UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jakie właściwości i zastosowanie ma uczep trójlistkowy?

260 Views

Uczep trójlistkowy to powszechnie występująca roślina w Polsce. Traktowany jest głównie jako chwast, ale w rzeczywistości może wykazywać wiele właściwości prozdrowotnych. Obecne w uczepie trójlistkowym związki aktywne wpływają na poprawę jakości skóry, a także mają działanie przeciwzapalne i antyseptyczne. Poznaj właściwości lecznicze uczepu trójlistkowego.

Uczep trójlistkowy właściwości

Uczep trójlistkowy (Bidens tripartita L.) należy do rodziny astrowatych i znany jest również pod nazwami uczep dwuzębny lub trójdzielny. Jego występowanie obejmuje Europę, Azję, Afrykę i Amerykę Północną. Miejsca, w których można spotkać uczep trójlistkowy charakteryzują się terenami podmokłymi, takimi jak: bagna, mokre łąki czy tereny nadbrzeżne.

Jak wygląda uczep trójlistkowy? Uczep ma silnie rozgałęzioną, ciemnozieloną lub czerwono-fioletową łodygę, która osiąga wysokość do 90 cm. Liście są naprzeciwległe i ząbkowane, a kwiaty zebrane w żółto-brązowe koszyczki. Kwiaty uczepu kwitną od lipca do października.

Działanie uczepu trójlistkowego związane jest głównie z jego wpływem na skórę co powszechnie wykorzystywane jest w kosmetyce. Uczep charakteryzuje się obecnością wielu związków aktywnych, do których należą między innymi:

     flawonoidy,

     garbniki,

     witaminy  (szczególnie witamina C),

     składniki mineralne,

     kwasy organiczne,

     olejki eteryczne,

Dzięki obecności wymienionych związków uczep ma działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, antyseptyczne, napotne, ściągające, przeciwkrwotoczne, łagodzące podrażnienia i regulujące pracę jelit. Jakie zastosowanie ma uczep trójlistkowy? Na co pomaga uczep trójlistkowy?

Uczep trójlistkowy zastosowanie

Uczep trójlistkowy wykorzystywany był głównie przez medycynie wschodu (głównie rosyjską). Uczep słynie z korzystnego wpływu na choroby skóry: trądzik, łuszczycę, a także wypryski i czyraki. Poza działaniem na skórę, uczep znajduje zastosowanie w chorobach nerek (np. kamicy nerkowej), układu pokarmowego, oddechowego, a także przy różnych obrzękach i stanach zapalnych, np. skóry, układu moczowego czy węzłów chłonnych. Uczep trójlistkowy uznawany jest za ziele o działaniu odtruwającym (detoksykującym). Wiąże się to z działaniem na układ moczowy i nasileniem wydalania moczu. Poza tym działanie napotne uczepu może sprzyjać usuwaniu toksyn w organizmie.

Poznaj właściwości rutwicy lekarskiej: Rutwica lekarska - właściwości, zastosowanie, skutki uboczne.

Uczep trójlistkowy w kosmetyce

Uczep trójlistkowy znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, ale również w kosmetyce. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ma on pozytywne działanie na skórę z wypryskami czy zmianami alergicznymi. Uczep wpływa również na regenerację trudno gojących się ran.

Dostępne są maści z uczepu trójlistkowego, a także szampony, odżywki, żele pod prysznic, kremy i preparaty ziołowe przeznaczone do włosów i cery wrażliwej, a także skłonnej do atopii. Uczep w kosmetyce stosowany jest również w formie oleju z uczepu trójlistkowego, a także do kąpieli (w postaci ziela). Olej z uczepu trójlistkowego polecany jest do demakijażu oraz masażu twarzy. Z kolei wyciąg z uczepu trójlistkowego działa odżywczo i regenerująco na skórę, w tym również skórę głowy. Może pomóc w walce z łupieżem.

Sprawdź również suplementy na odchudzanie.

Uczep trójlistkowy jak stosować?

Uczep trójlistkowy może być stosowany na wiele różnych sposobów. Uczep dostępny jest w postaci ziela ciętego, mielonego, a także nalewek, olejków, maści, kremów.

Uczep trójlistkowy herbata może być spożywany 3 razy dziennie. Aby przyrządzić napar z uczepu trójlistkowego należy 1 łyżkę ziela ciętego zalać szklanką wrzątku i zaparzać pod przykryciem przez 15 minut. Uczep trójlistkowy do picia pomocny będzie np. w zaburzeniach pracy układu pokarmowego ze względu na regulację pracy jelit.

Z ziela uczepu można przygotować również kąpiel, która pomocna będzie w wypryskach, stanach zapalnych i alergicznych skóry.

Preparaty z uczepem trójlistkowym nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz nadwrażliwe na preparat. Poza tym osoby stosujące leki lub inne preparaty ziołowe i suplementy diety wpływające na podobne dolegliwości powinny koniecznie skonsultować stosowanie uczepu trójlistkowego z lekarzem specjalistą, aby wykluczyć potencjalne interakcje (np. nasilenie lub pogorszenie działania leków).

Poznaj właściwości szczwołu plamistego: Szczwół plamisty - co to jest i jak rozpoznać?

Gdzie kupić uczep trójlistkowy? W zależności od formy preparatu będzie można go dostać w różnych sklepach. Kosmetyki z wyciągiem z uczepu dostępne będą w drogeriach stacjonarnych i internetowych. Suszone ziele dostępne jest w sklepach zielarskich, ze zdrową żywnością oraz w aptekach. Jaka jest cena uczepu trójlistkowego?  Suszone ziele kosztuje ok. 10-12 zł za 100g, a olej z uczepu trójlistkowego ok. 25 zł za 100 ml.

Dieta pełna składników odżywczych (witamin, minerałów, błonnika pokarmowego) razem z aktywnością fizyczną, odpowiednią ilością snu oraz odpoczynku to podstawy zdrowego stylu życia. Dodatek herbat ziołowych, np. herbatki z uczepu trójlistkowego może być ciekawym urozmaiceniem. Stosowanie preparatów ziołowych w celach leczniczych powinno być skonsultowane z lekarzem i/lub farmaceutą.

 

Bibliografia:

  1. Shikov A., Medicinal Plants of the Russian Pharmacopoeia; Their history and applications, Journal of Ethnopharmacology, 2014

  2. Kowalczyk B., Fitoterapia w łuszczycy. Panacea, 2008

  3. Kiełtyka-Dadasiewicz A. (red.), Rośliny w nowoczesnej kosmetologii, 2016.

W kategorii: ZDROWIE
Izabela Daniel-Kalicka

mgr Izabela Daniel-Kalicka - Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Warszawie na kierunku dietetyka. Autorka książki "Zdrowe smaki BLW. Jak nakarmić całą rodzinę, nie spędzając dużo czasu w kuchni", a także propagatorka zdrowego podejścia do odżywiania. W przeszłości dietetyczka członków kadry narodowej w kick-boxingu, aktualnie stawiająca na specjalizację z zakresu żywienia niemowląt i małych dzieci. Uczestniczka wielu szkoleń i kursów z zakresu dietetyki klinicznej, sportowej i pediatrycznej. Więcej informacji znajdziesz na: www.zdrowe-smaki.pl, a także Instagramie: @zdrowe_smaki_blw.