UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Gdzie występuje poziewnik szorstki i jakie ma właściwości?

238 Views

Poziewnik szorstki jest rośliną powszechnie występującą w Polsce i wykazującą pewne właściwości zdrowotne. W medycynie ludowej stosowany był na wiele różnych chorób, w tym układu krążenia oraz pokarmowego. Aktualnie coraz rzadziej stosowany, ale wciąż budzący zainteresowanie wśród osób pasjonujących się w zielarstwie. Jakie właściwości ma poziewnik szorstki? Zapraszamy do lektury.

Poziewnik szorstki właściwości

Poziewnik szorstki (Galeopsis tetrahit L.) należy do rodziny roślin jasnotowatych, czyli wargowych. Jak wygląda poziewnik szorstki? Poziewnik rośnie na metrowej łodydze, która pokryta jest kłującymi szczecinami. Liście poziewnika szorstkiego są jajowate z karbowanymi brzegami, a kwiaty czerwone i purpurowe. Roślina ta kwitnie od czerwca do października, po tym czasie powstają kuliste owoce poziewnika szorstkiego. Poziewnik słynie również z cennych właściwości leczniczych wykorzystywanych w przeszłości przez medycynę ludową (poznaj również właściwości kobylaka: Kobylak - właściwości, zastosowanie).

Właściwości lecznicze poziewnika szorstkiego związane są z obecnością drogocennych substancji odżywczych, które mogą być pomocne w niektórych dolegliwościach. Surowcem zielarskim poziewnika szorstkiego jest ziele, które charakteryzuje się wysoką zawartością: flawonoidów, saponin, garbników, alkaloidów, kwasów organicznych i minerałów (głównie krzemu)

Dzięki obecności cennych składników odżywczych poziewnik szorstki w medycynie ludowej polecany był dzięki wypisanym poniżej właściwościom. Właściwości poziewnika szorstkiego:

  • napotne,
  • odkażające,
  • ściągające,
  • wykrztuśne,
  • poprawiające trawienie,
  • uspokajające,
  • regulujące ciśnienie.

Poza tym poziewnik szorstki stosowany był w celu wsparcia organizmu w walce z chorobami, takimi jak: miażdżyca, gruźlica, kamica, a także w chorobach zapalnych układu pokarmowego. Niektóre z substancji występujących naturalnie w poziewniku szorstkim, np. flawonoidy wchodzą bardzo często w skład suplementów na odporność. Co ciekawe nasiona poziewnika szorstkiego służą do produkcji oleju wykorzystywanego w celu renowacji skór.

Poziewnik szorstki zastosowanie

Zastosowanie poziewnika szorstkiego może być wewnętrzne bądź zewnętrzne. Zewnętrzne zastosowane związane jest z jego pozytywnym działaniem na blizny i rany. Stosowanie wewnętrzne możliwe jest poprzez zaparzanie surowca zielarskiego, np. suszonego ziela poziewnika szorstkiego (ciętego lub w proszku) i picie kilka razy dziennie. Z ziela poziewnika można przygotować również nalewkę, którą po rozcieńczeniu z wodą wykorzystuje się w celu przemywania skóry.

Krzemionka zawarta w zielu poziewnika może być uzupełnieniem składników mineralnych w diecie, ale pod warunkiem, że jest dodatkiem do jakościowych posiłków pełnych witamin i minerałów. Poziewnik szorstki może być stosowany w celu poprawy wyglądu skóry, a także w celach wzmacniających na włosy, kości, stawy i naczynia krwionośne. Poziewnik może być pomocny również w walce z kaszlem dzięki właściwościom wykrztuśnym. 

Mimo pewnych właściwości zdrowotnych poziewnik nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji, a także przez dzieci. Nie należy przekraczać dawek opracowanych przez producentów wyrobów zielarskich, ponieważ może to wiązać się z zatruciem i wystąpieniem skutków ubocznych związanych np. z nadwrażliwością na poziewnik szorstki.

Poziewnik szorstki występowanie

Poziewnik szorstki występuje na terenie całej Polski (traktowany jest jako chwast), a także w innych częściach Europy, Azji oraz w Afryce. Inną rośliną powszechnie występującą w Polsce i wykazującą ciekawe właściwości zdrowotne jest wrotycz. Poznaj właściwości wrotyczu: Wrotycz - właściwości, działanie, dawkowanie.

W przeszłości wiele ziół wykorzystywanych było przez specjalistów medycyny ludowej. W dzisiejszych czasach popularność takich działań jest znacznie mniejsza. Wynika to z postępu w nauce, który nierzadko udowadnia, że to co w przeszłości było wykorzystywane dziś jest znacznie mniej skuteczne, ale nieobojętne. 

W przypadku wielu jednostek chorobowych bardzo ważne jest wprowadzenie indywidualnie dopasowanego leczenia wzbogaconego o zmianę stylu życia, np. zmianę diety, zwiększenie aktywności fizycznej oraz poprawę jakości snu. Warto rozważyć wprowadzenie suplementacji w sytuacji gdy np. trudno zbilansować dietę. Pomocne mogą być, np. suplementy na odchudzanie

Bibliografia:

  1. https://pfaf.org/User/Plant.aspx?LatinName=Galeopsis+tetrahit
  2. https://rozanski.li/818/herba-galeopsidis-ziele-poziewnika/
W kategorii: ZDROWIE
Izabela Daniel-Kalicka

mgr Izabela Daniel-Kalicka - Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Warszawie na kierunku dietetyka. Autorka książki "Zdrowe smaki BLW. Jak nakarmić całą rodzinę, nie spędzając dużo czasu w kuchni", a także propagatorka zdrowego podejścia do odżywiania. W przeszłości dietetyczka członków kadry narodowej w kick-boxingu, aktualnie stawiająca na specjalizację z zakresu żywienia niemowląt i małych dzieci. Uczestniczka wielu szkoleń i kursów z zakresu dietetyki klinicznej, sportowej i pediatrycznej. Więcej informacji znajdziesz na: www.zdrowe-smaki.pl, a także Instagramie: @zdrowe_smaki_blw.