UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jak powinno się suplementować pau d'arco?

1665 Views

Pau d'arco (lapacho) to suplement produkowany z drzewa o tej samej nazwie. Właściwości lecznicze pau d'arco doceniano już w czasach inkaskich. Na co jest pau d'arco i jak dawkować suplement? Czy może wywołać skutki uboczne? Aż wreszcie – czy istnieją przeciwwskazania do jego zastosowania? O tym wszystkim piszemy w naszym poradniku.

Pau d'arco – właściwości

Co to jest pau d'arco? Jest to susz produkowany z kory drzew rosnących w lasach tropikalnych Ameryki Południowej. Jest bogaty w witaminy i minerały (potas, magnez, wapń, żelazo, mangan). 

Roślina ceniona jest przede wszystkim za:

 • przeciwdrobnoustrojowe i przeciwpasożytnicze właściwości pau d'arco,
 • łagodzące stany zapalne i ból właściwości lapacho,
 • wspomagające odporność właściwości pau d'arco,
 • antyoksydacyjne działanie pau d'arco,
 • wspomagające trawienie działanie lapacho,
 • wspomagające syntezę czerwonych krwinek i rozrzedzające krew działanie lapacho.

Warto również zwrócić uwagę na właściwości lecznicze lalapcho (pau d’arco). Co to dokładnie znaczy? Według niektórych źródeł dzięki działaniu leczniczemu – pau d’arco wspiera organizm w zwalczaniu guzów i dolegliwości reumatycznych.

Pau d'arco – na co pomaga

Na co pomaga pau d'arco? Wiedza na temat tego, jak stosować pau d'arco pomaga rozsądnie wspierać zdrowie. To na co pau d'arco pomaga, to przede wszystkim:

 • dolegliwości gastryczne,
 • wrzody żołądka,
 • stany zapalne,
 • trudno gojące się rany
 • przeziębienia,
 • anemia,
 • bóle stawowe,
 • gorączka.

Gdzie kupić pau d'arco? Możesz znaleźć suplement w sklepach ze zdrową żywnością, ale też w internetowym sklepie z suplementami.

Pau d'arco – jak stosować

To, jak zażywać pau d'arco zależy od postaci suplementu. Jak stosować pau d'arco w formie suszu? Wystarcz zalać 2 łyżki preparatu szklanką wody i gotować przez kilka minut. Po ostudzeniu odwar można pić lub stosować w formie okładów. A jak zażywać pau d'arco w formie kapsułek? Jeśli tabletki pau d'arco zawierają po 500 mg kory, należy stosować 1–2 kapsułki lapacho dziennie.

Możesz też dawkować pau d'arco w inny sposób – jako dodatek do sałatki, jogurtu czy koktajlu. Pamiętaj, by wcześniej korę drobno zmielić, aby zyskała postać pau d'arco w proszku. W takiej formie dawkowanie lapacho nie powinno przekraczać jednej łyżeczki na dobę.

Jeśli zdecydujesz się na zawierające pau d'arco krople dla dzieci i dorosłych, stosowanie ułatwi wygodna pipeta, precyzyjnie odmierzająca porcje suplementu.

Pau d'arco – dawkowanie

Dawkowanie pau d'arco powinno być uzależnione od wieku stosującego suplement i formy samego suplementu:

 • dawkowanie tabletek pau d'arco – kaspułki pau d'arco mogą byś stosowane w ilości 1–2 tabletki pau d'arco na dobę,
 • dawkowanie kropli pau d'arco – w zależności od suplementu można stosować 0,5–2 krople trzy razy na dobę,
 • dawkowanie mielonego suszu – można stosować 1 łyżeczkę na dobę,
 • dawkowanie suszu na napar – można stosować 2 łyżki na dobę.

Dawkowanie kropli pau d'arco dla dzieci (i innych suplementów z lapacho) wymaga konsultacji z pediatrą. Choć dawkowanie pau d'arco u dzieci może przynieść pozytywne rezultaty, to nie powstały jak dotąd oficjalne rekomendacje w zakresie suplementacji u dzieci. Dawkowanie pau d'arco przeprowadzane w sposób nieadekwatny do wieku i potrzeb organizmu może wywołać niekorzystne skutki uboczne.

Pau d'arco – jak długo stosować

Jak długo stosować pau d'arco? Tak jak każdy suplement diety, tak i pau d'arco w kapsułkach, kroplach czy w formie suszu nie może być stosowany bez przerwy. Zatem jak długo można stosować pau d'arco? Aby uniknąć skutków ubocznych, nie należy przekraczać dziennej dozwolonej dawki, a całą terapię powinno się przerwać po upływie 2–3 tygodni.

Pau d'arco – skutki uboczne

Nadużywanie suplementu może wywołać skutki uboczne. Pau d'arco stosowane w zbyt dużych dawkach lub zbyt długo powoduje:

 • gastryczne skutki uboczne lapacho (nudności, wymioty, biegunka),
 • skórne skutki uboczne pau d'arco (opuchlina, pieczenie, świąd),
 • alergiczne działanie uboczne lapacho.

Jeśli zauważysz działanie uboczne pau d'arco – natychmiast przerwij suplementację, aby nie nasilić dolegliwości.

Pau d'arco – przeciwwskazania

Nie każdy może stosować suplementy diety z lapacho. Przeciwwskazaniem jest okres ciąży i karmienia piersią.

Ponadto należy pamiętać, o właściwościach rozrzedzających krew przez pau d’arco. Przeciwwskazaniem do stosowania kropli suszu czy tabletek lapacho jest przez to stan po operacji oraz czas terapii środkami przeciwzakrzepowymi.

Pau d'arco dla dzieci

Choć nie ma wyraźnych przeciwwskazań do sięgania po suplementy z pau d'arco dla dzieci, to nie ma też oficjalnych ku temu rekomendacji. W krajach Ameryki Południowej, zwłaszcza w regionach gdzie żywa jest wciąż medycyna ludowa, nikt nie zastanawia się, czy lapacho dla dzieci jest odpowiednie.

Nie decyduj się jednak na samowolne podawanie pau d'arco. Dzieci powinny mieć suplementację dobraną do wieku, wagi, a także wyników analizy krwi pod kątem stężenia witamin i minerałów.

Pau d'arco w ciąży

Wykluczone jest stosowanie pau d'arco w ciąży. Bez względu na to, czy sięgniesz po tabletki, krople, czy susz może być to niebezpieczne dla twojego dziecka. Jak się bowiem okazuje stosowanie lapacho w ciąży, może mieć działanie poronne.

Źródła:

 1. Pau d’Arco (Tabebuia impetiginosa), https://icahealth.com/wp-content/uploads/Taylor_Pau-dArco.pdf, dostęp: 22.11.2022 r.
 2. M. Matczak, A. Marchelak, Lapacho [Tabebuia impetiginosa (Mart. ex DC.) Standl.] – historia stosowania, skład i aktywność biologiczna, stan badań, „Farmacja Polska” 2016, nr 72(5), s. 296–302.
W kategorii: SUPLEMENTACJA
Katarzyna Grzyś-Kurka

Ekspert w tematyce związanej ze zdrowiem i pielęgnacją urody. Umiejętnie wyjaśnia nawet zawiłe zagadnienia, by pomóc je zrozumieć czytelnikom.

Autorka powieści dla dzieci i niepoprawna marzycielka. Kiedy nie pisze – czyta, a gdy nie czyta – pisze.