UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Ryby - na co pomaga jedzenie ryb? Jak często powinno się jeść ryby?

24434 Views

Osiągnięcie zdrowego stylu życia często zaczyna się od zmian w diecie, a jednym z kluczowych elementów są ryby. Odpowiednie spożycie ryb wpływa korzystnie na zdrowie, szczególnie układ krążenia. Jednak obecność potencjalnych zanieczyszczeń wzbudza pewne kontrowersje przez co znalezienie najzdrowszego gatunku ryby może być wyzwaniem. Na co zwrócić uwagę? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Ryby - ogólna charakterystyka

Ryby są grupą wodnych kręgowców, które posiadają skrzela do oddychania w wodzie, płetwy oraz łuskę na ciele. Żyją w różnych środowiskach wodnych - od słodkowodnych jezior po słone morza. Ryby stanowią istotny składnik diety, przede wszystkim dzięki obecności kwasów tłuszczowych omega-3. Poza tym, białko zawarte w rybach jest łatwo przyswajalne i dostarcza wszystkich niezbędnych aminokwasów. Kwasy omega-3, obecne w rybach tłustych, takich jak łosoś przyczyniają się do poprawy funkcji mózgu, regulacji ciśnienia krwi oraz redukcji stanów zapalnych w organizmie. Ryby stanowią zdrową alternatywę dla innych źródeł białka, zwłaszcza mięsa czerwonego.

Wartości odżywcze ryb

Ryby są bogatym źródłem różnorodnych składników odżywczych, które wpływają korzystnie na zdrowie organizmu człowieka. Jakich witamin dostarczają ryby? Czy ryby są dobrym źródłem białka? Aby odpowiedzieć na takie pytania warto zapoznać się z czterema głównymi składniki odżywcze w rybach i korzyściami zdrowotnymi z ich spożywania:

 • Białko - ryby są doskonałym źródłem wysokowartościowego białka, niezbędnego do budowy i naprawy tkanek w organizmie ludzkim.
 • Wielonienasycone kwasy tłuszczowe, omega-3 - obecne w tłustych odmianach, takich jak łosoś, makrela czy tuńczyk. Kwasy omega-3, takie jak EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy), mają fundamentalne znaczenie dla funkcji mózgu, regulacji ciśnienia krwi, redukcji stanów zapalnych oraz wspierania zdrowia serca. Ryby pod tym względem nie mają sobie równych.
 • Witaminy - ryby dostarczają witamin, takich jak witamina D, która wspomaga wchłanianie wapnia, a także witaminy B12, niezbędnej do produkcji czerwonych krwinek
 • Składniki mineralne - np. jod, fosfor i selen, które wpływają na funkcjonowanie całego organizmu i pozwalają zachować zdrowie.

Bogata wartość odżywcza ryb wpływa pozytywnie na zdrowie człowieka, a obecność kwasów omega-3 wyróżnia je na tle innych produktów spożywczych. Ryby są szczególnie cenne ze względu na 5 właściwości zdrowotnych związanych z wspomnianymi składnikami:

 • Poprawa funkcji mózgu -Kwas DHA wspiera rozwój mózgu u dzieci i utrzymanie zdolności poznawczych w wieku dorosłym.
 • Ochrona serca - Kwasy omega-3 pomagają w obniżeniu poziomu trójglicerydów we krwi, regulują ciśnienie krwi i zmniejszają ryzyko chorób serca.
 • Redukcja stanów zapalnych - Kwasy tłuszczowe omega-3 mają działanie przeciwzapalne, co może korzystnie wpływać na osoby z chorobami o podłożu zapalnym.
 • Poprawa zdrowia psychicznego - badania sugerują, że spożywanie ryb może być związane z redukcją ryzyka depresji i poprawą nastroju. Wynika to z obecności kwasów tłuszczowych omega-3, które mają wpływ na równowagę chemiczną mózgu, co może mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne.
 • Wspomaganie wzroku - DHA, obecne w rybach, odgrywa ważną rolę w strukturze siatkówki oka, co może wspomagać utrzymanie zdrowego wzroku.

Cenne właściwości zdrowotne ryb wynikają przede wszystkim z obecności kwasów tłuszczowych omega-3, które nie są dostępne w takich formach w innych produktach spożywczych. Warto zatem regularnie spożywać ryby z dietą, aby wspierać ogólne zdrowie organizmu. Jednak, jak w przypadku każdego aspektu diety, umiarkowanie i różnorodność są kluczowe dla osiągnięcia optymalnych korzyści zdrowotnych. 

rodzaje ryb

Jak często należy jeść ryby? Za optymalne uznaje się 2 porcje ryby w tygodniu, w razie niezrealizowania takich zaleceń wskazana jest suplementacja kwasami omega-3. 

Zagrożenia związane ze spożywaniem ryb

Mimo licznych korzyści zdrowotnych płynących ze spożywania ryb, istnieją także pewne zagrożenia związane z zanieczyszczeniem, które mogą wpływać na ryb. Ryby, zwłaszcza te drapieżne, czyli na szczycie łańcucha pokarmowego, takie jak tuńczyk, marlin czy morszczuk, mogą kumulować wyższe stężenia metali ciężkich (rtęci, kadmu, ołowiu), które mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzkiego, zwłaszcza dla kobiet w ciąży i małych dzieci. Poza tym niektóre gatunki ryb mogą zawierać dioksyny i polichlorowane bifenyle (PCB), które są substancjami chemicznymi znacząco zanieczyszczającymi środowisko.

