UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jak prawidłowo odczytywać wyniki badania TSH?

2939 Views

TSH to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Wpływa na tarczycę i produkcję hormonów T4 i T3, które regulują funkcjonowanie całego organizmu. Idealne wyniki TSH oznaczają, że ciało pracuje prawidłowo, natomiast wszelkie odchylenia od normy wskazują, że doszło do zaburzenia równowagi hormonalnej.

Tsh — wyniki

Wyniki TSH sprawdza się, by określić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Badanie wykonuje się na próbce z krwi żylnej, a wyniki badań TSH są podawane następnego dnia. Jak przebiega ich interpretacja? Wyniki TSH zawsze powinien zobaczyć lekarz, który skierował pacjenta na diagnostykę. Kiedy występują wskazania do jej przeprowadzenia?

Wyniki badań tarczycy TSH powinno się wykonać w przypadku podejrzenia zaburzeń pracy tarczycy. Jej objawami są:

  • biegunki lub zaparcia,
  • zaburzenia pracy serca,
  • obniżenie masy ciała lub jej gwałtowny wzrost bez zmiany diety i aktywności fizycznej,
  • niepokój, pobudzenie i poddenerwowanie,
  • obrzęki,
  • wysypki, łuszczenie się skóry,
  • osłabienie włosów i paznokci,
  • niepłodność.

Wyniki badania krwi TSH są istotne również dla kobiet planujących ciążę i ciężarnych. Prawidłowe wyniki TSH w ich przypadku ograniczają ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu oraz wystąpienia poważnych wad u płodu. Częstą przyczyną takich problemów jest właśnie tarczyca — wyniki TSH odbiegające od normy to sygnał dla ginekologa, by jak najszybciej wdrożyć leczenie. Wyniki TSH u dzieci sprawdza się z kolei w ramach badań przesiewowych noworodków. Jaka jest norma wyników TSH dla dzieci? U niemowląt do 1. roku życia wynosi od 0,9 do 7,7 µU/ml. Prawidłowe wyniki TSH dla dzieci w okresie dojrzewania mieszczą się w zakresie 0,6-5,5 µU/ml.

Jak czytać wyniki badań TSH? Przede wszystkim powinno się pamiętać, że interpretacja wyników TSH należy do lekarza. To on ocenia, czy odchylenie od normy wpływa na objawy pacjenta. Tylko wieloletnie doświadczenie w udzielaniu porad medycznych zapewnia wiedzę, jak odczytywać wyniki badań TSH. Samodzielna interpretacja i leczenie na własną rękę może jedynie pogorszyć stan pacjenta.

Jak czytać wyniki TSH?

To, jak odczytać wyniki TSH, zależy od przyczyn zlecenia badań. Normy wyników TSH zależą od wieku, płci oraz stanu zdrowia pacjenta. Inne normy wyników badania TSH obowiązują dla ciężarnych, a inne dla kobiet w trakcie leczenia endokrynologicznego. Objawy niedoczynności i nadczynności tarczycy skrajnie się od siebie różnią, gdyż niedoczynność spowalnia organizm, a nadczynność sprawia, że pracuje szybciej. Interpretacja wyników badania TSH wskazującego na nadczynność gruczołu powinna zatem uwzględniać problemy pacjenta. Jeśli pacjent skarży się na tycie, a norma wyników TSH jest utrzymana, prawdopodobnie cierpi na inną chorobę, która ma to negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie.

Jak odczytać wyniki badań TSH? Prawidłowe wyniki TSH mieszczą się w normie wskazanej na wydruku z laboratorium. Norma wyników tarczycy TSH dla osoby dorosłej mieści się zwykle w przedziale od 0,32 do 5,0 mU/l. Jej dokładny zakres określa się na podstawie wieku, płci i stanu zdrowia. Normy wyników TSH w ciąży są różne dla każdego trymestru. Badanie u ciężarnych należy powtarzać co najmniej raz na 3 miesiące. Jakie są prawidłowe wyniki TSH w ciąży? W I trymestrze wynoszą 0,1–2,5 mIU/l, w II -  0,2–3 mIU/l, natomiast w III trymestrze aż do porodu wynoszą 0,3–3 mIU/l. Co oznaczają wyniki TSH poza normą? O tym, jak interpretować wyniki TSH u ciężarnych z chorobą tarczycy stwierdzoną przed ciążą, decyduje lekarz ginekolog w porozumieniu z endokrynologiem. Lekarze zalecą również witaminy i minerały, które wspomogą organizm matki i rozwój płodu w przypadku nieprawidłowej pracy tarczycy.

Niedoczynność tarczycy — wyniki TSH

Jakie są wyniki TSH przy niedoczynności tarczy? Wyniki TSH przy niedoczynności tarczycy są podwyższone. Wzrost stężenia TSH powoduje obniżenie poziomu hormonów tarczycy. Pacjent odczuwa przewlekłe zmęczenie, często jest senny, ma spowolniony metabolizm i problemy ze skórą. Ponadto pojawia się u niego nagły przyrost wagi lub brak jej spadku pomimo stosowania restrykcyjnej diety i zwiększenia aktywności fizycznej. Interpretacja wyników badań TSH umożliwia rozpoczęcie leczenia, które obniży poziom TSH we krwi. Wyniki badań TSH przy niedoczynności tarczycy powinno się kontrolować regularnie, by sprawdzić, jak działa wdrożone leczenie.

Czym różnią się niedoczynność tarczycy a Hashimoto? Obie choroby są związane z funkcjonowaniem tarczycy. Jak odczytać wyniki tarczycy TSH w diagnostyce Hashimoto? Przede wszystkim należy interpretować je wraz z wynikami anty-TPO i anty-TG. Wzrost poziomu TSH i przeciwciał w połączeniu z klasycznymi objawami choroby daje podstawy do zdiagnozowania Hashimoto. Wyniki badań TSH z krwi bez diagnostyki anty-TPO i anty-TG są niemiarodajne, gdyż Hashimoto należy do jednej z przyczyn niedoczynności tarczycy. Bez leczenia pierwotnego schorzenia hormony tarczycy nie wrócą do normy.

Nadczynność tarczycy — wyniki TSH

Wyniki TSH w nadczynności tarczycy są obniżone. Zbyt niskie wyniki badania TSH oznaczają, że gruczoł wytwarza zbyt dużo hormonów. W konsekwencji dochodzi do przyśpieszenia pracy wszystkich układów. Pacjent chudnie bez powodu, nadmiernie się poci, odczuwa kołatanie serca, dekoncentrację i niepokój. Ponadto pojawiają się u niego biegunki, które sprawiają, że traci cenne witaminy i minerały.

Jak odczytać wyniki badań TSH po rozpoczęciu leczenia nadczynności tarczycy? Wyniki badania TSH należy porównać z poprzednim badaniem. Jeśli norma wyników tarczycy TSH nadal jest obniżona, lecz sam poziom TSH rośnie, leczenie działa. Konieczne może być jednak zwiększenie dawki leków.

W kategorii: ZDROWIE