UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Żylaki odbytu - objawy, jak leczyć hemoroidy i czy są niebezpieczne?

29566 Views

Jak sobie poradzić z żylakami odbytu 

Sploty żylne powinny występować wewnątrz odbytu, ale zdarza się, że ich położenie zostaje patologicznie zmienione. Hemoroidy zewnętrzne to jedna z nazw tej przypadłości. Inna to guzki krwawnicze, bo często pękają. Zwiększają też ryzyko zakażeń, gdy otwarte rany znajdują się w tym samym miejscu, którędy usuwane są niestrawione resztki pokarmu. Skąd się biorą żylaki odbytu i co możemy na nie poradzić?

Spis treści:

Zobacz też: Dlaczego probiotyki są ważne? 8 pomysłów na naturalny probiotyk

Skąd się biorą żylaki odbytu?

Wiedza, to pierwszy krok do zmiany, bo unikanie przyczyn pozwala uchronić się przed konsekwencjami. Dlatego też warto wiedzieć, jakie czynniki wywołują hemoroidy. A mianowicie, fałdy skórne wokół odbytu, w których kryją się przesunięte naczynia krwionośne, powstają głównie wskutek osłabienia tkanki łącznej, utrzymującej je na miejscu. Może do tego dojść z powodu:

 • Wieku

Przed upływem czasu nie jesteśmy w stanie się uchronić. Jednak możemy stosować preparaty, które wzmocnią nasze tkanki.

 • Podwyższonego ciśnienia w jamie brzusznej

Blokuje ono odpływ krwi z żył, przez co rozrastają się poza wnętrzem odbytu, by znaleźć przestrzeń do odprowadzenia zbędnych substancji. Jest to częsty problem ciężarnych. Nie zawsze można mu zaradzić.

 • Przerostu zwieracza

Hemoroidy objawy wywołują również wtedy, gdy mięsień wewnątrz odbytu jest zbyt duży lub zbyt napięty. Kiedy przemy przy wypróżnianiu, rozciągają się sploty żył.

 • Zastoju w przepływie krwi

Siedzenie długo w domu, pracy czy podróży, może sprawić, że pojawią się żylaki odbytu przez zastój krwi.

 • Urazów

Jazda konna czy na rowerze, kiedy wywoła urazy, powoduje osłabienie okolicznych tkanek i wypadanie żył.

Jakie mają hemoroidy objawy?

Aby skutecznie rozpoznać żylaki odbytu, trzeba wiedzieć, jakie dają symptomy. Są to:

 • Swędzenie

Często lekceważone, a przecież może świadczyć też o obecności owsików, które lepiej od razu wyleczyć niż kogoś zakazić. Poza tym, to najszybszy sposób na wykrycie, że mamy hemoroidy zewnętrzne - dotknąć swędzącej skóry i wyczuć fałdki.

 • Podrażnienie śluzówki

Można je zdiagnozować dzięki wydzielinie. Niezauważone prowadzi do stanów zapalnych.

 • Wybrzuszenia skóry

Fałdy żylaków można wyczuć palcami podczas parcia, lecz zwykle same wracają na miejsce, gdy wysiłek się kończy.

 • Krwawienie

Zwykle są to czerwone plamki na papierze toaletowym po wypróżnieniu. Gdy dojdzie do pęknięcia skóry, takie dają hemoroidy objawy.

 • Ból przy defekacji

Gdy pękają nam żylaki, to boli. Do tego może dojść do jakiejś infekcji. A w IV stadium choroby, gdy nie da się samodzielnie przesunąć na miejsce naczyń krwionośnych, dochodzi w nich do martwicy, co również wywołuje bolesne dolegliwości.

Co na hemoroidy?

Jeśli wiesz, jak powstają, a mimo to nie możesz nic z nimi zrobić, to oznacza, że czas popracować nad zmianą nawyków lub poddać się zabiegowi. Co na hemoroidy najlepiej się sprawdzi?

 • Picie dużych ilości wody

Rozrzedza ona krew, ułatwia przepływy, a do tego rozluźnia mięśnie (w tym zwieracza) i wspomaga formowanie masy kałowej, więc zmniejsza ryzyko wypadania splotów.

 • Stosowanie diety bogatej w błonnik

Odżywia on bakterie jelitowe, wspomagając perystaltykę jelit i zdrowe wypróżnianie.

 • Skleroterapia

Na małe żylaki odbytu sprawdzi się wstrzykiwanie w nie pianki, która powoduje zakrzep i odpadanie zmiany. Drobne krwawienie może utrzymywać się 2-3 dni po zabiegu.

 • Laseroterapia

Wysoka temperatura lasera, niezależnie od rozmiaru guzka, powoduje obkurczanie się jego naczyń, zamykanie się ich i odpadanie hemoroidów.

Żylaki odbytu są niebezpieczne pod tym względem, że nieleczone obumierają, powodują ból i zwiększają ryzyko dostawania się toksyn do krwi. Można im zapobiegać poprzez stosowanie zdrowej, bogatej w błonnik diety. Leczenie wymaga często stosowania maści, by miejscowo wzmocnić tkankę łączną, której osłabienie powoduje wypadanie splotów żył z wnętrza odbytu.

W kategorii: ZDROWIE