiej do współczesnej fitoterapii. Herbalism, 2018
 3. Chun, N. J., et al., The protective effects of Schisandra chinensis fruit extract and its lignans against cardiovascular disease: A review of the molecular mechanisms. Fitoterapia, 2018
 4. Mocan, A., et al., Comparative Studies on Polyphenolic Composition, Antioxidant and Antimicrobial Activities of Schisandra chinensis Leaves and Fruits. Molecules, 2014
 5. Nowak, A., et al., Potential of Schisandra chinensis (Turcz.) Baill. in Human Health and Nutrition: A Review of Current Knowledge and Therapeutic Perspectives. Nutrients, 2019.
W kategorii: ZDROWIE
Izabela Daniel-Kalicka

mgr Izabela Daniel-Kalicka - Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Warszawie na kierunku dietetyka. Autorka książki "Zdrowe smaki BLW. Jak nakarmić całą rodzinę, nie spędzając dużo czasu w kuchni", a także propagatorka zdrowego podejścia do odżywiania. W przeszłości dietetyczka członków kadry narodowej w kick-boxingu, aktualnie stawiająca na specjalizację z zakresu żywienia niemowląt i małych dzieci. Uczestniczka wielu szkoleń i kursów z zakresu dietetyki klinicznej, sportowej i pediatrycznej. Więcej informacji znajdziesz na: www.zdrowe-smaki.pl, a także Instagramie: @zdrowe_smaki_blw.