UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jakie właściwości ma boswellia i jakie może mieć skutki uboczne?

360 Views

Boswellia serrata charakteryzuje się obecnością kwasów bosweliowych wykazujących silne działanie przeciwzapalne. Boswellia była ceniona już w starożytności i do dziś jej popularność nie słabnie. Czym jest boswellia, jakie są jej właściwości i skutki uboczne?

Boswellia co to jest?

Co to jest boswellia? Boswellia serrata jest drzewem znanym pod nazwą kadzidłowiec indyjski. Występuje w Indiach oraz w Pakistanie. Drzewo Boswellia serrata jest odporne na suszę i wysokie temperatury, osiąga do 15 metrów wysokości. W suplementach wykorzystuje się ekstrakt z żywicy Boswellia serrata, który ma bardzo cenne właściwości zdrowotne.

Boswellia właściwości

Właściwości lecznicze boswelli wynikają z obecności kwasów bosweliowych należących do organicznych związków chemicznych zwanych trójterpenami. Kwasy bosweliowe to między innymi: kwas beta- bosweliowy i 3-O-acetylo-11-keto-beta-bosweliowy (AKBA). Dzięki nim boswellia charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym (szczególnie w układzie kostno-stawowym i pokarmowym), przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym, przeciwbólowym, a także pomaga regulować stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Boswellia może wspierać również układ odpornościowy, a także może mieć działanie przeciwnowotworowe.

Poznaj również jakie ma kobylak właściwości w artykule: Kobylak - właściwości, zastosowanie

Boswellia na co pomaga?

Działanie boswelli wynikające z jej właściwości zdrowotnych wpływa głównie na stawy. Boswellia na stawy ma działanie przeciwzapalne, a znaczna część chorób reumatycznych ma podłoże zapalne. Boswellia może łagodzić ból stawowy, zmniejszać obrzęki, a także poprawiać ich ruchomość. Z tego względu boswellia może pomagać np. na reumatoidalne zapalenie stawów, a także dnę moczanową. Poza tym boswellia pomaga na choroby zapalne układu pokarmowego, może zapobiegać rozwojowi miażdżycy, a także w przypadku chorób układu oddechowego i nowotworów. 

Poznaj również szczwół plamisty - właściwości: Szczwół plamisty - co to jest i jak rozpoznać?

Boswellia dawkowanie

Dawkowanie boswelli zależne jest od zawartości kwasów bosweliowych w konkretnym preparacie. Boswellię można dostać w postaci kapsułek z ekstraktem żywicy Boswellia serrata, który zawiera zazwyczaj ok. 60% kwasów bosweliowych (najwyższa dostępna zawartość kwasów bosweliowych to 70%). Dostępne są kapsułki zawierające 200 - 700 mg ekstraktu. Dawkowanie należy dopasować do zaleceń opisanych przez producenta.

Boswellia skutki uboczne

Stosowanie preparatów z wyciągiem boswellia serrata może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych. Do najczęściej obserwowanych skutków ubocznych należą problemy żołądkowo - jelitowe, np. zgaga, nudności i biegunka. Może dojść również do wysypki i nasilonych krwawień. 

Boswellia przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do przyjmowania suplementów z ekstraktem z kadzidłowca jest np. stosowanie niektórych leków, a w szczególności NLPZ - niesteroidowych leków przeciwzapalnych (aspiryna, ibuprofen). Nie powinny jej stosować również kobiety w ciąży. 

Boswellia może być ciekawym preparatem stosowanym w różnych jednostkach chorobowych. Przed rozpoczęciem suplementacji warto omówić to z lekarzem i/lub farmaceutą, szczególnie jeśli ma być to element terapii chorób (np. układu kostno - stawowego). Poza odpowiednią suplementacją niezwykle ważne jest, aby zadbać o odpowiednie spożycie witamin i składników mineralnych.  

Bibliografia:

  1. A. Ridha M. i in., Kadzidłowiec – właściwości terapeutyczne, "Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej", 2016.
  2. https://examine.com/supplements/boswellia/
  3. M. Z. Siddiqui, Boswellia Serrata, A Potential Antiinflammatory Agent: An Overview, "Indian Journal of Pharmaceutical Sciences", 2011. 
W kategorii: ZDROWIE
Izabela Daniel-Kalicka

mgr Izabela Daniel-Kalicka - Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Warszawie na kierunku dietetyka. Autorka książki "Zdrowe smaki BLW. Jak nakarmić całą rodzinę, nie spędzając dużo czasu w kuchni", a także propagatorka zdrowego podejścia do odżywiania. W przeszłości dietetyczka członków kadry narodowej w kick-boxingu, aktualnie stawiająca na specjalizację z zakresu żywienia niemowląt i małych dzieci. Uczestniczka wielu szkoleń i kursów z zakresu dietetyki klinicznej, sportowej i pediatrycznej. Więcej informacji znajdziesz na: www.zdrowe-smaki.pl, a także Instagramie: @zdrowe_smaki_blw.