Aby zminimalizować te zagrożenia, zaleca się wybieranie gatunków ryb o niższej zawartości metali ciężkich i unikanie tych, które są bardziej narażone na zanieczyszczenia. Dobrą decyzją jest również wybieranie świeżych ryb pochodzących ze zrównoważonych źródeł, co zazwyczaj wiąże się z mniejszym ryzykiem zanieczyszczenia. Warto również zaznaczyć, że korzyści ze spożywania ryb znacząco przewyższają konsekwencje związane ze spożyciem zanieczyszczeń potencjalnie w nich obecnych. Ciekawostką jest również to, że zanieczyszczenia gromadzą się głównie w skórach ryb, dlatego najlepiej spożywać je bez jej dodatku.

Ryby a zdrowie

Ryby są doskonałym źródłem składników odżywczych, ale nie wszystkie gatunki są jednakowo korzystne dla organizmu. Dlatego warto podejść do wyboru ryb z rozwagą, kierując się zasadami zdrowego odżywiania i troski o środowisko. Przykładowo, tłuste ryby morskie, takie jak łosoś, makrela czy śledź to wyjątkowo cenne produkty, ze względu na bogactwo kwasów tłuszczowych omega-3. Te substancje wspierają mózg, zmniejszają stany zapalne i chronią serce. Ryby o niższej zawartości tłuszczu, np. dorsz czy tilapia, również dostarczają białko, witaminy i składniki mineralne, choć zawartość omega-3 jest znacznie niższa, szczególnie w porównaniu do łososia hodowlanego (3373 mg) lub łososia dzikiego (1222 mg), dorsz zawiera jedynie 292,5 mg kwasów omega-3.

Nie można pominąć znaczenia ryb drapieżnych, ponieważ mogą one kryć w sobie szkodliwe substancje. Dlatego wybieraj mniejsze ryby lub te, które są mniej narażone na zanieczyszczenia. Poza tym, warto dbać o równowagę w ekosystemie, wybierając produkty pochodzące ze zrównoważonych źródeł. Cenne jest również sprawdzanie pochodzenie ryb i ich jakość. Wybieraj renomowanych dostawców, aby mieć pewność, że otrzymujesz produkt najwyższej jakości.

Jaka jest najzdrowsza ryba?

Ciężko dać jednoznaczną odpowiedź na pytanie “jaka jest najzdrowsza ryba”? Wybierając rybę, warto rozważyć różnice między gatunkami oraz ich unikalne cechy, które wpływają na różne aspekty zdrowia. Poznaj szczególne wartości sześciu najczęściej spożywanych ryb:

 • Łosoś, jest doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, zwłaszcza EPA i DHA i witaminy D. W miarę możliwości wybieraj łososia dzikiego, który zawiera więcej witamin i składników mineralnych, ale znacznie mniej potencjalnych zanieczyszczeń. 
 • Makrela, jako ryba tłusta, obfituje w kwasy omega-3, a także dostarcza witamin D i B12.
 • Śledź, jest bogaty w witaminę D i wapń, co korzystnie wpływa na zdrowie kości. Dodatkowo, jest źródłem kwasów omega-3.
 • Tuńczyk, jest doskonałym źródłem białka o wysokiej jakości oraz żelaza. 
 • Dorsz to ryba niskokaloryczna, bogata w białko i witaminę B12. Jest idealna dla tych, którzy zwracają uwagę na ilość spożywanych kalorii.
 • Sardynki, dostarczają wapń, który wspomaga zdrowie kości i zębów. Ponadto, są źródłem kwasów omega-3.

Podsumowując, "najzdrowsza" ryba zależy od specyficznych potrzeb i celów zdrowotnych jednostki. Różnorodność w diecie, uwzględniająca różne gatunki ryb, pozwala dostarczyć organizmowi kompleksowy zestaw składników odżywczych, wspomagając zdrowie z wielu różnych perspektyw.

Podsumowanie

Podsumowując, czy ryby są zdrowe? Spożycie ryb wpływa korzystnie na zdrowie człowieka, a ich cenne właściwości przewyższają ryzyko związane z potencjalnym zanieczyszczeniem. Dlatego zalecenia wskazujące 2 porcje ryby w tygodniu wydają się być najbardziej optymalne - pozwalają wykorzystać z ryb to co najcenniejsze jednocześnie nie obciążając nadmiernym spożyciem substancji o niekorzystnym wpływie na zdrowie. 

Bibliografia:

 1. USDA National Nutrient Database for Standard Reference,\
 2. Mozaffarian, Dariush, and Eric B. Rimm. "Fish intake, contaminants, and human health: evaluating the risks and the benefits." Jama 296.15 (2006): 1885-1899.
 3. Bowen K.J., Harris W.S., Kris-Etherton P.M.: Omega-3 fatty acids and cardiovascular disease: are there benefits? Curr. Treat. Options Cardio. Med., 2016: 18: 69
 4. https://dioksynywrybach.pl/ocena-narazenia-konsumentow-ryb-na-szkodliwe-dzialanie-zanieczyszczen/
 5. https://mir.gdynia.pl/dioksyny-w-rybach-i-przetworach-rybnych 

W kategorii: ŻYWIENIE
Izabela Daniel-Kalicka

mgr Izabela Daniel-Kalicka - Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Warszawie na kierunku dietetyka. Autorka książki "Zdrowe smaki BLW. Jak nakarmić całą rodzinę, nie spędzając dużo czasu w kuchni", a także propagatorka zdrowego podejścia do odżywiania. W przeszłości dietetyczka członków kadry narodowej w kick-boxingu, aktualnie stawiająca na specjalizację z zakresu żywienia niemowląt i małych dzieci. Uczestniczka wielu szkoleń i kursów z zakresu dietetyki klinicznej, sportowej i pediatrycznej. Więcej informacji znajdziesz na: www.zdrowe-smaki.pl, a także Instagramie: @zdrowe_smaki_blw.