UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jakie właściwości lecznicze i kosmetyczne ma ogórecznik?

256 Views

Zastosowanie ogórecznika lekarskiego sięga czasów starożytnych, a jego właściwości zdrowotne wykorzystywane są w wielu jednostkach chorobowych, ale nie tylko. Ogórecznik lekarski znajduje również zastosowanie jako roślina ozdobna, miododajna, a także wykorzystywana w kosmetyce i kulinariach. Z niniejszego artykułu można dowiedzieć się jakie są właściwości ogórecznika lekarskiego. Zapraszamy do lektury.

Ogórecznik właściwości

Co to jest ogórecznik? Ogórecznik lekarski (Borago officinalis) to uprawiana w Polsce roślina należąca do rodziny ogórecznikowatych lub inaczej mówiąc szerokolistnych. Jego naturalne występowanie to rejon Morza Śródziemnego. Nazwa “ogórecznik” wiąże się z jego charakterystycznym zapachem, jak sama nazwa wskazuje - przypominającym ogórka. Jak wygląda ogórecznik? Roślina osiąga wysokość do 60 cm, ma rozgałęzioną i owłosioną łodygę, a także eliptyczne duże liście. Kwiaty ogórecznika lekarskiego są bardzo atrakcyjne i pożądane w celach ozdobnych. Kwiaty są duże i zwisające w kolorze niebieskim, a do tego są miododajne i owadopylne. 

Właściwości zdrowotne ogórecznika lekarskiego wynikają z obecności drogocennych związków, takich jak: minerały (magnez, potas, krzem, potas), witamina C, karotenoidy, flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne (jabłkowy i cytrynowy), a także śłuzów i alantoiny, Poza tym z nasion ogórecznika lekarskiego można wytwarzać olej, który w składzie ma cenne nienasycone kwasy tłuszczowe. Borogoglandyna, bo tak nazywany jest olej z ogórecznika dostarcza wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a szczególnie kwasu gamma-linolenowego (GLA) oraz linolowego. 

Ogórecznik właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze ogórecznika lekarskiego pomocne są ze względu na działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, antyoksydacyjne, osłaniające, moczopędne, ochronne na układ krążenia, pokarmowy i oddechowy. Poza tym ogórecznik wykazuje działanie uspokajające, łagodzące podrażnienia i przyspieszające gojenie się ran. Działanie ogórecznika lekarskiego może znaleźć zastosowanie między innymi w różnych dolegliwościach, nieprawidłowościach i chorobach:

  • infekcyjnych, np. w przeziębieniu i grypie (sprawdź dostępne suplementy na odproność),
  • układu krążenia, np. miażdżycy, hipercholesterolemii,
  • zapalnych, np. układu pokarmowego,
  • skórnych,
  • reumatycznych,
  • neurodegeneracyjnych,
  • hormonalnych.

Mimo szerokiego wachlarza dolegliwości na jakie mógłby być pomocny ogórecznik lekarski warto uzgodnić stosowanie preparatów z ogórecznikiem z lekarzem specjalistą, który zna historię choroby konkretnego pacjenta, a także przyjmowane leki i stosowane dotychczas leczenie. 

Sprawdź dostępne suplementy na odchudzanie

Ogórecznik lekarski w kosmetyce

Ogórecznik lekarski wykorzystywany jest również w kosmetyce. Polecany jest w przypadku skóry z problemami, np. z trądzikiem różowatym, egzemą, czyrakami, łuszczycą czy atopowym zapaleniem skóry (AZS). Ogórecznik na włosy i paznokcie może również działać korzystnie, szczególnie gdy są osłabione. Olej z ogórecznika może być dodawany do gotowych preparatów nawilżających, np. kremów dzięki czemu może nasilić działanie nawilżające czy regenerujące. Ogórecznik może uelastyczniać skórę i zapobiegać nadmiernemu wysuszaniu jej. 

Poznaj właściwości cytryńca chińskiego: Cytryniec chiński - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania.

