UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Co to są kurzajki i jak się ich pozbyć? 6 skutecznych sposobów

3336 Views

Kurzajki - praktyczne sposoby jak sobie z nimi radzić 

Kurzajki dość łatwo rozpoznać, choć nie każdy zdaje sobie sprawę, czym są i jak je zwalczyć. Te nierówne, grudkowate, rogowaciejące zmiany, to brodawki, które same w sobie nie są groźne, powodują co najwyżej swędzenie i ból, ale świadczą o obecności wirusa HPV, a to już nie przelewki. Wirus brodawczaka ludzkiego może wywołać raka szyjki macicy. Dlatego oprócz sprawdzania, jak pozbyć się kurzajek, warto przy ich rozpoznaniu udać się do ginekologa na wizytę kontrolną.

Kurzajki - charakterystyka

Chyba najważniejsza jest informacja o ich zaraźliwości. HPV, jak każdym wirusem, można się zakazić poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem lub materiałem biologicznym (np. krwią z brudnej igły), zawierającym wirusowe DNA.

Drugi fakt jest taki, że istnieją różne rodzaje, a co za tym idzie, różne sposoby na kurzajki. Nie da się wszystkich leczyć jednakową metodą, bo czasem zmiany występują w miejscach zbyt wrażliwych na pewne środki. Istnieją brodawki:

  • Zwykłe

Najczęściej w obrębie dłoni, w okolicy paznokci, czasem pod samą płytką paznokcia. Pojawiają się pojedynczo lub skupiskami, które mogą przybierać szarobrunatny kolor. Zwykle jednak maskują się, będąc zbliżone barwą do skóry.

  • Stóp

Ze względu na swoje położenie, mogą wywoływać ból przy każdym kroku. Wychodząc pod paluchem, piętami czy przednią częścią śródstopia, nie znajdują się we wklęsłej części podeszwy tylko tam, gdzie są przyciskane do podłoża przy chodzeniu. Na szczęście, z reguły są pojedynczymi wykwitami. Można się nimi zarazić na basenie.

Chcąc odróżnić je od odcisków, wystarczy zdjąć wierzchnią warstwę. Jeśli nie wylewa się spod niej ropny płyn, tylko występują punktowe krwawienia, to kurzajki.

  • Młodocianych

Inaczej brodawki płaskie. Ich nazwa myli, ponieważ dotykają osób w różnym wieku. Bardziej chodzi o "młody wygląd" kurzajki, która zamiast zrogowaciałej powierzchni ma gładką i błyszczącą. Ten typ występuje najczęściej w postaci liniowo zlewających się skupisk o barwie od koloru skóry do ciemnobrunatnej.

Ignorowane przez lata, znikają same w bardzo charakterystyczny sposób - jak gasnące, czerwone lampki.

  • Narządów płciowych

Występują w obrębie żołędzia, napletka, sromu czy odbytu.

Ich rodzajem są kłykciny kończyste, których powstawaniu sprzyjają wszelkie stany zapalne czy uszkodzenia ciągłości skóry.

Do ich leczenia często niezalecane są domowe sposoby na kurzajki. Skóra w miejscach intymnych jest mocno unerwiona i bardzo delikatna, przez co trzeba uważać ze środkami. U kobiet, ginekolog powinien nadzorować proces usuwania brodawki, zwłaszcza ze względu na ryzyko nowotworu. U mężczyzn HPV rzadziej daje objawy, ale partnerów też trzeba sprawdzić.

6 skutecznych metod na to , jak się pozbyć kurzajek

Istnieją domowe i medyczne sposoby na kurzajki. Jeśli nie dotyczą narządów płciowych, kiedy jedynym rozwiązaniem jest pójść do ginekologa, możemy wybrać:

  • Wizytę u dermatologa

Dermatolog najczęściej mrozi kurzajki przy pomocy ciekłego azotu. Istnieją też zestawy do robienia krioterapii w domu. Niska temperatura zabija nadmiar komórek, które namnożyły się przez wirus.

  • Lecznicze zioła

Smarowanie kurzajki sokiem z łodygi jaskółczego ziela (glistnika) lub mlecza (mniszka lekarskiego) pozwala pozbyć się jej w ciągu kilku dni.

  • Czosnek

Z czosnku można samemu zrobić plastry na kurzajki. Należy kilka razy dziennie rozgniatać jego ząbek i przyklejać plastrem do zrogowaciałej zmiany. Trzeba jednak uważać, by nie oparzył skóry.

  • Olejek herbaciany

Nierozcieńczony i stosowany kilkukrotnie w ciągu dnia, działa na brodawki.

  • Preparat farmaceutyczny

Można wybrać dostępne bez recepty żele, maści czy plastry na kurzajki. Wszystkie działają miejscowo i należy stosować przez kilka tygodni.

  • A w skrajnych przypadkach, leczenie chirurgiczne

Wycinanie skalpelem czy z użyciem narzędzi elektrochirurgicznych, a także łyżeczkowanie, odbywa się w miejscowym znieczuleniu.

Kurzajki to zmiany wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego, który może też powodować nowotwór szyjki macicy, dlatego ważne są badania ginekologiczne w przypadku wystąpienia takiej zmiany, zwłaszcza w obrębie sromu. Poza tym są niegroźne i objawowo całkowicie uleczalne. Nie ma jednak lekarstwa na pozbycie się HPV z organizmu. Dlatego warto wiedzieć, jak pozbyć się kurzajek, skoro możemy zrobić dla siebie aż tyle.

W kategorii: ZDROWIE