Cynamon właściwości prozdrowotne
Aromatyczny zapach tej przyprawy kojarzy się ze świętami. Tworzy ona ozdoby z suszonymi plastrami pomarańczy, dodaje smaku wypiekom i ładnie kontrastuje z igłami na choince. Ale to nie jedyne jej zalety. Cynamon na odchudzanie czy stan zapalny też się sprawdzi.
Spis treści:
Zobacz też: Rokitnik zwyczajny - jakie ma właściwości?
Czemu warto stosować cynamon na obniżenie ciśnienia?
Istnieje wiele różnych badań naukowych na temat wpływu tej przyprawy na układ krwionośny. Udowodniono, że redukuje ona we krwi poziom:
- Całkowitego cholesterolu,
- Frakcji LDL, czyli tzw. złego cholesterolu,
- Glukozy,
- Trójglicerydów.
Każde z tych działań sprawia, że zmniejsza się stężenie płynów ustrojowych, dzięki czemu regularnie podawany cynamon na obniżenie ciśnienia się sprawdzi. Potwierdzają to nie tylko eksperymenty na szczurach, ale i grupie cukrzyków, w których udział był dobrowolny.
Inne właściwości cynamonu
Jak wiele przypraw, tak i on ma zbawienny wpływ na organizm. Ponieważ:
- Pomaga w zwalczaniu drobnoustrojów
Wykazuje działanie dezynfekujące, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i antywirusowe. Dlatego warto wiedzieć, jak jeść cynamon przy grypie czy przeziębieniu. Ponadto wykorzystywany jest w medycynie naturalnej do walki z pasożytami, a jego silny zapach odstrasza kleszcze i komary.
Dzięki temu łagodniej przejdziesz przebieg każdej choroby.
Charakterystyczny zapach wzmaga apetyt na doprawione nim wypieki, przez co mogłoby się wydawać, że cynamon na odchudzanie się nie sprawdzi. Tymczasem posiada też przeczące temu właściwości.
- Przyspiesza przemianę materii
Między innymi dlatego, jak skutecznie rozgrzewa organizm. Wysoka temperatura sprzyja szybszemu zachodzeniu procesów życiowych, o ile nie przekracza 40°C.
Może być stosowany wspomagająco przy uśmierzaniu bóli reumatycznych czy migrenowych.
Trzeba przy tym pamiętać, że cynamon w ciąży nie powinien być spożywany, bo może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Dlatego nie sprawdzi się na mdłości typowe dla ciężarnych.
- Wspomaga proces krzepnięcia krwi
Jest to szczególnie ważne dla osób, które często doświadczają krwotoków z nosa czy problemów z gojeniem się ran.
- Poprawia pamięć i koncentrację
Po zjedzeniu cynamonu, zwiększa się dopływ krwi do mózgu, a to z kolei pozwala usprawnić procesy myślowe.
Stosowany w aromaterapii, cynamon na odchudzanie sprawdzi się poprzez redukcję stresu, który wiele osób zajada kalorycznymi przekąskami.
- Chroni przed chorobami Alzheimera i Parkinsona
A przynajmniej opóźnia ich wystąpienie, według badań naukowych.
Sprawdza się w leczeniu trądziku, likwidując wypryski. Oczywiście, nie te spowodowane zmianami hormonalnymi u przyszłej mamy, bo cynamon w ciąży szkodzi.
Chociażby raka jelita grubego, ale wspomaga też profilaktykę i leczenie pozostałych. Wszystko dlatego, że zawiera odpowiednią ilość przeciwutleniaczy.
Kluczowa kwestia: jak jeść cynamon?
Aby skorzystać z jego dobroczynnych właściwości, jakoś trzeba ich sobie dostarczyć. Jednak intensywny smak i zapach przyprawy nie pozwala jej zjeść w czystej postaci. Do czego najlepiej dodać cynamon?
To tradycyjne ciasto, które można przygotować na różne, nowoczesne sposoby, nawet bez jaj, jeśli znaleźć odpowiedni przepis i nawilżyć je powidłami.
Z niczym cynamon nie komponuje się tak dobrze jak z jabłkami. Czy to w cieście francuskim, czy placku, idealnie się łączy.
Jeśli chodzi o bardziej sycące danie, które można podać w ramach obiadu, ryż na mleku z cynamonem i konfiturą świetnie się sprawdzi.
Cynamon na obniżenie ciśnienia, odchudzanie czy przeziębienie działa w sposób potwierdzony badaniami. Ponadto pięknie pachnie i sprzyja relaksacji. Można go dodawać zarówno do wypieków, jak i ryżu, a najlepiej komponuje się z jabłkami. Jest zdrowy, ale nie wolno go spożywać w ciąży.