Ogórecznik lekarski zastosowanie

Ogórecznik wykorzystywany jest do produkcji różnych preparatów, zarówno typowo zielarskich, jak i suplementów diety. Surowcem zielarskim ogórecznika lekarskiego jest ziele, z którego można przygotować napar, odwar czy nalewkę. Stosowanie tak przyrządzonego ogórecznika może być zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Poza typowo ziołowym zastosowaniem ogórecznik wchodzi w skład kapsułek, które zawierają olej z nasion ogórecznika. Dawkowanie preparatów ogórecznika lekarskiego należy dostosować do formy produktu oraz należy pamiętać o przestrzeganiu zaleceń ustalonych przez producenta preparatu z ogórecznikiem. Mimo wysokiego bezpieczeństwa stosowania ogórecznika lekarskiego mogą wystąpić skutki uboczne, np. dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Poznaj zastosowanie i właściwości szczodraka krokoszowatego: Szczodrak krokoszowaty - właściwości, działanie.

Ogórecznik jak jeść?

Tak jak już wspomniano na początku ogórecznik może być stosowany w kulinariach. Przepisy z ogórecznikiem lekarskim wykorzystują głównie kwiaty, które mogą być traktowane jako przyprawa ze względu na swój charakterystyczny ogórkowy aromat. Z kolei olej z nasion ogórecznika ma orzechowy posmak, który również wykorzystywany jest w gotowaniu. Ogórecznik dodaje się do zup, sałatek, sosów, a także jako przyprawa do mięs. Ogórecznikiem można aromatyzować również ocet, wino i likiery. Ze względu na to, że ogórecznik jest rośliną miododajną wykorzystuje się go przy produkcji miodu.

Ogórecznik przeciwwskazania

Ogórecznik lekarski uznawany jest za roślinę bezpieczną, ale istnieją pewne przeciwwskazania co do stosowania. Ogórecznik nie może być łączony z niektórymi lekami ze względu na możliwe wystąpienie interakcji. Do tych leków należą przede wszystkim leki przeciwzakrzepowe, a także niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ogórecznik nie powinien być również stosowany przez kobiety w ciąży.

Ogórecznik lekarski to drogocenna roślina znajdująca zastosowanie w lecznictwie, kosmetyce, kulinariach, a także produkcji miodu. Ogórecznik zawiera wiele cennych składników, które mogą wspomagać funkcjonowanie organizmu człowieka. Witaminy, minerały, flawonoidy i inne prozdrowotne składniki są niezwykle cenne i warto, aby pojawiały się każdego dnia.  

Bibliografia 

  1. Asadi-Samad M., et al., The chemical composition, botanical characteristic and biological activities of Borago officinalis: a review, Asian Pacific Journal of Tropical Medicine, 2014
  2. Gilani A., et al., Pharmacological basis for the use of Borago officinalis in gastrointestinal, respiratory and cardiovascular disorders, Journal of Ethnopharmacology, 2007
  3. Ratz-Łyko A., i in., Ocena właściwości kosmetycznych ekstraktów etanolowych z wytłoków Oenothera biennis, Borago officinalis i Nigella sativa, Pol J Cosmetol, 2014
W kategorii: ZDROWIE
Izabela Daniel-Kalicka

mgr Izabela Daniel-Kalicka - Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Warszawie na kierunku dietetyka. Autorka książki "Zdrowe smaki BLW. Jak nakarmić całą rodzinę, nie spędzając dużo czasu w kuchni", a także propagatorka zdrowego podejścia do odżywiania. W przeszłości dietetyczka członków kadry narodowej w kick-boxingu, aktualnie stawiająca na specjalizację z zakresu żywienia niemowląt i małych dzieci. Uczestniczka wielu szkoleń i kursów z zakresu dietetyki klinicznej, sportowej i pediatrycznej. Więcej informacji znajdziesz na: www.zdrowe-smaki.pl, a także Instagramie: @zdrowe_smaki_blw.